Niebiańska Jerozolima. Od sacrum miejsca do sacrum modelu

Wydawnictwo: Apostolicum
sztuka
Celaeno

Książka jest próbą przedstawienia zjawiska Niebiańskiej Jerozolimy (jako apokaliptycznego symbolu odzyskanego raju) w historii Starego i Nowego Testamentu. Następnie ukazania jej materialnych realizacji w sztuce i ikonografii chrześcijańskiej. Omawiane treści autor wzbogaca w liczne ryciny i zdjęcia.

źródło opisu: http://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=253

źródło okładki: http://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=253

Książka poświęcona jest tematowi Jerozolimy w sztuce chrześcijańskiej starożytności i średniowiecza. Autor wychodzi od znaczenia Jerozolimy dla Żydów, a następnie analizuje je w kontekście chrześcijańskim. Podkreśla ogromne znaczenie Świętego Miasta dla średniowiecznego chrześcijaństwa, którego pokłosiem było tworzenie tzw. Jerozolim zastępczych. Trzeci rozdział poświęcony jest już stricte Jerozolimie w sztukach plastycznych. Autor analizuje tu takie grupy zabytków jak komentarze do Apokalipsy, tzw. korony światła czy kadzielnice. Z racji ogromnej ilości tego typu dzieł sztuki, rozdział ten przypomina nieco wyliczankę. W moim odczuciu szersza analiza niektórych przynajmniej dzieł korzystnie wpłynęłaby na całość pracy. Z wad książki mógłbym też wymienić nieco niefachowe cytowanie literatury starożytnej, np. Witruwiusza. Zasadniczo praca jest naprawdę ciekawa, napisana na podstawie poważnej literatury (nie tylko historiografii artystycznej, ale i opracowań religioznawczych i...

komestor | 2015-01-26
Emma | 2014-05-10