W obronie wiary. C.S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa

Wydawnictwo: Św. Wojciech
c.s. lewis, religia
religia
Dariusz Okoń

Książka Richarda L. Purtilla ukazuje nam bogactwo myśli i głębię duchowości C.S. Lewisa niejako z lotu ptaka. Autor odwołuje się zarówno do beletrystycznej, jak i niebeletrystycznej twórczości Lewisa, a także obszernie cytuje fragmenty jego niepublikowanych wcześniej prywatnych listów. Przedstawia chrześcijańską mądrość pisarza w sposób kompleksowy, ukazując cały kunszt tak charakterystycznej dla niego praktyki „wprzęgania wyobraźni w służbę argumentacji”.

C.S. Lewis zapewnia nas, że skoro rozum otrzymaliśmy od Boga, to wystarczy podążać za jego „złotą nicią”, a ona w końcu doprowadzi nas do Źródła. Wyruszmy zatem w podróż po argumentach na rzecz chrześcijaństwa, za przewodnika biorąc sobie jednego z najwybitniejszych myślicieli chrześcijańskich XX wieku: człowieka, który stworzył Narnię, ale także genialnego adwokata wiary rozumnej, który uczy nas, jak być chrześcijaninem w każdym calu.

Wyśmienite wprowadzenie do myśli C.S. Lewisa dla tych, którzy jeszcze jej nie odkryli; rzetelna rekapitulacja dla tych, którzy już są zaznajomieni z jego religijnym pisarstwem
- Booklist

źródło opisu: http://www.swietywojciech.pl/

źródło okładki: http://www.swietywojciech.pl

Dariusz Okoń | 2013-04-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Moja recenzja z: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mysle_wiec_wierze_recenzja_w_obronie_wiary_268341-2--1-d.html

Niedawno na rynku pojawiła się kolejna książka z C.S. Lewisem w tytule. Z jednej strony ucieszyłem się, w ciemno zapragnąłem pozycję przeczytać. Na półce zarówno samego autora Narnii, jak i prac jemu poświęconych mnóstwo. Niestety wiele tylko powtarza już to, co kiedyś się czytało (oczywiście innymi słowami). Wiedziałem, że W obronie wiary. C.S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa będzie książką inną, tak bardzo różną od tych, które już czytałem. No tak, wziąłem ją za pozycję stricte naukową. Tytuł sugeruje tu jednoznacznie: będzie od strony czysto teoretycznej, okraszone językiem w najlepszym przypadku popularnonaukowym. Z drugiej strony byłem na to przygotowany, bowiem Lewisem zajmuję się długo, może (a nawet na 100%) na wyrywki jego nauk nie znam, ale książki czytałem, coś tam zawsze w głowie zostało. Otwieram książkę i... skończyłem czytać książkę i nadal...

Mairon | 2017-02-25
Przeczytana: 21 kwietnia 2018