Historia współczesnej Afryki. Pół wieku niepodległości

historia
9788361203766
Stanisław Piłaszewicz
Afryka historia Afryki historia XX wiek XXI wiek dekolonizacja

Polecam. Lektura obszerna, ale w żadnym momencie nie nudzi. Nie jest to tani, podkoloryzowany reportaż jakich pełno w księgarniach, ale rzetelna pozycja naukowa. Wzbogaca, choć równocześnie zasmuca.
Czy jest jakieś wyjście dla Afryki? Czy są sposoby na to, żeby okazywana jej pomoc trafiała tam, gdzie trzeba? Czy uda się wykorzystać potencjał tej krainy? Wygląda na to, że...

Bardzo solidne opracowanie historii krajów Afryki od uzyskania niepodległości do ok 2010 r. Jest to głównie historia polityczna, z niewielkimi informacjami gospodarczymi i zdawkowymi o społeczeństwach.

Dyktatorzy, wojny domowe, próby rozwoju niestety najczęściej nieudane, ale i opowieści pozytywne jak przełamanie apartheidu w RPA, czy podnoszenie się Ruandy po ludobójstwie...

Afryka pod rządami dyktatorów w ostatnich latach XX wieku.

Czytam angielskie wydanie, tytuł "The Fate of Africa: A History of the Continent Since Independence". Po tytułach rozdziałów wnioskuję, że to jest to samo.
Liczy 800 stron, więc trochę mi się zejdzie. Zapowiada się nieźle.

• Historia
  • Afryka