Artyleria dwudziestego wieku

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Bellona
Twentieth-Century Artillery
Koval

* Ilustrowane opisy 300 dział, moździerzy, pocisków rakietowych, różnych typów lekkiej broni wsparcia oraz artylerii samobieżnej.

* Wymiary, masy, rodzaje amunicji oraz inne szczegółowe dane dotyczące każdego rodzaju broni.

* Historia ich rozwoju i służby.

* Wygodny indeks ułatwiający szybkie wyszukiwanie.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Koval | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, Albumy, Militaria
Przeczytana: 10 marca 2013

Książka nie tyle do przeczytania, co przekartkowania. Po kilku stronach wprowadzenia nas w rys historyczny przechodzimy do właściwej, encyklopedycznej części. Każdą stronę zajmuje jeden model artylerii opisany w układzie: nazwa, ilustracja, 10-15 linijek charakterystyki oraz tabelka z podstawowymi parametrami technicznymi. Począwszy od artylerii polowej i ciężkiej, przeciwlotniczej oraz broni przeciwpancernej przez lekką broń wsparcia i pociski rakietowe (ziemia-ziemia, ziemia-powietrze i te niekierowane) aż po artylerię kolejową i samobieżną poznajemy większość uzbrojenia tego typu stosowanego w okresie od 1900 roku do końca wieku.

Jest to ciekawa publikacja dla osób szukających bardzo wyrywkowej wiedzy i jednocześnie chcącej mieć wszystko pod ręką, w jednym opracowaniu. Niewielki, kieszonkowy rozmiar sprawia, że „Artyleria…” stanowi taki właśnie niby-słownik, co jest także pewną wadą, gdyż przekazywane informacje z pewnością nie wystarczą czytelnikom poszukującym gruntownej...