Kordian

1 949
1 169
niepodległość
Sebastian

"Kordian. Spisek koronacyjny" jest pierwszą częścią planowanej przez Słowackiego trylogii, której kolejne części nie są znane. Dramat ten był jednym z ważniejszych głosów w toczącej się żywo w latach trzydziestych XIX w. dyskusji na temat przyczyn upadku powstania listopadowego. Poprzedzające akcję utworu Przygotowanie pokazuje, że niebagatelny wpływ na dzieje narodów miały czynniki nadprzyrodzone: czarownice skupione wokół kotła w noc przełomu stuleci przygotowują w nim tych, od których zależeć będą losy narodu polskiego, a powracający w akcji dramatu w różnych kształtach szatan dowodzi, że historia stała się jego domeną

źródło opisu: Buchmann, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

W momencie analizowania 'Kordiana' w mojej klasie panowało wielkie niezadowolenie. Jeżeli chodzi o mnie to nie mam co do tej książki żadnych zastrzeżeń. Fakt, że język jest trudny i może pojedyncze sytuacje nieco gorzej jest zrozumieć. Jednak po przeczytaniu streszczenia wszystko staje się jasne i klarowne.
Główny bohater zachowuje się jak typowy romantyk. Nie można zatem wymagać od niego, by myślał i zachowywał się rozważnie :) To nie pozytywista.
Kordian jest nieszczęśliwie zakochany, nie może odnaleźć swojego miejsca na ziemi. Postanawia więc wyruszyć w podróż, która jest kluczowa w całym dramacie. To właśnie tutaj uświadamia sobie, że prawdziwa miłość nie istnieje a światem rządzi pieniądz. Podejmuje się także czynu, który może zaważyć losami całego świata.
Jak dla mnie jest to ponadczasowa klasyka. Wspaniała. Na pewno do niej wrócę.

orbeli | 2010-08-25

Za dużo ćpania.

nadzieja1925 | 2017-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Juliusz Słowacki w romantyzmie, w który wprowadził nas Mickiewicz, napisał dramat romantyczny o tytule "Kordian". I choć niektórzy ludzie twierdzą, że jest to podróbka Adama, dzieło Słowackiego podoba mi się o wiele bardziej. Pomimo nawiedzających tytułowego bohatera pozaziemskich stworzeń, jest to treść bardziej przystępna dla umysłu potencjalnego czytelnika (szczególnie w wieku licealnym). W zamyśle miała wyjść z tego trylogia, dlatego zakończenie zostaje otwarte. Jednakże kończymy lekturę w niewiedzy, gdyż w końcu nic więcej nie powstało...

Jest to historia Kordiana. Poznajemy go w wieku 15 lat, kiedy jego życie jest pozbawione sensu. Przyjaciel, który popełnił samobójstwo. Nieodwzajemniona miłość do starszej od niego Laury. Brak rodziców i miejsca na ziemii. Następnie tułaczka po Europie, chęć walki i wewnętrzna przemiana w Podchorążego, która tak naprawdę wprowadzi go tylko w kłopoty. A wszystko w czasach carskich, upadającej ojczyzny. Chęć do walki będzie również motywem...

"Polska Winkelriedem narodów"

Od razu na myśl przychodzi mi inne hasło, czyli "Polska Chrystusem narodów", które przyświeca "Dziadom" Adama Mickiewicza. Ten ostatni wspominał w wyżej wymienionym utworze o ojczymie Słowackiego, więc nie ma co się dziwić, że autor "Kordiana" zapragnął konfrontacji swojej postawy z ideałami wyznawanymi przez Mickiewicza. Nie szczędzi mu słów krytyki i przedstawia własną koncepcję, co uwidacznia się najbardziej w prologu.

Za pośrednictwem uczynków Kordiana i stwarzania postaci przywódców powstania listopadowego przez Szatana Słowacki piętnuje winy tychże osób, zarzuca im nieudolność, konserwatyzm, brak odwagi i tym podobne zachowania. Swoje opinie przedstawia w bardziej zwięzły sposób, nie przynudza zbyt rozwlekłymi dywagacjami o Polsce i naturze romantyków. Krótsza forma, a dość podobna treść.

