Poemat Boga-Człowieka. Księga pierwsza. Przygotowanie

Wydawnictwo: Vox Domini
Il Poema dell'Uomo-Dio
religia
Agnieszka

"Poemat Boga-Człowieka" to zapis wizji włoskiej mistyczki Marii Valtorty (1897-1961) odnoszących się do życia i działalności Jezusa Chrystusa. Oryginalne włoskie wydanie podzielono na siedem Ksiąg, z których każda odpowiada jednemu okresowi z życia Jezusa Chrystusa. W Księdze pierwszej, noszącej podtytuł "Przygotowanie", znajdują się wizje i pouczenia od ślubu złożonego Bogu przez Joachima i Annę – rodziców Najświętszej Panny – błagających o upragnione od lat potomstwo, poprzez dzieciństwo Maryi, Jej pobyt w Świątyni Jerozolimskiej, zwiastowanie, życie ukryte Jezusa aż do śmierci św. Józefa, małżonka Maryi. Wszystkie wydarzenia opisane są językiem barwnym, plastycznym, dającym poczucie rzeczywistego uczestnictwa w przedstawionych wydarzeniach. Część wizji została jej przekazana przez Jezusa Chrystusa w postaci wewnętrznych dyktand, które zapisywała w chwili ich słyszenia.

źródło opisu: http://www.voxdomini.com.pl

źródło okładki: http://www.voxdomini.com.pl

Sagittaire | 2016-03-12
Przeczytana: 2003 rok

Książka stanowi niezwykle sugestywny i szczegółowy zapis życia Mesjasza i jego Matki (tudzież innych osób znanych z kart Ewangelii) od momentu pojawienia się na świecie Maryi. Poszczególne opisywane w niej zdarzenia stanowią zapis doświadczeń mistycznych autorki.

Ogromna szczegółowość pozwala uporządkować sobie w głowie całą ewangeliczną opowieść. Oprócz zdarzeń i ich wytłumaczenia mamy opis przyrody w każdej ze scen, opis pogody, opis zapachów. Słowem każdą scenę można nie tylko szczegółowo zobaczyć oczyma wyobraźni ale też poczuć zapach otoczenia, w jakim się rozgrywa, odczuć warunki atmosferyczne, które akurat panują.

Tak na prawdę, to po przeczytaniu tej książki (myślę o pierwszej książce z serii) dopiero naprawdę pokochałam i zrozumiałam Boże Narodzenie, święto Trzech Króli i szereg innych zdarzeń z początków życia Jezusa.

Dla osób wierzących (Katolików) ważna książka, która porusza i ogromnie ożywia wiarę na długie miesiące, pomaga stać się lepszym człowiekiem - ale...

Zygmunt | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Przeczytana cała seria.

| 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Maria Valtorta, Włoszka przez wielu uważana za mistyczkę i wizjonerkę żyjąca w latach 1897-1961, choć wydawać by się to mogło niewiarygodnym, zapisała około 15 tys. stron liniowanych zeszytów. Dokładnie z tego powodu nazwana została „Piórem Pana”. Około 2/3 jej pisarskiej spuścizny stanowi monumentalne dzieło opowiadające życie Jezusa zatytułowane Poemat Boga-Człowieka. Pozostałe jej dzieła to obszerne komentarze do Pisma Św., wykłady doktryny nauki Jezusa Chrystusa, dzieje pierwszych chrześcijan i męczenników oraz utwory dotyczące pobożnego życia. Ponadto Maria pozostawiła bogatą korespondencję oraz pisma autobiograficzne.

Pierwsza część Poematu Boga-Człowieka przybliża wydarzenia od niepokalanego poczęcia Maryi do śmierci Św. Józefa. Księga zawiera 71 widzeń Marii. Wszystkie są spisane językiem prostym, ale sugestywnym. W prostocie tego języka wyczuwałam piękno, wrażliwość i głęboką mądrość. Oprócz własnych widzeń Maria spisuje także objawione jej słowa Jezusa i Marii, Jego...