W gałązce dymu, w ognia blasku...

Okładka książki W gałązce dymu, w ognia blasku... Józef Szczypka
Okładka książki W gałązce dymu, w ognia blasku...
Józef Szczypka Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX biografia, autobiografia, pamiętnik
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8321101259
Tagi:
Sztuka i Naród Gajcy Trzebiński Bojarski Kopczyński Kolumbowie okupacja
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Książka, tak jak w podtytule, czyli wspomnienie o pokoleniu Kolumbów. Jako, że wydana przed prawie 50 laty, snujących wspomnienia, też już trzeba wspominać. Być może mam małe oczekiwania wobec książek, ale wobec mnie zachowała się na tyle z taktem, że zyskała moją akceptację. Większość książek na temat tego, tragicznego pokolenia, pisana raczej w duchu cierpiętniczo - martyrologicznym, a "Gałązka' potrafi uderzyć w nieco inne tony. Być może dlatego, że jest to książka o młodych, czy bardzo młodych ludziach, których luz i swoboda mogłaby nawet dzisiejszym ich rówieśnikom zaimponować.
Na przykład taka historia.
Sylwester roku 1942 roku:

"...Ciągnął się ten pamiętny wieczór sylwestrowy wśród światoburczych sporów, to znowu żartów, recytowanych wierszy i muzyki..."

I kiedy po północy, sytuacja stawała się senno-oniryczna, Wacław Bojarski postanowił zadzwonić do Starego. Stary to ich profesor, Julian Krzyżanowski. Oczywiście większość miała opory. Druga w nocy... budzić profesora... Bojarski jednak dzwoni. Profesor śpi, odbiera żona. "Bardzo ważna sprawa, muszę osobiście rozmawiać z profesorem". Profesor podchodzi do telefonu i...

"- Słuchaj mię - tu nastąpił jakiś archaiczny epitet - Słuchaj! Tu mówi Janko z Czarnkowa. Tak, tak, Janko z Czarnkowa.
Zaczęła się przemowa. Wymyślnie i kunsztownie, elew sponiewierał Profesora, zarzucając mu, że w swojej gorliwości, nie oglądając się na stan wątłych umysłów oddanej swej pieczy młodzianków, męczy ich i dręczy zmuszając ich do studiowani starodawnych druków i zapisków. Oni zaś w zaślepieniu swoim poddają się tej torturze... Krzyżanowski zaczął się ponoć jąkać, tłumaczyć..."
Czyli, że młodzi ubaw mieli niezły.

A to już może nie historia, ale właściwie informacja zasięgnięta z książki. Otóż, w czasie wojny, spora ilość malarzy ( czasami z niezłymi nazwiskami) "stacjonowała" w podwarszawskich wioskach i za kwaterunek z reguły płacili w naturze, czyli obrazami. Wniosek z tego taki, że w niektórych wiejskich chałupach mogły, a może i mogą do tej pory wisieć niezłe "kossaki", albo innego Strzemińskiego dzieła, o czym nie wiedzą ich obecni właściciele, tym bardziej, że "one, jakieś takie dziwne". Moim zdanie nie jest to niemożliwe.
Czyli, książka ciekawa, starannie podana( dosyć szczegółowe przypisy),z niewątpliwym walorem poznawczo-edukacyjnym.

Książka, tak jak w podtytule, czyli wspomnienie o pokoleniu Kolumbów. Jako, że wydana przed prawie 50 laty, snujących wspomnienia, też już trzeba wspominać. Być może mam małe oczekiwania wobec książek, ale wobec mnie zachowała się na tyle z taktem, że zyskała moją akceptację. Większość książek na temat tego, tragicznego pokolenia, pisana raczej w duchu cierpiętniczo -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
269
79

Na półkach:

Bardzo cenna publikacja. Można się wiele dowiedzieć o młodych, utalentowanych poetach, których twórczość zachowała się tylko we fragmentach, cudem ocalała z pożogi wojny. Tom zawiera wspomnienia przyjaciół, którzy dobrze znali Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Zdzisława Stroińskiego czy Wojciecha Menzla i ukazują ich w sytuacjach codziennych, z osobistej perspektywy. Poza tym mnóstwo realiów z życia w okupowanej Warszawie i z życia tamtego wojennego pokolenia. Warto przeczytać.

Bardzo cenna publikacja. Można się wiele dowiedzieć o młodych, utalentowanych poetach, których twórczość zachowała się tylko we fragmentach, cudem ocalała z pożogi wojny. Tom zawiera wspomnienia przyjaciół, którzy dobrze znali Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Zdzisława Stroińskiego czy Wojciecha Menzla i ukazują ich w sytuacjach codziennych, z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
470
92

Na półkach: ,

Wspomnienia, wspomnienia...

Wspomnienia, wspomnienia...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W gałązce dymu, w ognia blasku...


Podobne książki

Przeczytaj także