Antyczne formacje wojskowe. Ich metody walki i rola na polu bitwy w wiekach IV p.n.e. – I n.e.

Wydawnictwo: Napoleon V
7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Starożytność
Sturnus

Pozycja poświęcona armiom macedońskim i hellenistycznym oraz rzymskiej do okresu wczesnego pryncypatu. Autor opisuje kolejno wszystkie najważniejsze rodzaje broni występujące na ówczesnym polu walki świata śródziemnomorskiego (piechota, kawaleria, jednostki pomocnicze i specjalistyczne) oraz opisuje specyfikę walk tak w otwartym polu jak przy oblężeniach. Książkę wieńczą aneksy, z opisami wybranych starć, oraz opisem ważniejszych postaci historycznych i wydarzeń w omawianym okresie.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: google

ryszpak | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Ciekawie napisana książka. Ogrom w niej informacji, niestety, niekiedy niezbyt czytelnie przedstawionych. Troszkę błędów (w przypadku pisania o kulturze antycznej, pisanie małą literą łacińskich nazw gatunkowych zwierząt to małe faux pas ;) )
Brawa dla autora za podjęcie tak obszernego tematu. Z konieczności - jak rozumiem, niektóre formacje przedstawione skrótowo, ale i tak wielkie brawo za odwagę.

Sturnus | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Wedle mojej skromnej opinii książka jest ogólnie całkiem dobra, niestety, czegoś w niej zabrakło. A zabrakło w niej choćby pobieżnej charakterystyki tego co było pomiędzy falangą stylu macedońskiego a legionem rzymskim, a co nie mieściło się w formacjach peltastów, a co było bardzo ważne, czyli "średnich" formacji piechoty doby hellenistycznej, owych prób imitacji tudzież zbliżenia się stylem walki do bardziej elastycznych i uniwersalnych legionów. Co ciekawe autor w tekście wspomina o owych formacjach, tylko po to aby zaznaczyć iż były, ale ich nie opisuje, a szkoda.

AdrianX | 2016-10-20
Przeczytana: 2015 rok