harcerstwo

źródło okładki: Horyzonty 1997

Halina | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

„Styl życia” Stefana Mirowskiego to zbiór gawęd. Większość z tych, na które się dotychczas natknęłam, były naprawdę kiepskiej jakości. Te natomiast bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.

Większość publikacji tego typu opowiada i nawołuje do wyznawania określonych wartości, najczęściej opierając się o symbolikę harcerską oraz Prawo i Przyrzeczenie – są więc w pewien sposób uniwersalne i mogą podziałać równie dobrze na „cywili”. Ta jednak książka jest wyjątkowa, przez co i, jak sądzę, niestety, ale odpowiednia tylko dla zainteresowanych tematem harcerstwa – mówi o konkretnych rzeczach, o powstaniu warszawskim, o wyglądzie obecnego harcerstwa (na czas wydania pierwszego nakładu) i konieczności pracy nad nim. To felietony, które mówią o ideałach i wartościach w kontekście motywacji do pracy nad Polską i Związkiem, które dopiero co wyrwały się spod komunistycznych wpływów. Gawędy tego typu zazwyczaj polecam starszym, harcerzom starszym, wędrownikom, instruktorom – tę nawet tylko dwóm...

Justyna | 2016-06-28
Carlos | 2015-10-20