Filozofia dla życia

filozofia, etyka
Edycja Świętego Pawła
2013-05-20
2013-05-20
Filozofia życie sens życia dialog koncepcje Jana Pawła II. dialog: Andrzej Półtawski Krzysztof Ziemiec

Co prawda jest to rozmowa przede wszystkim z Andrzejem Półtawskim, ale dopowiedzenia sławniejszej żony Wandy dodają bardzo ciekawego kolorytu wspomnieniowemu wywiadowi-rzece. Jest tutaj dużo miejsca na filozofię, fenomenologię i personalizm Karola Wojtyły przedstawionych zwięźle i z uznania godnym odniesieniem do życia i jego problemów. Dzięki tej książce zrozumiałem najważniejsze rysy filozofii przyszłego papieża, choć nie tylko. Jeżeli ktoś zastanawia się, jak wieść zintegrowany żywot pomiędzy rodziną, nauką, w szczególności filozofią i wiarą i jak godzić przeróżne konflikty pomiędzy tymi dziedzinami, to świadectwo życia małżeństwa Półtawskich jest warte poznania. Choćby przez tę książkę.

"...filozof musi brać pod uwagę vita brevis, czyli to, że życie jest
krótkie i trzeba myśleć o sensie tego życia- sensie, który nam pokaże, jak żyć". - profesor Andrzej Półtawski

Zainteresowana nieco filozofią, postanowiłam wreszcie sięgnąć po tę książkę zalegającą na półce mojej domowej biblioteki.
Autorzy publikacji, znany telewizyjny spiker, dziennikarz, Krzysztof Ziemiec
i Marek Maciejczak, profesor filozofii, w przeprowadzonym wywiadzie rozmawiają z jednym ze współczesnych polskich filozofów, profesorem Andrzejem Półtawskim. Przedmowę do tekstu napisał znany poeta, Ernest Bryll, który życie nazywa trudnym biegiem.
Książkowa rozmowa- rzeka jest wyczerpująca, uduchowiona, uczciwa i szczera, niekiedy z dodatkiem uśmiechu na ustach profesora. Profesor jest rozmówcą powściągliwym i oszczędnym w słowach, dlatego jego żona, nie tyle "wtrąca się" jak napisano, co nie raz uzupełnia wypowiedzi męża charakteryzujące się niedomówieniami jak u artysty.
Pewnego rodzaju jednostajność lektury ożywiają wówczas interesujące, wzruszające, piękne anegdoty z życia obojga, a także JP2, który stanowił z nimi harmonijną wspólnotę ducha i celów.
Czyta się dobrze ( ale trzeba powoli i z uwagą),rzecz jest nośnikiem wiedzy o sensie filozofii w życiu i nie tylko. Ujawnia preferencje i punkt widzenia Profesora na temat kultury, wiary, rodziny, moralności, godności człowieka ( kobiety i mężczyzny).
Publikacja została ciekawie i przejrzyście rozpisana na zatytułowane rozdziały z przypisanymi im tezami. To jedyny taki wywiad z Panem
Andrzejem Półtawskim, więc tym bardziej jest ważny i cenny.
Zastanawia mnie, co by powiedział Pan Profesor o filozoficznej fabule książki "Świat Zofii"...

"...filozof musi brać pod uwagę vita brevis, czyli to, że życie jest

Autorzy publikacji, znany telewizyjny spiker, dziennikarz, Krzysztof...

Rozmowa nie dopowiedziana... tak komentowałem w trakcie lektury.Po zakończeniu pomyślałem, ale o co jeszcze należało zapytać ? Tekst jest wprowadzeniem w myśl Karola Wojtyły i tak naprawdę zaprasza do trudniejszych lektur.Zaprasza do myślenia. Profesor nie dopowiada a czytelnik może doczytać, może wybierać. To jest wielka wartość tej rozmowy.

Wywiad z Panem Profesorem, który pokazuje, jakich mieliśmy i jeszcze mamy genialnych ludzi z pokolenia międzywojennego. Przede wszystkim nie zawahałbym się ani przez chwilę, po przeczytaniu tej książki, powiedzieć, że to mądry człowiek. To właściwie powinno wystarczyć za rekomendację do sięgnięcia po nią.

"Rozwój musi mieć jakiś kierunek."

Interesujący wywiad - rzeka z bardzo skromnym i mądrym człowiekiem.

"Rozwój musi mieć jakiś kierunek."

Interesujący wywiad - rzeka z bardzo skromnym i mądrym człowiekiem.

• Filozofia
  • Biograficzne
  • Psychologia
  • Biografia/autobiografia
  • Filozoficzna
  • Religia

Dodaj cytat z książki Filozofia dla życia