Socjopaci są wśród nas

Martha Stout Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Sociopath Next Door
Data 1. wydania:
2006-03-14
Rafał Śmietana
Znak
socjopata psychologia interpersonalne bez sumienia poradnik życie
The Sociopath Next Door
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Rafał Śmietana
socjopata psychologia interpersonalne bez sumienia poradnik życie

Bardo ciekawa książka na temat działania sumienia.

Na półkach: , , , ,

Jest to książka, powiedziałabym, popularnonaukowa o tym, czym jest socjopatia, skąd się bierze i jak socjopaci funkcjonują w społeczeństwie. Okazuje się, że socjopatia ma ścisły związek z występowaniem sumienia, które uważane jest za siódmy zmysł (szóstym jest intuicja) i które nie jest jedynie, jak mogłoby się wydawać, abstrakcyjnym konstruktem, lecz cechą, którą człowiek...

Nasze życie jest pełne emocji, które sprawiają, że jeden dzień może stać się tym najlepszym w życiu, by za chwilę zasłużyć na miano najgorszego. Reagujemy emocjami na pewne wydarzenia. Czasami wydają się one neutralne, innym razem niepodważalnie ważne, a jeszcze innym razem nikt, nawet my sami, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czemu odczuliśmy akurat tę emocję w tym...

Końcówka strasznie nudna, za dużo teorii. Parę ciekawych kwestii porusza.

Książka nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych. Równie trudno przychodzi mi jej ocena. Czasami bardzo ciekawa, zwłaszcza gdy analizie poddawane są konkretne przypadki. Niekiedy zbyt naukowe podejście do niektórych kwestii powodowało "wyhamowanie". Jedna z najdłużej studiowanych przeze mnie książek ;)

Bardzo lekko mi się czytało tę książkę. Dowiedziałam się z niej kilku interesujących rzeczy. Bałam się, że będzie zbiorem pouczeń, poradnikiem, na szczęście tak nie było.

Miejscami nudna, miałam poczucie, że jest to trochę takie lanie wody. Fakt historie ludzi w niej zawarte są ciekawe, ale miałam nadzieję, że nie będzie to jakiś zbiór opowiadań tylko książka typowo naukowa. Delikatnie się zawiodłam i gdybym wiedziała to nie chciałabym jej czytać. Wiele stron tylko przeleciałam wzrokiem, bo mnie już nużyło.

Troszkę się rozmywa. Nieco podręcznikowa, ale bez soczystych, wciągających konkretów.

Całkiem ciekawa lektura, daje parę tematów do przemyśleń. Pojawiło się kilka przykładów z życia wziętych osobowości socjopatycznych, a nie same suche fakty, co nieco urozmaiciło treść, ale chwilami pojawiały się informacje, które były już wcześniej przytoczone, nieco innymi słowami, przez co miało się wrażenie, że autorka się powtarza. Możliwe, że to celowy zabieg... Ale...

Książka ciekawa. Fajnie wplecione historyjki pomagają w czytaniu.

Dyskusje

• 2018