Przyjaciel wesołego diabła

Seria: Czytaj z Sową!
Wydawnictwo: Zielona Sowa
diabeł, chłopiec, przyjaźń, podróż
SP1

Janek, bohater tej książki, zaprzyjaźnia się z pewnym sympatycznym, zabawnym, młodym diabłem. Wraz z nim wyrusza w tajemniczą, niebezpieczną, ale i pełną fascynujących przygód podróż. Opowieść o wielkiej odwadze, poświęceniu i przyjaźni, która pomaga pokonać wszelkie przeciwności losu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Dama_Karo | 2013-07-19
Przeczytana: 2000 rok

Kochałam tę książkę... Jako mała dziewczynka byłam zakochana we wszystkich książkach Makuszyńskiego i w jego ciepłym sposobie pisania. "Przyjaciel wesołego diabła" Jest dla mnie najlepszą jego książką - przekazuje dzieciom takie wartości jak poświęcenie dla ukochanej osoby, ale robi to z humorem i urokiem.

Szkoda tylko, że dla dzisiejszych dzieci ten język stał się trudny i niezrozumiały.

Betoniarka | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Z dzieciństwa pamiętam, że w ekranizacji diabeł Piszczałka z widelcem, który miał zakrzywiony jeden ząb, wzbudzał we mnie paniczny strach. I w sumie tylko ten widelec i ten strach z dzieciństwa zapamiętałam. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy przeczytałam bardzo ciepłą powieść, wypełnioną przygodami z przesłaniem moralnym, że warto być dobrym dla innych ludzi, a ludzie staną się dobrzy dla ciebie.

Gwiazdki obniżam tylko za sam język. Książka była pisana bardzo dawno temu i dość archaiczny momentami język sprawiał, że bywało ciężko przez nią brnąć. W sumie jednak książka piękna, serdecznie polecam.

Jedna z tych książek mojej młodości, które wspominam najchętniej i z największym workiem uczuć przeróżnych. Bo śledząc losy Janka i Piszczałki i uśmiechnąć się mogłam, i przerazić, i wzruszyć. A przy pierwszym "pożegnaniu" Janka z Mędrcem, jak i przy kresie podróży chłopca wylałam hektolitry łez. Nad jego poświęceniem dla ukochanego ojca (bo nim przecież Witalis tak naprawdę był), nad jego dobrocią i miłością, które pozwoliły dotrzeć mu do celu wyprawy.

Wszystko to napisane językiem niezwykle pięknym, że aż żal ściska serce i tęsknota za czasami, gdy nie tylko fabuła i bohaterowie dostarczały czytelnikowi przyjemności z obcowania z książką.

Katarzyna Sawicka | 2012-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2012

Kornel Makuszyński to autor moich dziecięcych lektur (oczywiście nie jedyny, ale jeden z ważniejszych). "Panna z mokrą głową", "Awantura o Basię", "Szelmostwa panny Ewy", "O dwóch takich co ukradli księżyc", "Bezgrzeszne lata", czy "Szatan z siódmej klasy", to książki które zaczytywałam wielokrotnie, po kilkakroć czasami w miesiącu. Śmiałam się i płakałam z pomysłowych bohaterów Makuszyńskiego, uwielbiałam kilkuletnią Basię z tekturką na szyi, szaloną Ewę z postrzelonym równie jak jego pani psem Rollym, bliźniaków chuliganów kradnących księżyc, że już o Adasiu, przemyślnym detektywie nie wspomnę. Jeśli komuś zawdzięczam poczucie szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa to chyba tylko Makuszyńskiemu za co dozgonnie będę wdzięczna. Żałuję, że nie mogłam nigdy osobiście podziękować temu wspaniałemu, mądremu człowiekowi, który dał mi tyle szczęścia dzięki swoim książkom.. Które to szczęście nadal się we mnie rozpływa, gdy tylko wspomnę czas spędzony na lekturze kolejnych...

Dzieckokwiatu | 2011-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta pozycja to książka z mojego późniejszego dzieciństwa, którą mama czytała mi przed zaśnięciem. Pamiętam, że bardzo ją lubiłam, więc już jako starsze dziecko obiecałam sobie, że sprawdzę, czy po tylu latach dalej będzie mi się podobać. Okazja nadarzyła się przy Stosikowym losowaniu. Lekturę tej książki przerwała mi sesja, ale z całą radością wróciłam do niej zaraz po zdaniu wszystkich egzaminów.

