P.Rosiak zostaje bohaterem

Okładka książki P.Rosiak zostaje bohaterem Barbara Catchpole
Okładka książki P.Rosiak zostaje bohaterem
Barbara Catchpole Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: P.Rosiak literatura dziecięca
52 str. 52 min.
literatura dziecięca
P.Rosiak
Zielona Sowa
2013-01-01
2013-01-01
52 min.
powieść dziecięca

Tytułowy bohater to chudy rudzielec z odstającymi uszami wychowywany tylko przez mamę, ponieważ tata odszedł. Piotr Rosiak przez wszystkich nazywany jest Prosiakiem. W ostatniej części chłopiec chce zagrać w piłkę nożną w szkolnej drużynie. Niestety jest kiepskim piłkarzem i takim samym bramkarzem. Wpuszcza bramki z różnych powodów. A to raz zapatrzył się na Ankę, innym razem zaswędział go tyłek, jeszcze innym machał do kolegi. Przez to nauczyciel nie chce wziąć go do szkolnej drużyny. Jednak los chłopcu sprzyja, ponieważ z powodu różnych nieoczekiwanych zdarzeń trener prosi Prosiaka, by zagrał. I w meczu z Aspiracją chłopiec dzięki swoim majtkom z reniferami zostanie bohaterem.
Żaden chłopiec (i dziewczynka też) na pewno nie będzie się nudził podczas czytania. Będzie miał wrażenie, że zagląda do zeszytu Prosiaka, ponieważ strony przypominają kartki ze szkolnego zeszytu w linię.
Mojej Weronice ta seria przypadła do gustu, podobnie jak " Dzienniczki cwaniaczka".

1974

Prosiak marzy o tym, aby zagrać w szkolnej drużynie piłkarskiej, jednak nie wiedzie mu się zbyt dobrze. Pewien piątek okazuje się szczęśliwym dniem - Piotrek może stanąć na bramce w ważnym meczu, ponieważ klasowy bramkarz doznaje kontuzji, wpadając na słupek bramki. Wypadek został spowodowany przez czirliderki ze szkoły przeciwnika, których strój (krótkie spódniczki oraz złoto-czarne pompony) przykuwał uwagę. Prosiak ma swoje pięć minut, które świetnie wykorzystuje, zostając bohaterem.

Dwunastoletni Piotrek Rosiak, nazywany Prosiakiem, to niewysoki chłopiec, posiadający rude włosy oraz odstające uszy. Wychowuje go tylko mama, która głośno się śmieje, mocno denerwuje i dużo je. Główny bohater ma również rodzeństwo - nastoletnią Zośkę uwielbiającą wysokie obcasy oraz ogromne kolczyki, a także małego brata, który tylko płacze, je i robi w pieluchę. Tata nie mieszka z nimi, co bardzo odbija się na Piotrku - jego tęsknotę widać na każdym kroku. Niemniej chłopiec stara się nie tracić humoru, a jego głowa jest ciągle przepełniona zwariowanymi pomysłami.

Główny bohater to niezwykle uroczy, zabawny oraz często naiwny nastolatek, którego pomysły potrafią zaskoczyć każdego. Barbara Catchpole świetnie wykreowała otoczenie P. Rosiaka, pokazując, że dobrze rozumie takich łobuzów i wie, co siedzi im w głowach. Nie ukrywam, że nieraz głośno śmiałam się, poznając kolejne przygody Piotrka. Niektórzy mogą uznać pewne wydarzenia za obrzydliwe, ale ja nie jestem zanadto wrażliwa, zatem to, co innych może obruszyć, mnie tylko bawi. Jestem przekonana, że podobne odczucia mają dzieciaki, które nie mają w sobie zbyt wiele pruderii.

Mam za sobą całą serię książeczek Barbary Catchpole, do której wlicza się sześć części przygód P. Rosiaka. Każda z nich jest krótka, dzięki czemu mogą je czytać dzieci, które opanowały już trudną sztukę czytania. Czcionka jest wyraźna i duża, a czarno-białe ilustracje tworzą idealne dopełnienie treści opowieści. Książeczki mają swoją kolejność, jednak można czytać je niezależnie od siebie, ponieważ każda porusza inny temat.

Przygody Piotrka Rosiaka powinny przypaść do gustu dzieciom, zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, które lubią pośmiać się podczas lektury, umilając sobie wolny czas. Kolekcja książeczek świetnie prezentuje się na półce - kolorystyka jest niezwykle bogata i wyrazista, co z pewnością wyróżni perypetie P. Rosiaka na tle całej biblioteczki. A do jego przygód można wracać z nieukrywaną przyjemnością.

Recenzja pierwotnie zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/09/barbara-catchpole-prosiak-zostaje.html

P.Rosiak zostaje bohaterem jest jedną z książeczek Barbary Catchpole o młodym chłopcu - Piotrze Rosiaku. Opowieść prowadzona jest w formie wspomnień głównego bohatera. W tej konkretnej części cyklu chłopiec opowiada o tym, jak pewnego dnia mimo, że nie jest kłótliwy, doszło do kłótni z jego udziałem aż trzykrotnie. Ostatnia z tych kłótni miała miejsce podczas lekcji wychowania fizycznego, kiedy to P.Rosiak nie wypadł najlepiej jako bramkarz.