Zakończenie pozostawia czytelnika w niepewności, zdążył czy nie? Tak sobie pomyślałam, że to może metafora sytuacji naszego kraju w tamtej epoce. Byliśmy w...

martola | 2010-06-25

Naprawdę wciągnęła mnie ta lektura, a zakończenie sprawiło, że miałam ochotę rzucić książką o ścianę. Nie, nie miałam pojęcia, że Słowacki urwał akcję w takim momencie. "Kordian" wciągnął mnie jak najlepszy kryminał i zachwycił poetyckością. Ale ja po prostu lubię literaturę romantyzmu.

Liluna | 2010-10-17

Ogółem rzecz biorąc nie przepadam za bohaterami romantycznymi. Są niezdecydowani i wiecznie nieszczęśliwi. Taki też jest Kordian. Tyle że nasz "genialny" bohater dużo podróżował, latał na chmurze, zakręcił się w polityce, knuł spiski, chciał zamordować króla, siedział w szpitalu psychiatrycznym i nawet nie wiadomo, co się z nim stało.

- Świetna książka - rzekłam kiedyś z ironią.

Dominka1 | 2014-02-09

Romantyzm jest jedną z moich ulubionych epok literackich.Uwielbiam oddanie pierwszeństwa emocjom,zwrócenie uwagi na człowieka jako jednostkę,buntowniczość i uczuciowość literatury z tamtych czasów.W dodatku to moment kiedy poeci i pisarze zaczynają coraz częściej sięgać do folkloru,motywów irracjonalnych. Mistycyzm,spiski i wielkie miłości , a w tle piękno nieujarzmiona przyroda,jeziora, z których wyłaniają się rusałki,lasy pełne elfów. Zatarta granica między rzeczywistością i wyobraźnią.Magiczna twórczość.
Juliusz Słowacki w "Kordianie" zawarł wiele swych obserwacji i przemyśleń na temat Polski,Polaków , natury człowieka.Dlaczego zryw niepodległościowy-powstanie listopadowe- się nie udał?Jest to też pewna literacka odpowiedź i polemika z poglądami zawartymi w "Dziadach"Adama Mickiewicza.
W dramacie główną postacią jest tytułowy Kordian.Widzimy go w trzech odsłonach-jako dziecko,młodego chłopaka i dorosłego młodzieńca.
We wczesnej młodości chłopiec przeżywa zawód miłosny...

emi | 2010-06-09

Wystarczy skojarzyć Kordiana z Muminkami (Kordian do Polski wracał na obłoku) i od razu lepiej się czyta.

soniek | 2011-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2011

Kolejna lektura z cyklu "Co autor miał na myśli?" Zupełnie nie mogę jej zrozumieć i nawet nie chcę się nad tym zastanawiać. Książka zdecydowanie nie należy do moich ulubionych.

JaneS | 2014-11-29

"Otom ja sam jak drzewo zwarzone od kiści,
Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści."

Najważniejszy dramat Juliusza Słowackiego, "Kordian", powstał w roku 1833, w czasie pobytu poety w Genewie, w pensjonacie pani Pattey. Drukiem "Kordian" ukazał się w roku 1834. Dramat ten uważany jest za próbę rozrachunku Słowackiego z moralnymi i politycznymi problemami pokolenia po roku 1830, stanowi też polemikę na gruncie ideowo- artystycznym z Adamem Mickiewiczem.

Akcja utworu rozgrywa się w noc sylwestrową 1799 r., około roku 1815 (akt I), akt II zaś w roku 1828. Miejscem akcji jest: Londyn, Dover, willa włoska, Rzym, Mont Blanc oraz Warszawa.

Mimo iż książka jest cienka, miałam naprawdę spore problemy z czytaniem. Już nawet nie chodzi o język czy czarownice, ale o głównego bohatera. Po prostu działam mi na nerwach. Chaotyczny, impulsywny, niedojrzały co tu dużo mówić chłopiec, który co prawda miał motywacje, miał cel, ale nie mógł go osiągnąć. Bo czy 15- letni chłopiec zabije...