Szanowny panie gistapo. Donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940-1941

Okładka książki Szanowny panie gistapo. Donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940-1941
Barbara Engelking Wydawnictwo: Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8373880283
Tagi:
holocaust gestapo kolaboracja donosicielstwo
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 1 Barbara Engelking, Jan Grabowski
Ocena 6,2
Dalej jest noc... Barbara Engelking, ...
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 2 Barbara Engelking, Jan Grabowski
Ocena 5,9
Dalej jest noc... Barbara Engelking, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , ,

Książka zajmuje się nieco wstydliwą sprawą masowego pisania donosów do władz niemieckich podczas okupacji. Niestety, zachowało się bardzo niewiele źródeł, autorka, dysponuje jedynie ok. 250 donosami i poddaje je drobiazgowej analizie. Nie jest to żadna próbka reprezentatywna, więc książka jest raczej przyczynkiem do historii okupacji, niemniej ważnym bo mówiącym o sprawach zwykle przemilczanych.

Książka oparta jest na analizie dwustu pięćdziesięciu pięciu anonimowych donosów do władz niemieckich z lat 1940-1941, które odnaleziono w polskich archiwach. Jak się tam znalazły? Nie wiadomo. Jest to pierwszy tego rodzaju zbiór odkryty w Polsce, miejmy nadzieję nie ostatni.

Donosy miały charakter polityczny, gospodarczy czy rasowy a ich czytanie przynosi dziwne odczucia, pełne błędów ortograficznych, gramatycznych i jakich tam jeszcze, świadczą o poziomie autorów. Ci ludzie pisali tak jak mówili. Przykład donosu w oryginalnej wersji: "Wola Gołoska dnia 22 lutego 1941 r. Zwracam się do władzy niemiecki Zprośbom że wiktor ciołek robi nocne zebrania na zdrade władzy nimieckjej i prosił bym bardzo o załatwjenie wszypkim czasie." Donosy zioną nienawiścią i zawiścią, czytając je odkrywamy mroczne zakamarki duszy ludzkiej. To inna, paskudna i okropna, skrzętnie skrywana strona okupacji.

Już w czasie okupacji zdawano sobie sprawę, że donosicielstwo jest zjawiskiem masowym. Polska nie była tu wyjątkiem, jak pisze autorka: „na przykład we Francji w czasie okupacji niemieckiej napisano, jak się szacuje, od trzech do pięciu milionów donosów do gestapo i policji francuskiej. Także po wojnie, na fali rozliczeń z okresem okupacji, donosicielstwo było tam powszechną praktyką.” Niestety wojna i okupacja prowadziły do demoralizacji, upadku norm moralnych i ogólnego zbydlęcenia, wszelka szumowina wypływała na wierzch.

Autorka wyciska z lektury tych 255 donosów wszystko co można, analizując je ze wszystkich stron, czasami się powtarza i deczko przynudza. Niemniej książka pokazuje, że w czasie okupacji obok tych którzy nie bacząc na koszty, często ryzykując utratę życia stawiali Niemcom opór cywilny i zbrojny byli też donosiciele, kolaboranci i inne szumowiny. To ważny przyczynek do historii Polski w czasie okupacji hitlerowskiej.

Książka zajmuje się nieco wstydliwą sprawą masowego pisania donosów do władz niemieckich podczas okupacji. Niestety, zachowało się bardzo niewiele źródeł, autorka, dysponuje jedynie ok. 250 donosami i poddaje je drobiazgowej analizie. Nie jest to żadna próbka reprezentatywna, więc książka jest raczej przyczynkiem do historii okupacji, niemniej ważnym bo mówiącym o sprawach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2
  • E-book
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Chcę kupić
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także