Bling Ring

2013-06-11
2013-05-21
Magdalena Moltzan-Małkowska

Jeden krok do sławy

Szkoda, spodziewałam się zabawnej porywającej opowieści o młodzieży, która schodzi na ścieżkę przestępczą. Niestety dostałam kiepski reportaż, czułam się jakbym czytała zlepek artykułów na temat gwiazd i młodych Amerykanów. Mocno wpada w klimat studenckiej pracy dyplomowej przez przytaczanie co chwilę różnych źródeł i cytowania.

Chciałabym powiedzieć, że książka mnie zachwyciła i pochłonęłam ją jednym tchem, prawda jednak jest taka, że nie potrafiłam jej skończyć. Reportaże najwyraźniej nie są moją działką, temat ciekawy i zachęcający do lektury, jednak miałam wrażenie, że w kółko czytam o tym samym, przez co nie dobrnęłam do końca. Moje oczekiwania były też dość spore po obejrzeniu filmu, ale niestety się rozczarowałam.
Może jeszcze kiedyś sięgnę po tą książkę, ale na razie nie jestem w stanie ocenić jej lepiej.

Bling Ring czyli szajka nastolatków wkradająca się do domów sławnych ludzi. Temat poznałam dzięki filmowi z Emmą Watson, a kiedy dowiedziałam się o istnieniu książki bardzo chciałam ją przeczytać. Teraz, po lekturze, jestem trochę rozdarta.
Książka w wielu miejsca mnie nudziła. Autorka nie skupiła się tylko na samych rabunkach i złodziejach. Częste analizy myślenia współczesnych nastolatków, próby znalezienia powodu fascynacji sławą, znanymi osobami i posiadanymi przez nich rzeczami, sprawiły, że wybijałam się z rytmu i ciężko było mi przejść przez te fragmenty. Szczerze mówiąc myślałam, że autorka bardziej skupi się na złodziejskiej szajce - ich motywacji, charakterach.
"Bling Ring" nie jest fascynującą powieścią, to fragmenty wywiadów i analiza nastolatków i ich fascynacji światem sławnych ludzi. Można się z nią zapoznać, ale w moje życie nie wniosła wiele.

Nie wiem dlaczego, ale moje oczekiwania wobec tej książki były dosyć duże. Oczekiwałam czegoś lepszego niż w rzeczywistości dostałam, chociaż nie twierdzę, że całość była w jakiś sposób beznadziejna czy nudna, bo taka nie była.
Po prostu chyba nie zachwyciła mnie aż tak jak tego oczekiwałam. Może spowodowane było to filmem, w którym występują aktorzy, do których mam sentyment (tak.. myślę tu o Emmie Watson ;D). Nie wiem.

W takim razie co dostałam?
Miałam przyjemność poznać całą historię paczki znajomych, którzy okradają domy sławnych osób, rabują co się da, a potem... chwalą się tym w taki czy inny sposób na portalach internetowych.
Cała historia przedstawiona jest z punktu widzenia osoby, która do owej paczki należy, co pozwala nam lepiej zrozumieć ich motywy, ambicje, pragnienia towarzyszące obrabianiu domów.
Lektura jest dosyć lekka, napisana zrozumiałym językiem, idealna na wieczory spędzone z kubkiem gorącej herbaty w dłoni.
Warta polecenia.

Po książkę "Bling Ring" sięgnęłam jakiś czas po obejrzeniu filmu o tym samym tytule. Spodziewałam się powieści o dzieciakach, bogactwie i sławie. Po części dostałam to. Po części. Kupując ją nie zwróciłam uwagi na dział, w jakim ona się znajduje. Przez to spowodowane było moje zdziwienie, gdy zamiast powieści w stylu plotkary, otrzymałam coś opartego na faktach. Lekko zawiedziona przystąpiłam do czytania lektury. Cały czas zastanawiałam się, co siedzi w głowach tych ludzi, "bohaterów książki". Po zakończeniu lektory, przez dobry kwadrans myślałam o tym, jaki wpływ mają na nas "social media". Uważam, że każdy zachwycony życiem gwiazd powinien po nią sięgnąć. Książka jest także idealna dla kogoś, kto chce przeczytać coś lekkiego i zarówno poważniejszego od bestsellerów literatury młodzieżowej.

