Werwolf. Brunatni pogrobowcy Hitlera

Czerwone i Czarne
2013-01-01
2013-01-01
II Wojna Światowa III Rzesza organizacja Werwolf

Wyjątkowo ciężka lektura. Mnóstwo szczegółów, tysiące detali, sporo przypuszczeń i wcale niemało odwołań do literatury źródłowej, którą są ni mniej ni więcej pozycje propagandowe.
Już choćby z tego jednego względu wiarygodność co poniektórych faktów podawanych przez autora wydaje się wątpliwa, jednak przypisy tłumacza, który (być może zniecierpliwiony nieścisłościami, czy rażącymi błędami) w kilku miejscach poprawia autora jeszcze bardziej uświadamiają czytelnikowi, że pomimo starań pana Biddiscombe'a nie jest to książka historyczna.
Z oczywistych względów kwestie polskie są mi najbliższe i najlepiej znane toteż bez trudu mogłam wyczuć, że autor nie orientuje się np. w skomplikowanych relacjach narodowościowych przedwojennego Górnego Śląska (czasem sprawy niebotycznie upraszcza, niekiedy pisze zwyczajne bzdury). Biorąc pod uwagę taką widoczną ignorancję odnośnie jednego z wielu opisywanych regionów mam ogromne wątpliwości, czy w innych rozdziałach również nie mija się co nieco z prawdą.
Reasumując: trudno przebrnąć przez tę pozycję, do tego ciężko się zgodzić z opiniami pisarza. Pozycja dla wyjątkowo zdeterminowanych czytelników.

Bardzo dobra książka. Kiedyś myślałem, że wojna zakończyła się ostatecznie w maju 1945 roku, ale okazuje się, że jednak po ostatecznej kapitulacji Rzeszy sporo się działo. Najbardziej zszokowała mnie informacja o kilkusettysięcznej grupie byłych żołnierzy Wehrmachtu grasujących sobie po górach Harzu. Ludzie mieli wesoło - nie ma co.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Masa ciekawych informacji, chociaż autor ewidentnie przeleciał nad tematem Polski, dużo więcej miejsca poświęcając np. Czechom, co dziwi.

• Zbiblio
  • Lista priorytetowa