Złocisty przegrywa

Okładka książki Złocisty przegrywa Anna Kłodzińska
Okładka książki Złocisty przegrywa
Anna Kłodzińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1980-01-01
1980-01-01

Bardzo przyjemna ramotka której szczególnie miło się słucha w wersji audio z Panem Leszkiem Filipowiczem jako lektorem. Śmieszy ta milicja działające niemal jak Scotland Yard, delikatnie, w białych rękawiczkach. Rodzaj i charakter "przekrętów" PRL też dziś rozbawia. Jednak ze względu na rok wydania 1980 (cenzura niewątpliwie zelżała) pojawia się tu rys przestępczości zorganizowanej z której to za kilkanaście lat wyrośnie gangsterka nad Wisłą.

Pierwsza w tym roku książka której nie dałem rady przeczytać do końca. Kalejdoskop przekrętow epoki PRL, podany bardzo chaotycznie, śledztwa tu jak na lekarstwo. Nie warto się męczyć

Kolejne śledztwo Szczęsnego. Anonimowy list informuje milicję, że na łąkach koło wsi Czarnkowo zakopano zwłoki zaginionego od dłuższego czasu niejakiego Brodzkiego. Do poszukiwań major Szczęsny wypożycza w Instytucie Kryminalistyki absolutną nowość: termowizor. Dzięki temu urządzeniu faktycznie udaje się odnaleźć zakopane ciało. Siostra zaginionego nie rozpoznaje zwłok, z kolei eksżona twierdzi, że to on. Ostatecznie udaje się potwierdzić tożsamość dzięki metodzie superprojekcji, porównania wymiarów czaszki z rentgenogramem zrobionym Brodzkiemu jeszcze za życia podczas wizyty u chirurga.

Aby odkryć prawdę o śmierci Brodzkiego, Szczęsny i współpracownicy muszą poznać jego życie. Był zatrudniony w spółdzielni, ale w rzeczywistości zajmował się ciemnymi sprawkami. W trakcie dochodzenia milicjanci trafiają na tajemniczego szefa grupy przestępczej, Złocistego. Nikt go nie zna, nie wiadomo, jak wygląda, ale jedno jest pewne - doskonale wie, jakich towarów brakuje na rynku i potrafi szybko wyprodukować podróbki, na których świetnie zarabia...
"Z punktu widzenia ekonomii podaży i popytu to się nazywa: wskakiwanie w luki. Gdzie luka, gdzie nie zadbali i brakuje, tam my wskakujemy". Złocisty żelazną ręką trzyma podwładnych, a niesubordynację tępi bezwzględnie. Czy boss półświatka ma na sumieniu zabójstwo Brodzkiego?

Oprócz całkiem wciągającej akcji, książka daje nam interesujący obraz pogrążającej się w kryzysie gospodarki przełomu lat 70. i 80. Braki w zaopatrzeniu wykorzystywała zarówno tzw. prywatna inicjatywa, jak i środowiska przestępcze. Kłodzińska świetnie opisuje ówczesne realia, ot choćby bazar Różyckiego na warszawskiej Pradze, na którym można było kupić "cieniutkie damskie golfy, japońskie kostiumy kąpielowe, męskie importowane koszule w kolorze khaki, a także „Trędowatą”, chińskie pachnące barwne gumki do ołówka, cudowny płyn na porost włosów, neskę i mieszankę czekoladową za podwójną cenę".
Na podstawie tej powieści nakręcono jeden z odcinków serialu "07 zgłoś się ".

Warszawa, koniec lat 70. Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej otrzymują anonimową informację o zamordowaniu niejakiego Adolfa Brodzkiego. Zwłoki mężczyzny mają być zakopane gdzieś na rozległych łąkach nieopodal miejscowości Czarnków. Odnalezienie ciała na tak olbrzymim obszarze nie jest proste…

Więcej na:

Więcej...

Jedna z książek Anny Kłodzińskiej, która posłużyła za fabułę do odcinka 07 zgłoś się.

• Kryminały
  • Proza
  • Legimi powieści
  • Legimi audio
  • Sensacja/Kryminał
  • 1993

Dodaj cytat z książki Złocisty przegrywa