10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia
darekolsztyn

Najważniejsze i chyba najbardziej aktualne dla nas dzisiaj pozostają dwa elementy apologetyki wczesnochrześcijańskiej II wieku. Po pierwsze, zachęta do szukania możliwego punktu spotkania aspiracji człowieka danej epoki z przesłaniem Ewangelii oraz wynikająca z tego konieczność ciągłego przekładania owego pierwotnego, ewangelicznego doświadczenia wiary na nowy język następujących po sobie epok. Po drugie zaś, apologeci greccy II wieku zachęcają nas do takiej prezentacji wiary chrześcijańskiej, by była ona ciągłą fides quaerens intellectum, ale też wiarą wciąż otwartą na tajemnicę. Ważne jest, by wiara chrześcijańska była podbudowana racjonalnie i poszukująca zrozumienia, lecz jednocześnie niestarająca się zawłaszczyć rozumem tajemnicy. Apologeci uczą nas, byśmy nie wpadali w sidła racjonalizmu i fideizmu – dwóch największych pokus człowieka: pysznej wiary tylko w rozum albo całkowitego zwątpienia w jego zdolności.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1025/pierwsi-apologeci-greccy

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1025/pierwsi-apologeci-greccy

darekolsztyn | 2013-10-04

Apologeta to taki człowiek, który potrafi stanąć w obronie wiary mimo różnych trudności i przeciwności. Człowiek, który ma wiedzę, umie wskazać i uzasadnić podstawy swojej wiary.

Pierwsi chrześcijanie żyjąc w innych warunkach niż obecnie, gdy chrześcijaństwo uważane było za dziwaczną, niekiedy bluźnierczą religię, mieli bardzo trudne, a wręcz niebezpieczne zadanie. Często w obliczu prześladowania i śmierci stawiali czoło poglądom niewłaściwym, herezjom nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością. Z zachowanych dzieł pierwszych apologetów dowiadujemy się o boskości Jezusa, Trójcy Świętej, o przeznaczeniu i rzeczach ostatecznych człowieka, o stworzeniu świata, o odkupieniu grzechów. Apologeci prowadzą dialog z pogańskimi filozofami i żydowskimi kapłanami. Tworzą podwaliny wiary chrześcijańskiej. Wielu z nich zostało autorytetami, których dziś nazywamy Ojcami Kościoła.

Dzisiaj w w czasach wolności wyznania, kiedy każdy wierzy w to co chce wierzyć nie zważając na osobistą...