P.Rosiak zostaje bohaterem

Seria: P.Rosiak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
powieść dziecięca
sowazielona

Prosiak chce zagrać w szkolnej drużynie piłkarskiej, ale jest pewien problem – Prosiak gra do bani.Wtedy klasowy bramkarz ma kontuzję (gapi się na czirliderki ze szkoły przeciwnika i równocześnie idzie. Kiepsko mu wychodzi robienie dwóch rzeczy w tym samym czasie). I tak Prosiak staje na bramce. Czy zostanie bohaterem?

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Tytułowy bohater to chudy rudzielec z odstającymi uszami wychowywany tylko przez mamę, ponieważ tata odszedł. Piotr Rosiak przez wszystkich nazywany jest Prosiakiem. W ostatniej części chłopiec chce zagrać w piłkę nożną w szkolnej drużynie. Niestety jest kiepskim piłkarzem i takim samym bramkarzem. Wpuszcza bramki z różnych powodów. A to raz zapatrzył się na Ankę, innym razem zaswędział go tyłek, jeszcze innym machał do kolegi. Przez to nauczyciel nie chce wziąć go do szkolnej drużyny. Jednak los chłopcu sprzyja, ponieważ z powodu różnych nieoczekiwanych zdarzeń trener prosi Prosiaka, by zagrał. I w meczu z Aspiracją chłopiec dzięki swoim majtkom z reniferami zostanie bohaterem.
Żaden chłopiec (i dziewczynka też) na pewno nie będzie się nudził podczas czytania. Będzie miał wrażenie, że zagląda do zeszytu Prosiaka, ponieważ strony przypominają kartki ze szkolnego zeszytu w linię.
Mojej Weronice ta seria przypadła do gustu, podobnie jak " Dzienniczki cwaniaczka".

nieperfekcyjnie | 2013-10-17

Prosiak marzy o tym, aby zagrać w szkolnej drużynie piłkarskiej, jednak nie wiedzie mu się zbyt dobrze. Pewien piątek okazuje się szczęśliwym dniem - Piotrek może stanąć na bramce w ważnym meczu, ponieważ klasowy bramkarz doznaje kontuzji, wpadając na słupek bramki. Wypadek został spowodowany przez czirliderki ze szkoły przeciwnika, których strój (krótkie spódniczki oraz złoto-czarne pompony) przykuwał uwagę. Prosiak ma swoje pięć minut, które świetnie wykorzystuje, zostając bohaterem.

Dwunastoletni Piotrek Rosiak, nazywany Prosiakiem, to niewysoki chłopiec, posiadający rude włosy oraz odstające uszy. Wychowuje go tylko mama, która głośno się śmieje, mocno denerwuje i dużo je. Główny bohater ma również rodzeństwo - nastoletnią Zośkę uwielbiającą wysokie obcasy oraz ogromne kolczyki, a także małego brata, który tylko płacze, je i robi w pieluchę. Tata nie mieszka z nimi, co bardzo odbija się na Piotrku - jego...

Artur Banasiak | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Recenzja pierwotnie zamieszczona na: http://www.recenzjomat.pl/2013/09/barbara-catchpole-prosiak-zostaje.html

P.Rosiak zostaje bohaterem jest jedną z książeczek Barbary Catchpole o młodym chłopcu - Piotrze Rosiaku. Opowieść prowadzona jest w formie wspomnień głównego bohatera. W tej konkretnej części cyklu chłopiec opowiada o tym, jak pewnego dnia mimo, że nie jest kłótliwy, doszło do kłótni z jego udziałem aż trzykrotnie. Ostatnia z tych kłótni miała miejsce podczas lekcji wychowania fizycznego, kiedy to P.Rosiak nie wypadł najlepiej jako bramkarz.

Przez swój słaby występ podczas zajęć, nauczyciel w-fu nie chce, aby chłopiec wziął udział w zawodach sportowych, mimo tego, że go bardzo o to prosi. Z pomocą przychodzi młoda nauczycielka - pani Strzelecka, która wspiera Piotrka a za sprawą kilku niefortunnych zbiegów okoliczności (np. choroba lub kontuzja innego gracza) ostatecznie P.Rosiak bierze udział w zawodach. W pierwszej chwili jest wręcz oczarowany pięknem szkoły, w której...

O Prosiaku wspominała Wam już Ania, ale i my mamy swoją książeczkę o tym niezwykle sympatycznym chłopcu, którego pomysły i teksty niejednokrotnie powalają na kolana :) Jest to co prawda już szósta książka z serii o P.Rosiaku i tak naprawdę najlepiej byłoby czytać je wszystkie po kolei, aby poznać wszystkie jego przygody, ale tak pojedynczo również się da :)

Prosiak to tak naprawdę Piotr Rosiak, ale zupełnie nikt nie mówi do niego po imieniu, ani nauczyciele, ani nawet mama. Chłopiec chodzi do szkoły podstawowej, ma starszą siostrę - Zośkę oraz młodszego brata - Wampirzątko. W tej części przeczytamy o tym jak to drużyna szkolna Prosiaka zagra naprawdę ważny międzyszkolny mecz piłki nożnej w którym to nasz główny bohater chciałby naprawdę zagrać, ale trener się nie zgadza. Prosiak jest po prostu beznadziejny jeżeli chodzi o piłkę nożną... Ale cuda się zdarzają prawda? I nawet Prosiak, który ma dwie lewe nogi dostanie swoją szansę, ale to jak do tego dojdzie oraz co z tego wyniknie...

Nikodem | 2017-11-10
Przeczytana: 04 listopada 2017