Przez swój słaby występ podczas zajęć, nauczyciel w-fu nie chce, aby chłopiec wziął udział w zawodach sportowych, mimo tego, że go bardzo o to prosi. Z pomocą przychodzi młoda nauczycielka - pani Strzelecka, która wspiera Piotrka a za sprawą kilku niefortunnych zbiegów okoliczności (np. choroba lub kontuzja innego gracza) ostatecznie P.Rosiak bierze udział w zawodach. W pierwszej chwili jest wręcz oczarowany pięknem szkoły, w której toczą się zawody. Co prawda chłopiec miał mecz spędzić na ławce rezerwowych, jednak okazuje się, że jednak zagra i to w decydującym dla wyniku meczu, momencie. Czy tym razem pójdzie mu lepiej niż na lekcji? Warto to sprawdzić samemu, zwłaszcza, że samo zakończenie książki jest zabawne i dość zaskakujące.

Jeśli chodzi natomiast o wydanie książeczki, stoi ono na wysokim poziomie. Ciekawą rzeczą jest to, że książeczka stylizowana jest na notatnik/pamiętnik, tekst napisany jest w "liniach", użyta czcionka jest czytelna i wystarczająco duża. Sprawia to, że z samodzielnym przeczytaniem książeczki poradzą sobie również młodsze dzieci. Ciekawym dodatkiem są również znajdujące się na końcu karty do gry z wizerunkiem P.Rosiaka (do wycięcia). W każdej części znajdziemy 4 karty (w tomiku P.Rosiak zostaje bohaterem są to Asy),więc jeśli chcemy zebrać całą talię, musimy kupić wszystkie 6 zeszycików z przygodami chłopca. Warto również odnotować, że seria ma swoją oficjalną stronę internetową (www.prosiak.pro) a nawet aplikację na telefony z Androidem

O Prosiaku wspominała Wam już Ania, ale i my mamy swoją książeczkę o tym niezwykle sympatycznym chłopcu, którego pomysły i teksty niejednokrotnie powalają na kolana :) Jest to co prawda już szósta książka z serii o P.Rosiaku i tak naprawdę najlepiej byłoby czytać je wszystkie po kolei, aby poznać wszystkie jego przygody, ale tak pojedynczo również się da :)

Prosiak to tak naprawdę Piotr Rosiak, ale zupełnie nikt nie mówi do niego po imieniu, ani nauczyciele, ani nawet mama. Chłopiec chodzi do szkoły podstawowej, ma starszą siostrę - Zośkę oraz młodszego brata - Wampirzątko. W tej części przeczytamy o tym jak to drużyna szkolna Prosiaka zagra naprawdę ważny międzyszkolny mecz piłki nożnej w którym to nasz główny bohater chciałby naprawdę zagrać, ale trener się nie zgadza. Prosiak jest po prostu beznadziejny jeżeli chodzi o piłkę nożną... Ale cuda się zdarzają prawda? I nawet Prosiak, który ma dwie lewe nogi dostanie swoją szansę, ale to jak do tego dojdzie oraz co z tego wyniknie musicie dowiedzieć się sami ;)

Książeczka ta jest rewelacyjna, no naprawdę uśmiałam się przy niej... Nawet Nikodem podpytywał co mnie tak śmieszy :) Napisana jest w bardzo ciekawy sposób, tak jakby w formie pamiętnika napisanego przez głównego bohatera w zeszycie w linie. Do tego w środku znajdziemy również wiele równie śmiesznych ilustracji, które idealnie obrazują przygody Prosiaka. Czcionka jest duża i przejrzysta, tekstu nie ma za wiele, a sama książka jest dosyć cienka więc czyta się ją naprawdę ekspresowo.

Autorka ma naprawdę ogromny talent w rozśmieszaniu czytelnika. Mimo, że książka skierowana jest do kilkulatków i młodszych nastolatków to ja sama naprawdę dobrze się przy niej bawiłam. Z przyjemnością przeczytałabym również inne książki z tej ciekawej serii o P.Rosiaku i jego zwariowanych przygodach :) Jak najbardziej polecam, jestem pewna, że i Wy i Wasze dzieci będziecie dobrze się bawić przy tej lekturze.

Prosiak to tak...

Ostatnia część P.ROSIAKA była dziwne. Brzydziły mnie wymioty Stefana. Śmieszne było, jak Michał po cichu podkradł się do bramki i strzelił gola. Jestem ciekawy, czy kiedyś jeszcze powróci P.ROSIAK.

• Zielona Sowa
  • Z Półki 2018
  • Polecam
  • Biblioteka główna

Dodaj cytat z książki P.Rosiak zostaje bohaterem