Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu

Okładka książki Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu
Ion Michai Pacepa Wydawnictwo: Litera historia
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Red horizons: chronicles of a Comunist spy chief
Wydawnictwo:
Litera
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8385179003
Tagi:
komunizm Rumunia Ceausescu inwigilacja służby specjalne służby wywiadowcze historia XX wieku XX wiek literatura faktu literatura rumuńska dyktatura kult jednostki wspomnienia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
272
108

Na półkach: , , ,

W obozie komunistycznym było tak, że Polskę zwano "najweselszym barakiem w obozie wschodnim". My z kolei zazdrościliśmy mieszkańcom Czechosłowacji, Węgrom i NRD-owcom braku kolejek i niezłego zaopatrzenia w sklepach, Bułgarom i Jugosłowianom - łagodnego klimatu, a tym ostatnim - także niezależności od sowieciarzy oraz łatwego dostępu do paszportów i "dewiz". Jedynie ZSRR, Albania i Rumunia nie budziły w nas zazdrości. A to z prostych przyczyn: Ich mieszkańcy żyli w ubóstwie, praktycznie nie mogli wyjechać za granicę, nie dowiadywali się z rodzimych mediów niczego o życiu poza "żelazną kurtyną", a ich kontakty z cudzoziemcami podlegały ścisłym ograniczeniom.
Książka przybliża nam fragment z dziejów Rumunii u schyłku lat 70-tych, tuż zanim Autor - gen. Ion Pacepa, zdecydował się uciec na Zachód i obnażyć kulisy przestępczej dyktatury Ceausescu. Nie sposób się nudzić, czytając wspomnienia obdarzonego fenomenalną pamięcią rumuńskiego generała, jakkolwiek chwilami smutna to lektura. Pokazuje bowiem kraj, który przez prawie ćwierć wieku był prywatnym folwarkiem jednego z najbardziej prymitywnych i zachłannych spośród komunistycznych dyktatorów. Obserwujemy, jak cwany kmiotek Nicolae Ceausescu, udając liberała wkradał się w łaski przywódców Zachodu, mając na celu zdobycie ułatwień w handlu i dostępie do najnowszych technologii. Patrzymy, jak tyran i jego rodzina nie żałowali sobie zbytku - starannie ukrywając to przed spauperyzowanym i sterroryzowanym narodem. Niedowierzanie budzi obsesja Ceausescu na punkcie podsłuchiwania wszystkich wokół tudzież jego paranoja w kwestii osobistego bezpieczeństwa. Niesmak budzi chamstwo, lubieżność i samouwielbienie Eleny - żony dyktatora, osoby bez wykształcenia, za to pretendującej do... miana wybitnego naukowca. Uzupełnieniem książki jest zapis procesu Ceausescu i jego małżonki, która - zajmując szereg odpowiedzialnych stanowisk - była współodpowiedzialną za wiele popełnionych w czasie dyktatury zbrodni. Książka nie rości sobie pretensji do odpowiedzi na to, czy proces pary dyktatorów był sprawiedliwy i czy nie byli oni kozłami ofiarnymi swoich dawnych towarzyszy partyjnych (z Ionem Iliescu na czele), mających inną wizję Rumunii. Mających wizję kraju z uwłaszczoną partyjną nomenklaturą - używając sformułowania Wiktora Suworowa - "gładko lądującą w nowej rzeczywistości". To, co było po Ceausescu, to już materiał na inną, być może nie mniej ciekawą książkę.

W obozie komunistycznym było tak, że Polskę zwano "najweselszym barakiem w obozie wschodnim". My z kolei zazdrościliśmy mieszkańcom Czechosłowacji, Węgrom i NRD-owcom braku kolejek i niezłego zaopatrzenia w sklepach, Bułgarom i Jugosłowianom - łagodnego klimatu, a tym ostatnim - także niezależności od sowieciarzy oraz łatwego dostępu do paszportów i "dewiz". Jedynie ZSRR,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    16
  • Historia
    7
  • Rumunia
    4
  • Biografie
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Do kupienia
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Literatura faktu, reportaż
    1

Cytaty

Więcej
Ion Michai Pacepa Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne