bezdomność, reportaż polski
literatura faktu
kaazkaa

Na początku 2009 roku Wocław poznał jednego z krakowskich bezdomnych. Miał wtedy przygotować artykuł o jego problemach z uzyskaniem świadczeń emerytalnych. Historia, którą poznał urzekła go jednak na tyle, że postanowił przekuć to doświadczenie w dłuższą opowieść. Choć wybrane fragmenty to cytaty z ich rozmów, trudno powiedzieć, że książka w efekcie przedstawia postacie i zdarzenia takimi, jakimi są lub były naprawdę. Te stanowiły jedynie inspirację i materiał do stworzenia tekstu.
Świat Bezdomnych wykracza daleko poza ramy tej książki. Poznajemy historię, która może się stać asumptem do zrewidowania myślenia o bezdomnych i bezdomności, również tej metaforycznej. Ta książka to jeszcze jedno pytanie o granice reportażu i literackiej fikcji, a także o realizm i mimesis – zagadnienia tak bliskie Autorowi.

źródło opisu: http://wojciechswoclaw.pl/bezdomni/

źródło okładki: http://wojciechswoclaw.pl/bezdomni/