Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu

Okładka książki Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu
Ion Michai Pacepa Wydawnictwo: Litera historia
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Red horizons: chronicles of a Comunist spy chief
Wydawnictwo:
Litera
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8385179003
Tagi:
komunizm Rumunia Ceausescu inwigilacja służby specjalne służby wywiadowcze historia XX wieku XX wiek literatura faktu literatura rumuńska dyktatura kult jednostki wspomnienia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
983
258

Na półkach: , ,

Czasami trafia się na książki przypadkowo, tak ja i tym razem. Nigdy wcześniej nie byłam zainteresowana reżimami totalitarnymi, ale wakacyjny pobyt w Rumunii sprawił iż sięgnęłam po tę relację, wkrótce po podróży. Całe szczęście czasem się trafia na rozumnych przewodników, którzy znają historię miejsca, w którym żyją i potrafią zarazić ciekawością.
Pierwszego dnia, podczas zwiedzania budynku parlamentu rumuńskiego (nota bene drugiego pod względem wielkości na świecie, zaraz po Pentagonie), przewodnik opowiadał o rozmachu budynku, którego zbudowanie, wielkim materialnym, kulturalnym i ludzkim kosztem Ceasescu kazał zbudować. Drugiego dnia, absolwentka historii, opowiadała o czasach komunistycznych, podczas naszej wędrówki przez miasto śladem reżimowych budowli. Trzeciego dnia, kolejny przewodnik polecił książkę, relację generała Pacepy, „prawej ręki” Ceasescu, „Czerwone horyzonty”.
Owego drugiego dnia, całkiem młoda przewodniczka, jakby z rozckliwieniem opowiadała o wielkiej Rumunii, która jako jedyna w bloku radzieckim była otwarta na zachód. Wyglądało to na geniusz Nicolai, na który nie zdobyli się inni przywódcy. Import wspaniałych i nowoczesnych technologii z zachodu, uznanie za granicami, wizyty Ceausescu w krajach kapitalistycznych, z USA łącznie. A potem wizyta w Korei i klapa. Podsumowała: „coś po tej podróży się w Ceasescu zmieniło, odbiło mu, zamienił Rumunię w kraj nędzy i rozpaczy”. Opowiadała tak, że tego dnia zaczęłam nawet odczuwać współczucie dla niego. Doszliśmy do balkonu, z którego po przemawiał do ludu, przemówienia po raz pierwszy transmitowanego w Rumunii na żywo, i kiedy rozpędzony tłum szturmował budynek na Placu Rewolucji , a on, łamiącym się głosem (właściwie zaczynał się wtedy jąkać, to już wiem z książki) próbował opanować sytuację, w końcu uciekł na pokładzie helikoptera i już nigdy nie wrócił żywy. Wtedy zrobiło mi się go żal (ale to była „wina” przewodniczki); zdradzony przez wojsko, doigrał się naprędce zorganizowanego procesu i prawie zaraz potem został rozstrzelany ze swoją małżonką Eleną. Ceasescu, jako jedyny komunistyczny przywódca tamtych czasów, nie miał sprawiedliwego procesu i zabili go jego właśni rodacy.
No cóż, rozpisałam się o podróży, a zapomniałam o książce. Ale to nie recenzja całe szczęście. Pacepa relacjonuje intrygi dygnitarza i jego żony, pokazując swoje oddanie, dalekowzroczne wizje, genialną pamięć (jeśli można wierzyć, iż wszystko jest obiektywną prawdą). Książka wzbudza czasem strach przed ewentualnym powrotem podobnych czasów, wzbudza niedowierzanie jak jednocześnie geniusz i głupota mogą tak zaślepić człowieka. Pozycja zapewne nie dla wszystkich, jednak ciekawa dla koneserów i badaczy komunizmu i systemów totalitarnych.
Stron w 2016: 24.940

Czasami trafia się na książki przypadkowo, tak ja i tym razem. Nigdy wcześniej nie byłam zainteresowana reżimami totalitarnymi, ale wakacyjny pobyt w Rumunii sprawił iż sięgnęłam po tę relację, wkrótce po podróży. Całe szczęście czasem się trafia na rozumnych przewodników, którzy znają historię miejsca, w którym żyją i potrafią zarazić ciekawością.
Pierwszego dnia,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    16
  • Historia
    7
  • Rumunia
    4
  • Biografie
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Do kupienia
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Literatura faktu, reportaż
    1

Cytaty

Więcej
Ion Michai Pacepa Czerwone horyzonty: Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne