Werwolf. Brunatni pogrobowcy Hitlera

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
historia
Patrycja

Już w roku w roku 1944 specjalne służby niemieckie planowały zorganizowanie, na wypadek klęski Rzeszy i okupacji terytorium Niemiec, zbrojnego ruchu oporu - Werwolfu. Jego zadaniem było opóźnianie postępu wojsk alianckich na frontach, potem zaś podtrzymywanie w niemieckim społeczeństwie ducha walki, odwetu i sprzeciwu. Zanim został zlikwidowany, zadał sprzymierzonym znaczne straty.

źródło opisu: http://www.matras.pl/

źródło okładki: http://www.matras.pl/

Elżbieta | 2017-12-28
Przeczytana: grudzień 2017

Wyjątkowo ciężka lektura. Mnóstwo szczegółów, tysiące detali, sporo przypuszczeń i wcale niemało odwołań do literatury źródłowej, którą są ni mniej ni więcej pozycje propagandowe.
Już choćby z tego jednego względu wiarygodność co poniektórych faktów podawanych przez autora wydaje się wątpliwa, jednak przypisy tłumacza, który (być może zniecierpliwiony nieścisłościami, czy rażącymi błędami) w kilku miejscach poprawia autora jeszcze bardziej uświadamiają czytelnikowi, że pomimo starań pana Biddiscombe'a nie jest to książka historyczna.
Z oczywistych względów kwestie polskie są mi najbliższe i najlepiej znane toteż bez trudu mogłam wyczuć, że autor nie orientuje się np. w skomplikowanych relacjach narodowościowych przedwojennego Górnego Śląska (czasem sprawy niebotycznie upraszcza, niekiedy pisze zwyczajne bzdury). Biorąc pod uwagę taką widoczną ignorancję odnośnie jednego z wielu opisywanych regionów mam ogromne wątpliwości, czy w innych rozdziałach również nie mija się co nieco z...

farr | 2014-10-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka. Kiedyś myślałem, że wojna zakończyła się ostatecznie w maju 1945 roku, ale okazuje się, że jednak po ostatecznej kapitulacji Rzeszy sporo się działo. Najbardziej zszokowała mnie informacja o kilkusettysięcznej grupie byłych żołnierzy Wehrmachtu grasujących sobie po górach Harzu. Ludzie mieli wesoło - nie ma co.