Książka o nastolatkach mający świra na punkcie sławy, podobno bardzo często spotykane zjawisko, ale większość nie zrobiła tego co oni. Gang nazwany mianem Bling Ring okradło największe sławy Hollywood, czy robi to każdy fan danego aktora, wykonawcy? Nie.
Tą pozycje nazwałabym bardzo rozbudowanym reportażem, ale nie sprawia, że jest nudny. "Bling Ring" pokazuje jak sława, celebryci media społecznościowe ogarnęły dzisiejszą młodzież, bo każdy dąży do sławy.

Od początku lektury zachodziłam w głowę, co było pierwsze - książka czy film. Wychodzi na to, że artykuł w gazecie, który później został rozszerzony do rozmiarów książki. Jest to dość dokładne śledztwo reporterskie dotyczące działania oraz motywów Bling Ringu. Miejscami książka jest nużąca, szczególnie w momentach, w których autorka zaczyna diagnozować jak to tabloteizacja życia gwiazd, promocja ludzi sławnych za to że są sławni doprowadziła do tego, że sława stała się głównym celem dzieciaków w USA. Nie do końca jestem przekonana, że było to potrzebne. A jakby ktoś się zastanawiał czy obejrzeć film czy przeczytać książkę - film jest dokładną ekranizacją książki, z trochę zamotaną chronologią.

"Dziś jest tak, jakby każdy stał się wielbicielem samego siebie. I każdy promuje się na portalach społecznościowych. Każdy jest swoim własnym paparazzo."

W dzisiejszych czasach sława jest na wyciągnięcie ręki, ciągle mówi się o sławnych osobach w telewizji, pisze się o nich w internecie, nie ma również większego problemu żeby sławne osoby spotkać. Młodzi ludzie chcą być sławni, chcą mieć swoje pięć minut, pragną dotknąć rzeczy gwiazd, rozmawiać z osobowościami reprezentującymi show biznes, młodzi chcą być częścią tego świata a dla sławy są w stanie zrobić wszystko.
Bling ring to grupa młodych osób, która okrada gwiazdy Hollywood. Dzięki temu mają najmodniejsze ciuchy, dodatki i pieniądze. Włamywacze imprezują w najmodniejszych miejscach, bawią się na całego i korzystają z życia. Co się stanie kiedy wszystko wyjdzie na jaw, kiedy młodzież przestanie być bezkarna? Czy dzięki swoim działaniom zyskają sławę? Czy staną się częścią Hollywood? Co nimi kierowała? Po przeczytaniu książki zyskacie odpowiedzi na te wszystkie pytania :)
Książka pt. "Bling ring" jest obowiązkową lekturą dla osób, które fascynują się światem Hollywood czy show biznesem. Historia przedstawiona w tej książce wydaje się wręcz niemożliwa ale zdarzyła się naprawdę, dziwi mnie to, że młodzi ludzie z taką łatwością i bez żadnych przeszkód okradali gwiazdy. Muszę przyznać, że podczas czytania często się śmiałam, niektóre momenty bawią do łez. Książka jest napisana w formię artykułu, trochę mi się ciągnęła ale całość jest dobra. Uważam że warto przeczytać tą powieść choćby tylko po to by dowiedzieć się trochę o Hollywood. Polecam

Powiem szczerze, że skończyłam tą książkę z ulgą. Bardzo mi się ciągnęła i ciężko było mi przebrnąć przez język, którym była napisana. Jest to dość subiektywne zdanie, ale możliwe, że to po prostu nie jest książka dla mnie, dla miłośniczki cliffhangerów i akcji.

Jestem świadoma, że jest to napisane w formie wywiadu, spisu wspomnień i oskarżeń sądowych, ale jak już wspomniałam, to najwidoczniej nie moje klimaty.

Z drugiej strony, jeśli książka ma 303 strony tekstu i nie wciąga w żadnym momencie, to chyba o czymś świadczy....

• Like/Love
  • 2. Posiadam - ebook