Janek to główny bohater tej książki. Poznajemy go już, jako niemowlę. Jego ojciec zginął na wojnie, a matka, trzymając go na rękach, na drodze pośrodku lasu. Los jednak się do niego uśmiechnął i od pewnej śmierci uratował go starzec-mędrzec, który wracał do domu na swym wierzchowcu, Huraganie. Mężczyzna był mądrym i dobrym człowiekiem, leczył miejscową ludność i czytał z gwiazd, jednak o karmieniu niemowląt nie wiedział nic. Kiedy chłopiec ani nie przemówił, czego mędrzec oczywiście po istocie ludzkiej się spodziewał, ani nie spróbował cebuli, którą próbował go nakarmić, poszedł po pomoc...

Buba | 2018-06-15
Przeczytana: wrzesień 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Przyjaciela wesołego diabła" mamy w postaci audiobooka i papierowej książki.
Audiobook kupiony całkiem niedawno, książka z mojego dzieciństwa.

Książkę przeczytałam dawno, dawno temu, będąc nastolatką.
Niewiele jednak z tamtej lektury pamiętam.
Książki Kornela Makuszyńskiego wtedy bardzo lubiłam,
więc moją (prawie nastoletnią już) córkę i jej koleżankę (która była z nami na wyjeździe)
namówiłam na codzienne wakacyjne słuchanie audiobooka "Przyjaciel wesołego diabla".
Słuchałam razem z nimi.

Po pierwszym rozdziale byłam prawie pewna, że dziewczyny nie będą chciały ciągu dalszego.
Niestety język Makuszyńskiego nie przetrwał próby czasu :-(
Zdania dłuuugie, wielokrotnie złożone. Odmiana wyrazów archaiczna.
Akcja czasem wleeeeecze się niemiłosiernie. Opisy przyrody rozbudowane.
Wiem, to wszystko buduje atmosferę; ale mnie samej trudno się tego słuchało, a co dopiero 11-latkom....

Kolejnego ranka zaproponowałam jednak drugi rozdział i - o dziwo - dziewczyny się zgodziły.
Może bez...

crapachino | 2017-05-16
Przeczytana: 01 stycznia 1982

Niesamowita lektura z dzieciństwa - niewiele książek tak mocno podziałało na moją wyobraźnię. Odwaga, poświęcenie, przyjaźń - Makuszyński jak nikt inny potrafił wpajać te wartości w młode umysły. Książka jest ponadczasowa - zacząłem ją czytać mojemu niespełna 5-letniemu synowi i jest nią zachwycony.

Przemek | 2014-02-12
Przeczytana: 27 lutego 2014

Na początku przypominał mi się styl "opisówki" z Jacka i Placka. I wysublimowane poczucie humoru w rodzaju "ten czcigodny mędrzec siedział cierpliwie przy załadowanym kominku i nie mógł wyjść ze zdumienia, że chłód niemiłosierny przenika jego spracowane kości, wszak jednak nie spostrzegł, że myśląc o rzeczach wzniosłych zapomniał drewno zapalić"... (to tylko parafraza, potem poszukam konkretnego przykładu)
Potem robi się poważniej, Janek staje przed trudną decyzją, którą musi podjąć, spotyka Piszczałkę... Robi z niego żarliwego Sługę Bożego (tego nie było w filmie) i ruszają w świat... Po drodze mają wiele przygód, części z nich (np. miasto robotów) nie kojarzyłem z filmu. Chociaż film dawno oglądałem. Zakończenie, chociaż oczekiwane, zaskakuje rozmachem i daje uzasadnienie wyrzeczeń Janka.
Ciekawa i ładna bajka, jednak charakterystyczne dla Makuszyńskiego opisy mogą niektórym nie przypaść do gustu i ich nużyć.

Mary14 | 2013-10-26
Przeczytana: 25 października 2013

Z początku chciałam przestać ją czytać, bo akcja była... bardzo specyficzna i ohydna. Na końcu, gdy Janek niósł głowę pustelnika, też było niezbyt fajnie. Poza tym podobała mi się. Opowieść o przyjaźni młodego diabła Piszczałki i chłopca, który poświęca się dla ojca.

Amelia | 2016-03-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Co ciekawe ja mam tę książkę z 1991 roku więc starszą... :o Ale książka po prostu wciąga na maxa... gorąco zachęcam A niewiedze Janka na końcu książki kocham, ale ciii... to nie spoiler :)