Rozmowa w „Katedrze”

Okładka książki Rozmowa w „Katedrze”
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
680 str. 11 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Conversación en la catedral
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
680
Czas czytania
11 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324010073
Tłumacz:
Zofia Wasitowa
Tagi:
Peru Ordija Nobel 2010
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
940 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
522
262

Na półkach: , ,

Zachwycona prozą Llosy sięgnęłam po „Rozmowę...” oczekując kolejnej świetnej książki. Zawiodłam się.
Mario Vargas Llosa tłumaczy we wstępie, że powieść tę pisał bardzo długo i, że mu przysporzyła wiele trudu. Wiele razy ją przerabiał. Niestety, moim zdaniem, nie wyszło mu.
Powieść podzielona jest na 4 części, w tym pierwsza jest najgorsza. Dyplomatycznie można powiedzieć, że Llosa postawił na wielopłaszczyznowość, by dobitniej ukazać mechanizmy dyktatury w Peru. W rzeczywistości jest bez ładu i składu, Llosa łączy rozmowy i opowieści różnych ludzi z różnych etapów ich życia. Większość „dialogów” w pierwszej części wygląda następująco: zdanie powiedziane przez Santiago w teraźniejszości, zdanie wypowiedziane przez jego ojca kilkanaście lat temu, Antonio kilka lat temu, Cayo jako młodzieniec, Amalia… I tak w kółko. Skakanie z tematu na temat. Rozumiem, że „Rozmowa w to zapis rozmowy Santiago i Antonio, którzy spotkali się po latach. Rozumiem, że w czasie rozmowy mówi się to, co się akurat przypomniało. Jednak w tym przypadku wyszedł misz masz, który trudno było zrozumieć. Llosa lubi przeplatać historie kilku osób, lecz tu wszystko pomieszał.
Pozostałe części były bardziej zrozumiałe i logiczniej ułożone. Dialog dotyczył jednej osoby lub sprawy. Historie poszczególnych osób przeplatały się, ale dzięki wyróżnieniu w postaci kolejnego akapitu można było zorientować się, że Llosa dywaguje już o kimś innym.
Chronologia w „Rozmowie” nie istnieje. Na początku jest jakaś wzmianka o jakimś wydarzeniu, a kilkadziesiąt lub set stron później autor rozczula się nad tym wydarzeniem szczegółowo je opisując. Już wiesz jak się skończy, ale nie umiesz sobie go umieścić w czasie. Zaraz, zaraz! Przecież przed chwilą Cayo stracił stanowisko! A nie! Tego jeszcze nie było! Na razie cieszy się stanowiskiem. To będzie później. Mimo, że już o tym wiesz.
Co jeszcze? Momentami powieść mnie nudziła. Tak po prostu odkładałam książkę, a później do niej wracałam licząc, że Llosa ją „wskrzesi”. Nie wskrzesił.
„Rozmowa w jest uważana za najważniejsze dzieło Vargasa Llosy.” – zapewnia recenzja na okładce. Może i najważniejsze. Llosa zapewne pisał o tym, co go najbardziej boli w historii jego kraju, nie neguję tego zdania. Ale według mnie, „Rozmowa w ” jest strasznie trudna w odbiorze, zwłaszcza na początku, przeraża jej objętość i wielopłaszczyznowość. Gdyby tak pierwsza część była bardziej uporządkowana…

Zachwycona prozą Llosy sięgnęłam po „Rozmowę...” oczekując kolejnej świetnej książki. Zawiodłam się.
Mario Vargas Llosa tłumaczy we wstępie, że powieść tę pisał bardzo długo i, że mu przysporzyła wiele trudu. Wiele razy ją przerabiał. Niestety, moim zdaniem, nie wyszło mu.
Powieść podzielona jest na 4 części, w tym pierwsza jest najgorsza. Dyplomatycznie można powiedzieć,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 280
  • Przeczytane
    1 869
  • Posiadam
    673
  • Ulubione
    123
  • Teraz czytam
    105
  • Chcę w prezencie
    51
  • Nobliści
    37
  • Mario Vargas Llosa
    15
  • Literatura iberoamerykańska
    15
  • 2013
    12

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Rozmowa w „Katedrze” Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Rozmowa w „Katedrze” Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Rozmowa w „Katedrze” Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także