Artyleria dwudziestego wieku

Bellona
2001-01-01
2001-01-01
Sławomir Kędzierski
militaria artyleria działa armaty pociski rakietowe broń wsparcia

Zgadzam się z przedmówcą, iż książka bardziej nadaje się do przekartkowania niż do czytania.

Podzielam też stanowisko, że lepszym rozwiązaniem by był podział artylerii wg państw, w których dane uzbrojenie powstało.

Książka nie tyle do przeczytania, co przekartkowania. Po kilku stronach wprowadzenia nas w rys historyczny przechodzimy do właściwej, encyklopedycznej części. Każdą stronę zajmuje jeden model artylerii opisany w układzie: nazwa, ilustracja, 10-15 linijek charakterystyki oraz tabelka z podstawowymi parametrami technicznymi. Począwszy od artylerii polowej i ciężkiej, przeciwlotniczej oraz broni przeciwpancernej przez lekką broń wsparcia i pociski rakietowe (ziemia-ziemia, ziemia-powietrze i te niekierowane) aż po artylerię kolejową i samobieżną poznajemy większość uzbrojenia tego typu stosowanego w okresie od 1900 roku do końca wieku.

Jest to ciekawa publikacja dla osób szukających bardzo wyrywkowej wiedzy i jednocześnie chcącej mieć wszystko pod ręką, w jednym opracowaniu. Niewielki, kieszonkowy rozmiar sprawia, że „Artyleria…” stanowi taki właśnie niby-słownik, co jest także pewną wadą, gdyż przekazywane informacje z pewnością nie wystarczą czytelnikom poszukującym gruntownej wiedzy. Podobnie problem stanowi dobór przedstawianego uzbrojenia. Owszem, zostało ono podzielone na podane wcześniej kategorie, ale moim zdaniem znacznie lepszym wyjściem byłoby posegregowanie obiektów według państw pochodzenia tudzież historycznie/chronologicznie, a tak dostajemy 300 elementów zmieszanych ze sobą i podzielonych „żeby się nazywało”. Sytuacje w pewnym stopniu ratuje przyzwoity indeks, ale znowu można się przyczepić do pewnego dublowania poszczególnych modeli artylerii (np. tworzenie dwóch pozycji dla technicznie tego samego działa, o tej samej nazwie, a jedynie z innym kalibrem haubicy).
Podsumowując: warto sięgnąć po opracowanie Iana Hogga, ale tylko z ciekawości i właściwie dla kolorowych obrazków, gdyż pod względem merytorycznym jest to typowy przeciętniak.

• Targi Książki Historycznej
  • Wojsko
  • Przeczytane na studia
  • Albumy
  • Militaria

Dodaj cytat z książki Artyleria dwudziestego wieku