Po adopcji

7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Apres l'adoption
rodzina, wychowanie, adopcja
Natasza

Autorzy są psychiatrami i terapeutami zajmującymi się problemami małżeńskimi i rodzinnymi. W książce "Po adopcji" rzucają nowe światło na dramat opuszczenia, poszukiwania własnych korzeni, jak i kluczowe znaczenie okresu dojrzewania dla budowania własnej tożsamości. Rodzice będą musieli przemyśleć sposób, w jaki przywrócą dziecku jego przeszłość. Dość powszechnie przyznaje się dzisiaj, że...

Rodzice będą musieli przemyśleć sposób, w jaki przywrócą dziecku jego przeszłość. Dość powszechnie przyznaje się dzisiaj, że lepiej jest opowiedzieć dziecku jego rzeczywistą historię, niż skrzętnie ukrywać prawdę. Powiedzenie o fakcie adopcji to przyznanie dziecku prawa do uświadomienia sobie czegoś, co w jego podświadomości i tak już istnieje - przyznają psychoanalitycy. Cała trudność polega jednak na tym, by oznajmić to w odpowiedni sposób, we właściwym czasie i takimi słowami, by znajomość własnej historii nie utrudniła dziecku budowania poczucia bezpieczeństwa w nowej rodzinie.

źródło opisu: W drodze 2006

źródło okładki: W drodze 2006

książek: 1924
Lavenda | 2014-01-18
Przeczytana: 2014 rok

Książka w większym stopniu dotyczy Francji, ale problemy dotykające rodziny adopcyjne są w większości te same, zwłaszcza, że zebrane tu świadectwa to doświadczenia bardzo różne. Pewnie mniej polskiego czytelnika zainteresuje problem korzeni, przed którym stają rodziny adoptujące dzieci innych ras, w Polsce to jednak marginalne doświadczenie, ale opowiedziane w "Po adopcji" historie są istotnym przyczynkiem do refleksji nad samym procesem adaptacji przysposobionego dziecka, szczególnie, że opatrzone komentarzem uznanego psychologa. Ponadto na końcu książki znajdują się wstępne informacje i wskazówki, jak proces adopcyjny przebiega w polskich warunkach, jakie są wymagania, by móc starać się o adopcję. Tytuł godny polecenia dla osób, które adopcję rozważają, ale i dla tych, którzy w rodzinie adopcyjnej żyją - zarówno rodziców, jak i przysposobionych dzieci.

Natasza | 2014-02-05
Przeczytana: styczeń 2014

Adopcję znamy najczęściej od strony spraw ją poprzedzających – procedur, przeszkód, które trzeba pokonać, aby móc adoptować dziecko. Rzadko natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje potem: jak wygląda pierwszy kontakt, pierwsze miesiące razem, okres dojrzewania, jak zmieniają się nastroje, stany ducha dziecka, co jest powodem radości, a co przysparza cierpień i trosk, jak wiele jest pytań, przed którymi stają rodzice. Przyszłym rodzicom, którzy decydują się na adopcję, niejednokrotnie towarzyszy poczucie osamotnienia, bezradności i obawy w obliczu nieznanych dotąd doświadczeń.
Niniejsza książka właśnie te kwestie porusza, oddając głos zarówno rodzicom adopcyjnym, jak i osobom adoptowanym w dzieciństwie.

Katarzyna | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017