Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel.

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nobliści, Llosa, polityka
aspazja

Jak pisze Urszula Ługowska: „Dominuje przekonanie, że jest dwóch różnych Vargasów Llosów: ten «prawdziwy», czyli autor esejów, artykułów i działacz polityczny, i ten «fikcyjny», powieściowy. To wrażenie potęguje on sam, wielokrotnie umieszczając siebie w charakterze jednego z bohaterów na kartach książek, a w niektórych podejmuje też temat kreacji literackiej. W niniejszej biografii chciałam pokazać, że wbrew tym opiniom jest tylko jeden, integralny Mario Vargas Llosa. Wszystkie idee i poglądy polityczne, które wyznawał w ciągu długiego i ciekawego życia, są wyłożone w jego książkach. Jest to więc biografia napisana poprzez analizę twórczości pisarza. … Jednym z celów biografii jest ukazanie kontekstu historycznego, w jakim powstawała twórczość Maria Vargasa Llosy, i odniesienie jej do peruwiańskiego życia politycznego, literackiego, umysłowego. ... Książka przekracza więc granice pracy z zakresu historii literatury, podejmując również wątki z zakresu politologii i historii idei”.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Stachu Karkosz | 2014-10-13
Przeczytana: 2013 rok

Świetna książka; bardzo mi przybliżyła sylwetkę MVLL i dała sporo do myślenia w skonfrontowaniu z własnymi doświadczeniami. Polecam, zwłaszcza jak ktoś lubi biografię.

Woland | 2015-07-27
kentucky | 2017-05-07
Człowiek | 2017-04-01
Dorota_Dega | 2017-01-23
Znamy finalistki Nagrody Gryfia

Ogłoszono finalistki Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, którą po raz drugi przyzna „Kurier Szczeciński”. Otrzyma ją pisarka, która w poprzednim roku napisała najlepszą książkę literacką lub humanistyczną o wartościach literackich.