Łemkowie. Grupa etniczna czy naród?

Wydawnictwo: Nomos
Patrycja

Po 1989 roku powstało w Polsce wiele nowych organizacji mniejszości narodowych i etnicznych, te zaś,które pozostały z okresu wcześniejszego, przestały podlegać policyjnej kontroli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i uległy zasadniczym przekształceniom (Janusz 1994; Wierzycka, Hołuszko 1993). Z szansy, którą dawała demokratyzacja życia społecznego, skorzystała także, będące przedmiotem mojego zainteresowania, grupa łemkowska. Po pięćdziesięciu latach przerwy zostały reaktywowane organizacje łemkowskie. Swoboda działania i możliwość otwartego formowania własnych aspiracji narodowych ujawniła jednak trwający od wielu lat, tłumiony w okresie Polski Ludowej, konflikt pomiędzy członkami tej niewielkiej społezności, dotyczący statusu narodowościowego grupy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.lemko.org/magura/scholar/michna.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!