Historia współczesnej Afryki. Pół wieku niepodległości

Tłumaczenie: Stanisław Piłaszewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Świat Orientu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
The State of Africa. A History of Fifty Years of Independence
9788361203766
Afryka
historia
MichałKrk

Martin Meredith jest znany jako doskonały reportażysta, biograf, a także historyk (z akademickim epizodem w życiorysie), który od wielu lat poznaje Afrykę od środka. Ta książka stanowi największe jego wyzwanie. Zawiera barwnie zarysowaną panoramę krajów – od Kairu po Kapsztad i od Dakaru po Dżibuti, a także osób – od Nkrumaha po Mugabe i od Bourgiby po Mandelę i wydarzeń – od pełnych nadziei i euforii chwil towarzyszących podniesieniu czerwono-zielono-złotej flagi Ghany oraz przejęcia władzy przez Nasera po przepełniające rozpaczą ludobójstwa w Rwandzie i doprowadzające do ruiny spichlerza Afryki ekscesy Mugabe.

Trzeźwe, pozbawione ideologicznej otoczki spojrzenie Mereditha na Afrykę i jej współczesne problemy różni się od tak popularnego wśród profesjonalnych historyków ujęcia, zdominowanego przez nawoływanie do wyznawania europejskich grzechów. Autor ukazuje zarówno tragiczne dziedzictwo kolonializmu, jak i fatalną jakość i zgubną dla Afryki rolę rodzimych elit.

Prof. Ryszard Vorbrich

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2011

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Afryka pod rządami dyktatorów w ostatnich latach XX wieku.

brasilka2 | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, Afryka

Czytam angielskie wydanie, tytuł "The Fate of Africa: A History of the Continent Since Independence". Po tytułach rozdziałów wnioskuję, że to jest to samo.
Liczy 800 stron, więc trochę mi się zejdzie. Zapowiada się nieźle.

Aztek_Anonim | 2015-05-03
Adam Stecyk | 2014-09-18