Polacy w niewoli angielskiej w latach 1803-1814

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia

Ze Wstępu: "Wiemy wiele o czynach bojowych naszych przodków w wojnach Francji rewolucyjnej i napoleońskiej, wiemy wiele o triumfach i zwycięstwach, w których brali chwalebny udział, natomiast mało wiemy o tych, których chwilowe niepowodzenie oddało w ręce nieprzyjaciół, A przecież w tych, nielicznych zresztą, niepomyślnych walkach było czasem więcej bohaterstwa niż w zwycięskich szarżach i...

Ze Wstępu:
"Wiemy wiele o czynach bojowych naszych przodków w wojnach Francji rewolucyjnej i napoleońskiej, wiemy wiele o triumfach i zwycięstwach, w których brali chwalebny udział, natomiast mało wiemy o tych, których chwilowe niepowodzenie oddało w ręce nieprzyjaciół, A przecież w tych, nielicznych zresztą, niepomyślnych walkach było czasem więcej bohaterstwa niż w zwycięskich szarżach i szturmach. W każdym razie było dużo więcej cierpienia".
Z pól bitewnych Alventozy, Los Yebenes, Fons, gdzie właśnie oręż polski {i francuski) ponosił porażki, prowadzi nas Autor tej wybitnej, pionierskiej książki do dna piekła cierpień ludzkich na angielskich pontonach jenieckich, na wyspę Cabrerę i na pontony Kadyksu. Bezmiar nędzy i cierpień nie spaczył jednak, z nielicznymi wyjątkami, charakterów. Dla wielu niewola przeciągała się nawet ponad dziesięć lat.

| 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013