Koniec czasów

Okładka książki Koniec czasów Maria Valtorta
Okładka książki Koniec czasów
Maria Valtorta Wydawnictwo: , Vox Domini religia
religia
, Vox Domini
2012-01-01
2012-01-01

Parafrazując: "Mało kto tę książkę przeczyta, a jeszcze mniej ją zrozumie".

Od dłuższego czasu zgłębiam tematy okołobiblijne i mimo to, ciężko mi było przedzierać się przez treść. Przypominam, że oceniam książkę, a nie przesłanie - o ile to drugie niesie dużą wartość (uzależnioną od stopnia zrozumienia),o tyle styl pisania sprowadza się do przekonywania już przekonanych. Klimat Janowej Apokalipsy. Dla tych, którzy mają alergię na Kościół Chrystusa będzie to czysta erystyka.

Ciekawym wątkiem jest przyszłe osiągnięcie kresu w nauce - tzn dotarcie do nieprzekraczalnej granicy i stagnacji, co może zwiastować jeden ze znaków nadejścia antychrysta.

Mam kilka zastrzeżeń co do niejasnych sformułowań i niekonsekwencji w kilku miejscach.
Krytyka racjonalizmu, bez wyjaśnienia, że zapewne chodzi o jego współczesną wersję pozytywistyczno-scjentystyczno-naturalistyczną, która Rozum zespawała ze Zmysłami. Wielokrotne utyskiwania, że myśliciele i uczeni nie pomyśleli o czymś, o czym pomyśleli dawno temu (np "Nigdy nie pomyśleli, że Babilon to cała Ziemia"). Wielokrotne narzekania, że myśliciele za dużo myślą, żeby w innym rozdziale napominać, że za mało myślą - rozumiem, że chodzi o błądzenie i patrzenie w niewłaściwym kierunku, no ale brzmi to dziwnie. W innych miejscach narzeka się na filozofię, co jednak nie przeszkadza w używaniu filozoficznego dorobku (np "Dostrzec światy intelektualnym wzrokiem Ducha" - Jak bym czytał Platona albo Plotyna).

Lektura trudna i wymagająca, skierowana do wąskiego grona.

Parafrazując: "Mało kto tę książkę przeczyta, a jeszcze mniej ją zrozumie".

"Większość będzie upadać jak dzikie zwierzę, zarżnięte, najedzone i otyłe od grzechów, rozdrażnione, zatrute, satanistyczne z powodu przeklętych nauk, opętane przez diabła w słowie, bluźniące w umyśle, który zaprzecza, w sercu, które krzywoprzysięga".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Rozwój

Dodaj cytat z książki Koniec czasów