Ci, którzy przekonać nie umieją

Wydawnictwo: Universitas
„Ci, którzy przekonać nie umieją”. Idea porozumienia polsko-niemieckiego w publicystyce Władysława Studnickiego i wileńskiego „Słowa” (do 1939)
historia
Andrzej

Praca jest merytorycznie świetną, ale w czytaniu lekturą gorzką i smutną. prof. Andrzej Piskozub Książka wprowadza nowe punkty widzenia, przełamuje istniejące w polskiej historiografii stereotypowe postrzeganie tej grupy i jej poglądów. Dużą zaletą recenzowanej publikacji jest rekonstrukcja poglądów publicystów „Słowa”, a nie ocenianie ich „ex post”, przez pryzmat późniejszych wydarzeń. ...

Praca jest merytorycznie świetną, ale w czytaniu lekturą gorzką i smutną.

prof. Andrzej Piskozub

prof. Krzysztof Ruchniewicz

Jan Sadkiewicz we wnikliwy i przekonujący poddał analizie zgromadzony przez siebie bogaty materiał źródłowy, a następnie sformułował oryginalne, ciekawe i dowodzące jego dużych umiejętności analitycznych wnioski.

dr hab. Zdzisław Zblewski

Książka Jana Sadkiewicza dotyczy jednego z najbardziej kontrowersyjnych wątków polskiej myśli politycznej XX wieku, czyli idei porozumienia polsko-niemieckiego w okresie międzywojennym. Sadkiewicz poddał gruntownej analizie publicystykę czołowego polskiego germanofila Władysława Studnickiego i w interesujący sposób zestawił ją z poglądami Stanisława Cata-Mackiewicza. Można się nie zgadzać z widoczną fascynacją Autora poglądami obu tych postaci, ale uznać należy ich wagę w trwającym wciąż sporze o wybór, jakiego dokonali politycy rządzący Polską w latach 1938-1939.

prof. Antoni Dudek

źródło opisu: okładka ksiażki

Calmin | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 03 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W książce poddane są szczegółowej analizie poglądy i ich uzasadnienie jakie prezentowali w dwudziestoleciu międzywojennym redaktorzy wileńskiego "Słowa". Autor pisząc tę monografię wzbił się ponad stereotypy i imponderabilia i na podstawie analizy faktów wykazał że poglądy przedstawicieli tego nurtu nie były wcale pozbawione logicznych i realnych podstaw.

Łukasz Żuławnik | 2015-07-27

Typowy wyciskacz łez. Kiedy człowiek czyta i przypomina sobie, jak potoczyła się dla Polski II WŚ, nie ma innego wyjścia jak zapłakać.

Jest to także fascynująca lektura, która pokazuje potęgę ludzkiego umysłu. Zarówno w pozytywnej postaci, publicystów "Słowa", którzy czytali ówczesną sytuację polityczną jak otwartą księgę, jak i negatywną tych polityków, do których najlepiej pasuje obraz Bruegela "Ślepcy".

Duże brawa dla autora za trud napisania tak wartościowej pozycji. Jedyne czego mi zabrakło to więcej analiz własnych p. Sadkiewicza, a szkoda, bo w ostatnim rozdziale pokazał, że umie to robić.

lfc_1892 | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 lutego 2015

Jedną z licznych zalet tej książki, poza naświetleniem spójnego programu polityki zagranicznej „Słowa”, jest ograniczenie toku narracji do wybuchu wojny. Zamiast snuć alternatywne scenariusze II WŚ autor w ostatnim rozdziale zwraca jedynie uwagę na cienie i blaski związane z ewentualnym znalezieniem się Polski po stronie Hitlera. Każda myśl w tej materii jest sformułowana niezwykle ostrożnie, a o bezstronności Sadkiewicza najlepiej świadczy przywołanie poglądów zarówno przeciwników, jak i zwolenników sojuszu z III Rzeszą.

