Niemiecka tajna broń podczas drugiej wojny światowej

Okładka książki Niemiecka tajna broń podczas drugiej wojny światowej Ian V. Hogg
Okładka książki Niemiecka tajna broń podczas drugiej wojny światowej
Ian V. Hogg Wydawnictwo: Zysk i S-ka militaria, wojskowość
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Tytuł oryginału:
Gernan Secret Weapons of the Second World War
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8371509359
Tłumacz:
Marek Krośniak
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
990
90

Na półkach: , ,

Choć polskie wydanie popularnej "Niemieckiej tajnej broni..." Iana Hogga ukazało się po raz pierwszy około roku 1999-2000 (swój egzemplarz kupiłem w kwietniu 2000),to kryje się w tym pewna pułapka rzutująca na wartość merytoryczną tego opracowania - książka ta napisana została bowiem na początku lat siedemdziesiątych, i przedstawia wobec tego stan wiedzy sprzed lat już z górą czterdziestu.
"Niemiecka tajna broń...", pisana m.in. w oparciu o alianckie materiały wywiadowcze i analityczne, jest pozycją bez wątpienia ciekawą, zawierającą wiele unikatowych (zwłaszcza w swoim czasie) informacji i ilustracji. Niestety - nie można tej książki traktować jako nieweryfikowalnego źródła wiedzy, tak ze względu na przestarzały stan wiedzy oraz oczywiste błędy tak autora, jak i tłumaczenia. Mylone są parametry techniczne, często osiągające wartości wręcz absurdalne (choć to może wynikać z błędów tłumacza przy przeliczaniu jednostek na system metryczny - np. ważąca 32,2 kg rakieta R 4M, impuls właściwy silnika rakietowego wynoszący 37,3 kg s/kg, armata przeciwlotnicza 15 cm osiągająca donośność pionową 60 km, dwukilometrowy zasięg Fliegerfausta),błędnie opisywane są szczegóły konstrukcji poszczególnych broni (np. gruntownie poprzestawiane segmenty pocisku Rheintochter, Fritz X wyposażony w silnik rakietowy),mylone typy i oznaczenia (np. Ju 263 zamiast Me 263, pomylone łoże 8,8 cm Flaka 36 i 41, błędnie podpisane moździerze Geraet 040 i 041),wreszcie autor dezinformuje czytelnika niejednokrotnie jeżeli chodzi o zastosowanie bojowe (np. rzekomo 90 wyprodukowanych Do 335, z czego 20 w jednostkach bojowych, deprecjonowanie skutków bojowego użycia Fritza X, sugestia, że działa HDP raczej nie użyto bojowo, a już na pewno nigdy nie uda się tej kwestii jednoznacznie wyjaśnić). Dość nierówno potraktowane są zresztą poszczególne rodzaje uzbrojenia - z wyraźną nadreprezentacją artylerii, przy nieco macoszym potraktowaniu np. okrętów - ale Hogg był w końcu artylerzystą. Momentami drażni też gawędziarski styl opisu, zwłaszcza gdy autor operuje anegdotami i ironicznymi dygresjami w miejscach, gdzie korzystniej byłoby podzielić się z czytelnikiem po prostu rzetelną informacją. Dużą zaletą książki jest natomiast zamieszczony na końcu bardzo obszerny wykaz kryptonimów niemieckiego uzbrojenia - acz bardzo lapidarne opisy sprawiają, że trudno momentami ocenić, o jaki typ broni tak naprawdę chodzi.
Nienajwyższej jakości jest także, niestety, tłumaczenie - z szeregiem błędów merytorycznych i językowych, wreszcie sporo jest literówek w niemieckich wyrazach (np. Karlhagen zamiast Karlshagen, Nusskracker zamiast Nussknacker, Holzbach zamiast Holzbau itp.).
"Niemicką tajną broń..." niewątpliwie warto przeczytać - niestety tylko jako uzupełnienie do innych, lepszych merytorycznie pozycji, czy też bardzo wstępne wprowadzenie do tematu - natomiast zupełnie nie nadaje się owa książka na podstawowe źródło wiedzy o tytułowych tajnych broniach.

Choć polskie wydanie popularnej "Niemieckiej tajnej broni..." Iana Hogga ukazało się po raz pierwszy około roku 1999-2000 (swój egzemplarz kupiłem w kwietniu 2000),to kryje się w tym pewna pułapka rzutująca na wartość merytoryczną tego opracowania - książka ta napisana została bowiem na początku lat siedemdziesiątych, i przedstawia wobec tego stan wiedzy sprzed lat już z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    4
  • Historia
    2
  • Technika/Militaria
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Militaria
    1
  • Wiek XX
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niemiecka tajna broń podczas drugiej wojny światowej


Podobne książki

Przeczytaj także