Topos 5 (114) 2010
czasopisma
AFX070416

PROZA / DZIENNIKI / WSPOMNIENIA / LISTY SAMUEL BECKETT, Usłyszane w ciemności. Piętnaście kwestii Głosu z Towarzystwa ułożonych w porządku chronologicznym, przeł. Antoni LIBERA SAMUEL BECKETT, Z Tekstów na nic, przeł. Antoni LIBERA DAVID MALCOLM, Wszyscy odeszli, przeł. James MALCOLM WOJCIECH KASS, Notes / 2009 / 9 ESEJE/ SZKICE/ PRZYCZYNKI KRYTYCZNE J.M. COETZEE, Osiem sposobów...

PROZA / DZIENNIKI / WSPOMNIENIA / LISTY

SAMUEL BECKETT, Z Tekstów na nic, przeł. Antoni LIBERA
DAVID MALCOLM, Wszyscy odeszli, przeł. James MALCOLM
WOJCIECH KASS, Notes / 2009 / 9
ESEJE/ SZKICE/ PRZYCZYNKI KRYTYCZNE

J.M. COETZEE, Osiem sposobów patrzenia na Samuela Becketta. Odczyt wygłoszony we wrześniu 2006 roku podczas sympozjum beckettowskiego w Tokyo, przeł. Jan WARD, Tomasz WIŚNIEWSKI
MARTA ALEKSANDROWICZ; MIŁOSZ WOJTYNA, Czytając Towarzystwo. Między oryginałem a przekładem
MONIKA SZUBA, „Strzępy myśli i pytań”: dwujęzyczna fragmentaryczność Textes pour rien / Texts for Nothing
KATARZYNA OJRZYŃSKA, O czasoprzestrzeni beckettowskiej Końcówki, czyli kilka refleksji na temat warsztatów teatralnych Douglasa Rintoula
ARKADIUSZ MISZTAL, Głosy w ciemności: Beckett i Auster
JOANNA LISIEWICZ, Tadeusz Różewicz – Samuel Beckett: spotkanie, którego nie było
BARTOSZ LUTOSTAŃSKI, Beckett i morze
ALEKSANDRA WACHACZ, Come and Go Samuela Becketta – problemy dla inscenizacji sztuki
MICHAŁ LACHMAN, Mowa rzeczy: beckettowskie uniwersum przedmiotów
ENOCH BRATER, Przewrotne ingerencje Becketta, czyli szarady z pierwiastkiem sześciennym, przeł. Marta ALEKSANDROWICZ, Miłosz WOJTYNA
KATARZYNA ZEGADŁO, Natalia Gałczyńska – odkrywanie mitu
Artur Fryz, LUBIĘ SZEROKIE MARGINESY KRYTYKA. KILKA MYŚLI O KSIĄŻCE PRZEMYSŁAWA DAKOWICZA "HELIKON I OKOLICE. NOTATKI O POEZJI WSPÓŁCZESNEJ"
BARTOSZ SUWIŃSKI, Netz jak świat. Trzy dni nieśmiertelności Feliksa Netza (notatki)
WOJCIECH KUDYBA, Niewysłany list do Jarosława Zalesińskiego [Wiersze poprzednie i ostatnie Jarosława Zalesińskiego]
ROZMOWY „TOPOSU”

Beckett wyzwala / Wybawca Beckett. Z Antonim LIBERĄ, tłumaczem i znawcą twórczości Samuela Becketta rozmawia Anna MALCER-ZAKRZACKA
POEZJA

JERZY SOSNOWSKI, Dobranoc synku, dobrych snów; Kabała; Kiedy budzi się Horla IRENA WYCZÓŁKOWSKA, Science fiction; Tamte lata; Penelopa. Wersja 8/III/794/Xl/cdn
AGNIESZKA GAŁĄZKA, polisa od najazdu kosmitów, niechcianej ciąży, śmierci chomika; różne formy dewiacji; księga pierwsza i ostatnia; wojny, które mnie toczą
JUSTYNA KAŁUŻA, człowiek kochający przemija powoli; wypatroszenie; łamanie siebie; zmywany makijaż; susza; wyobraź sobie nocne przesilenie, w którym i ty.; wariograf
ZBIGNIEW CHOJNOWSKI, Kto; Za ażurem; Radio; Imię Yeti; Przed narodzinami Helenki
ERYK OSTROWSKI, Elegia na poczęcie
MARCIN DUDEK, Jedno w opozycji do niejednego; Na zewnątrz, właściwie; Szczekaczki; Będzie jeszcze parę takich godzin; *** Moglibyśmy to jakoś załatwić.; Teraz jest tak; To co można było zobaczyć
TOMASZ DALASIŃSKI, start on monday (radio version); look at tuesday (video version); niedziela-na wstecznym
MARTYNA BIENIAS, Turkana; Pierwsza; Grota
STEFAN SZULC, Miasta; Antropolis; wariacje na tematy nadmorskie
KRZYSZTOF DOWGIAŁŁO, Kolęda; *** Leczy las, leczy…
TEOLOGIA POETÓW

ZOFIA ZARĘBIANKA, Przebudzenie jako odkrycie pulsu wewnętrznej ciemności. Jan Polkowski, Rzeka
LEKTURNIK

PRZEMYSŁAW DAKOWICZ, Czytane na Zdrowiu [Zwłoka Piotra Gajdy; Podziemne motyle Wojciecha Wencla; Czytanie z księgi świętego Kłapouchego Artura Fryza]
KARTKI ZZA OCEANU

KATARZYNA JERZAK, Bulldog Nation, czyli jak Ameryka zeszła na psy
10 ZDAŃ

Jolanta SZYTKIEWICZ, Biało-czerwone goździki i WRONa. Wspomnienia żony internowanego; Barbara ADAM, Czas; Thomas LEMKE, Biopolityka; Stanisław CHYCZYŃSKI, Sonety kalwaryjskie; Anna BOŁT, Szklana kula; Artur KLINAU, Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca
WYDAWNICTWA NADESŁANE

NOTY O AUTORACH

O PRENUMERACIE

NA OKŁADCE

Zbigniew Zapasiewicz jako Krapp w Ostatniej taśmie. Benefis przygotowany z okazji 70. rocznicy urodzin Aktora (Ostatnia taśma, Katastrofa i Impromptu ‘Ohio’). Premiera 23 października 2004 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Autorką zdjęcia jest Anna Bedyńska.
Numer Toposu 5 (114) 2010 ukazał się z tomikami poetyckimi Marka Czuku "Forever" i Macieja Mazurka "Światła nad rzeką" oraz plakatem poetyckim Piotra Matywieckiego "Rozmowy".

źródło opisu: http://katalog.czasopism.pl/index.php/Topos_5_(114)_2010

źródło okładki: http://katalog.czasopism.pl/images/4/46/Topos5_%28114%29_2010.jpg

• Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Przypływy
  • Psychoza
  • Córeczki
  • Chmura
  • Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

8,73 (33 ocen i opinii)
Złodzieje bzu
Hubert Klimko-Dobrzaniecki

8,55 (11 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

0 (0 ocen i opinii)
Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Elżbieta Piętak , Dariusz Piętak

8 (1 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!