Ze względu na podobieństwo tematu książki, ale i odmienny jej charakter z popularnym ostatnio Paktem Ribbentrop-Beck pozwolę sobie na porównanie obydwu publikacji. Zaledwie pobieżna analiza nie pozostawia złudzeń, że to, co u Zychowicza uchodzi za niewzruszalny pewnik, u Sadkiewicza przybiera postać jednej z wielu hipotez, której dziś już nie sposób udowodnić, wobec czego skazani jesteśmy wyłącznie na mniej lub bardziej prawdopodobne domysły. Dzięki tej pozycji...

Paweł | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 23 maja 2015

Książka, której celem jest zaprezentowanie poglądów oraz myśli politycznej tzw. polskich germanofili- Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza i Adolfa Bocheńskiego, którzy jednak "przekonać nie umieli". Autor udowadnia, iż pomysł polsko-niemieckiego porozumienia przez 1939 rokiem nie tylko był rozważany (przynajmniej przez wąską grupę publicystów "Słowa"), ale także w pewnym stopniu realizowany przez Józefa Becka po odprężeniu z Niemcami w 1934 roku. Praca dobrze też ukazuje ewolucję stosunku germanofili wobec polityki Becka, który stosunkowo długo był przez nich chwalony.
Książka, która stanowi olbrzymi kontrast wobec "Paktu Ribbentrop-Beck"- w przeciwieństwie do tej drugiej, w "Ci, którzy przekonać nie umieją" narracja jest przeprowadzona realistycznie, opierając się na wielu źródłach sprzed II Wojny, z bogatą bibliografią, bez zbędnej fantastyki.
Na pewno polecam.

Martins | 2014-12-28

Ciekawa książka. Temat wybrania przed II wojną światową orientacji proniemieckiej przez Polskę jest ostatnio bardzo modny głównie za sprawą Piotra Zychowicza i Rafała Ziemkiewicza. Dzisiaj jednak zdecydowanie łatwiej o oceny, wiemy bowiem jak potoczyła się historia. Książka Jana Sadkiewicza pozwala natomiast na poznanie poglądów zwolenników porozumienia z Niemcami przed 1939 r. Wielki plus za przybliżenie fascynującej i zapomnianej zarazem postaci Władysława Studnickiego.

Adam | 2013-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Ciężko się to czytało. Mierzi powtarzanie tych samych w zasadzie słów/zdań, jakby powtórzenie tego samego wiele razy, miało uczynić tezy prawdziwymi. Owszem, koncepcje prezentowane w książce są ciekawe z historycznego punktu widzenia. Lubie historie typu "co by było gdyby" i dlatego sięgnąłem po tę pozycję.
Napiszę tak - żałować nie żałuję przeczytania, ale całość można było zamknąć w objętości maksymalnie 100 stron. Czy polecam? Sami musicie zdecydować.

Andrzej | 2013-08-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 28 lipca 2013

Czytając tę pozycja można momentami się zdziwić że słowa publicystów "Słowa" są pisane przed wojną. Pewne środowisko przewidziało właściwie cały przebieg II Wojny Światowej w oparciu Polski o Wielką Brytanię i Francję. Czy idea paktu polsko-niemieckiego była słuszna? Na te pytanie ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź, niemniej autor świetnie nam tu przybliża poglądy zwolenników układu Polski z Rzeszą niemiecką w okresie międzywojennym.

archiwista_cyklista | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Zychowicz nie był pierwszy. Sadkiewicz równo z nim, Wieczorkiewicz i Łojek dawno, dawno temu. Zychowicz zrobił jednak kawał dobrej roboty bo wyciągnął ten temat na wierzch. I dzięki niemu dociera się do książek, które wydano wcześniej. To na marginesie.
Sama książka Sadkiewicza to prasówka z wieleńskiego Słowa z bardzo ciekawym wstępem i zakończeniem. Jak każda książka o historii "międzymorza" smutna i bez szczęśliwego zakończenia.

maciejdura | 2015-02-15
Przeczytana: 2014 rok
Adrian | 2014-05-29
Nominowani do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego

Do nagrody, już po raz piąty, nominowano dziesięć książek po­świę­co­nych naj­now­szej hi­sto­rii Pol­ski, czyli czasów od od­zy­ska­nia nie­pod­le­gło­ści w 1918 roku do współczesności. Wśród nich znalazły się między innymi reportaż historyczny, wspomnienia i biografia.