rozwiń zwiń

Żywina

Okładka książki Żywina
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2013-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-17
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377852026
Tagi:
poseł sejm samobrona polityka śledztwo literatura współczesna III RP korupcja władza
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
221 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
95
24

Na półkach:

Napisać, że Rafał Ziemkiewicz w swej książce nadal pozostaje przede wszystkim publicystą, to mniej więcej połowa prawdy. I mniej więcej połowa książki. Złamanie publicystycznego kodu dokonuje się w Żywinie na dwa sposoby, raz: widowiskowo poprzez rezygnację z historii tragicznie zmarłego posła Samoobrony i zniechęcenie do prowincjonalnych układów politycznych opisywanych poprzez sygnowane konkretnym nazwiskiem afery i kolejny raz wskutek załamania się potrzeby takiej manifestacji.

Stanisław Żywina został lokalnym bohaterem dopiero po śmierci, co silnie skonsolidowało lokalną społeczność Bykowa wyrażającą odtąd żal za synem tej ziemi. Gdzieś poza rynkiem słychać jeszcze głosy zadowolenia, z tego, co się stało albo pokątne wywlekanie brudów. Nie ma czego streszczać, ot, Trzecia Rzeczpospolita w pigułce gwałtu, karierowicz i – jakże modne to określenie w recenzjach – polityczny chuligan, Lepper przycięty do standardów miejsca zapomnianego przez ojczyznę, tak jakby ten nieprzycinany tam nie pasował. Ziemkiewicz z godnym lepszej sprawy zacięciem opisuje duszny prowincjonalny klimat dochodzenia do władzy, sieć układów i układzików, nie wychodząc poza prawidła sztuki demaskacji. W pierwszej części książki nie wydarza się kompletnie nic, co przykułoby uwagę kogoś, kto nigdy nie słyszał o rozpolitykowanej Polsce B, gdzie występuje stały zespół skorumpowanych urzędników, prokuratorów, szczwanych przedsiębiorców, mających zbyt wiele do powiedzenia bezrobotnych z przyzwyczajenia, domorosłych mafiosów i mało osobowych sygnatariuszy minionej epoki. Charakterów niewiele, szczegóły zapisywane w notatkach dziennikarza mocno odstają od w innym miejscu kreślonych portretów. Typy zgłaszające swą obecnością pretensje do bycia bohaterami exemplów w kazaniach głosicieli nowego orędzia. Swoją drogą, wyrazista to konstatacja na temat zadań dziennikarstwa.
Stopniowo na pierwszy plan powieści – w tym momencie lektury można już w miarę jasno dobrać najprostszy z genologicznych kostiumów książce Ziemkiewcza – wysuwa się Radek Derechowicz. Dziennikarz, który od dawna jest dziennikarzem na chwilę, świadomym swych warsztatowych ubytków, pełnym braku zapału młodzieńcem, któremu trochę jest w kraju niewygodnie, ale nie bardziej niż całemu pokoleniu, osiągającemu dojrzałość gdzieś koło ‘89 roku. Postać z gruntu nijaka, mężczyzna o mało skomplikowanych relacjach erotycznych, w miarę interesujących komplikacjach rodzinnych, nie wierzy w nic, ale właśnie tak jak dekadent sto lat opóźniony w stosunku do Tetmajera. Polaków to portret pożyczany sobie przez autorów, ten na przykład daje się znaleźć – daleko nie szukając – u Mentzla we Wszystkich językach świata.
Poważną zasługą Ziemkiewicza jest wytopienie – metal to lżejszy od powietrza – sarkazmu dającego możliwość opisu doświadczenia śmierci Jana Pawła II, owego spektaklu społecznych namiętności i niesłabnących nadziei na to, że – najprościej, teraz już na pewno – będzie lepiej. Dla Radka to doświadczenie zdaje się być zastępczym przeżyciem wszystkiego, czego nie umie przeżyć bez określonej ramy, dającym poczucie istotności i zarazem własności wydarzeń. „I gdy tak stał w rozmodlonym tłumie, z przymkniętymi oczami, jego myśli od matki przenosiły się stopniowo ku kobietom, z którymi był. Myślał o Elizie, o Agnieszce, że przecież nie robi im żadnej krzywdy, układ jest jasny, czysty” – to o nim.
Boję się napisać, że Ziemkiewicz pisarzem okazał się w tym wypadku kiepskim, ale żaden stosowny eufemizm nie przychodzi mi do głowy. Toczące się jedno po drugim zdania, bywają wobec siebie kłopotliwym stylistycznym balastem, sceny z gatunku tych, hm, rodzajowych, niosą na sobie przyciężkawy skafander realistycznej niedostępności, a poza tym stanowią tak ściśle wydzielone intermezza, że zacząłem się zastanawiać, czy aby nie zostały przysłane w paczce z koszulami z Tajwanu. Przy opisie depilacji moszny Radka, której to subtelnej czynności towarzyszy inna, równie konieczna tej książce, erekcja mianowicie, poczułem się urażony własną inteligencją i doświadczeniem czytelniczym; spotkania z córką Arlety Przykity – ani chybił pilchizm – sepleniącą nadzwyczaj miarowo, to sceny żywcem wyjęte z teatrzyku przygotowanego w celu pedagogizacji rodziców dzieci przedszkolnych. I ta nieznośna maniera dystansowania się bohatera od narratora, czy odwrotnie, która z początku daje nadzieję na stylistyczną dekapitację zapewniającą nielegalne atrakcje estetyczne, potem zwyczajnie przeszkadza. Prorocze okazują się słowa Kochowskiego z motta: ”a gdy występków nie karzą, grzeszyłby, kto by dobrze czynił”.
Czytałem recenzje. Nie karzą.

Napisać, że Rafał Ziemkiewicz w swej książce nadal pozostaje przede wszystkim publicystą, to mniej więcej połowa prawdy. I mniej więcej połowa książki. Złamanie publicystycznego kodu dokonuje się w Żywinie na dwa sposoby, raz: widowiskowo poprzez rezygnację z historii tragicznie zmarłego posła Samoobrony i zniechęcenie do prowincjonalnych układów politycznych opisywanych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    278
  • Chcę przeczytać
    115
  • Posiadam
    95
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura polska
    4
  • Audiobooki
    2
  • Audiobook
    2
  • Polska
    2
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Żywina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także