Pretty Little Liars. Olśniewające

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Cykl: Pretty Little Liars (tom 11)
Wydawnictwo: Otwarte
Pretty Little Liars. Stunning
Pretty Little Liars
Lynn

Jedenasta część uwielbianej przez miliony fanek bestsellerowej serii Pretty Little Liars. Jakie tajemnice odkryje przed czytelniczkami? Emily, Aria, Spencer i Hanna wpadają w panikę, gdy w Rosewood pojawia się Gayle. Ta wpływowa milionerka ma niejeden powód, by się na nich zemścić. Na dodatek tajemniczy nadawca SMS-ów wciąż wysyła niepokojące wiadomości. Czy dziewczyny znajdą sposób, by...

Jakie tajemnice odkryje przed czytelniczkami?

Ta wpływowa milionerka ma niejeden powód, by się na nich zemścić. Na dodatek tajemniczy nadawca SMS-ów wciąż wysyła niepokojące wiadomości. Czy dziewczyny znajdą sposób, by wyjść cało z opresji?

Pretty Little Liars to historia pięciu przyjaciółek, z których jedna znika w tajemniczych okolicznościach. Kiedy zostaje znalezione ciało Alison, życie nastolatek zamienia się w koszmar. Policja szuka mordercy, dziewczyny kogoś, kto podszywa się pod Ali i zna ich największe sekrety.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

źródło okładki: http://otwarte.eu/

Arlet | 2016-11-24
Na półkach: Beem, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 24 listopada 2016

Okazuje się, że nie tylko Spencer nabroiła podczas ostatnich wakacji. W życiu każdej z Kłamczuch wydarzyło się coś co muszą ukrywać i co teraz odbija się im czkawką. Wolałyby zapomnieć, ale nie mogą.

W "Olśniewających" główny wątek rozgrywa się wokół sprawy Emily. Do Rosewood przeprowadza się kobieta, z którą Em zadarła. Na dodatek chyba na każdą z dziewczyn, ta potężna bogaczka, ma jakiegoś haka.
Kłamczuchy muszą ponownie zjednoczyć siły w walce z A. Hanna zabawia się w podglądaczkę, Aria musi utrzymać w tajemnicy sekret rodziny Kahnów, a Spencer zostaje mistrzynią wypieków w Princeton ;)

Ta część jest trochę mdła i niezbyt porywająca. To kim okazuje się być Gayle jest po prostu niewiarygodne. Czytało mi się lekko, ale marzę o końcu serii.

Peyton | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2017, Ebook
Przeczytana: 02 września 2017

Co tym razem przydarzyło się Kłamczuszkom? Czy skrywają kolejne tajemnice? Oczywiście! Aria po dopiero co odnowionym związku z Noelem już ma przed nim następny sekret. To nie wróży dobrze nowemu, lepszemu początkowi. Do Emily wraca przeszłość, a świat jej się wali, kiedy dowiaduje się, że jej córce grozi niebezpieczeństwo. Z kolei Spencer zostaje mistrzynią wypieków w klubie Ivy, a Hanna zaczyna się uważać za tę samą dziewczynę, którą była w przeszłości.

Swoją drogą, to jak one muszą być ślepe, żeby nadal nie zauważać A., który ciągle przemyka im się koło nosa. A to w odbiciu szyby, a to przed maską samochodu, a to jako biegnąca postać lub ktoś w tłumie. Serio jeszcze nie zauważyły kto to? No i mogłyby zasłaniać okna na noc...

Trochę mam już dość, że w sumie nie wyjaśnia się nic więcej, tylko w kółko jest wałkowane to samo. Napięcia nie da się zbudować jedynie w cienkim chichocie, blond kosmyku włosów czy liścikach. 2/3 książki było nudne, końcówka ratuje sytuację. Denerwuje...

Natalia-Lena | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

,,Olśniewające” to już jedenasta odsłona perypetii przyjaciółek z Rosewood; sami przyznacie, że robi się z tej serii niezły tasiemiec. Jak do tej pory książki o Kłamczuchach radziły sobie nieźle, przez dość długi czas nie cierpiąc na tzw. zmęczenie materiału. Jednak i na nie przyszedł czas. Niestety. Mogę nawet wyznaczyć konkretny punkt tego zmęczenia. Jest nim dziewiąty tom, ale o tym za chwilę.

Ta recenzja właściwie może zostać podpięta pod ,,Pretty Little Liars. Uwikłane” oraz ,,Bezlitosne” ponieważ pomiędzy nimi i recenzowanym tomem nie ma wielkich różnic. Trzymają ten sam, niestety przeciętny poziom, wystawiając cierpliwość czytelnika na próbę.

Dla mnie ta historia spokojnie mogłaby zakończyć się na ósmym tomie. Ciężko mi to przyznać, jako miłośniczce serii, ale tomy od dziewiątego wzwyż stają się coraz słabsze. Autorka na siłę gmatwa fabułę, wymyśla nowe intrygi i upycha trupy na kartach powieści. Po prawie-że-wielkim finale dalsze części wyglądają jak uboga krewna.

A co...

Lenka | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Kolejna część odhaczona (odhaczona, nie przeczytana, bo sprawia mi to coraz mniejszą przyjemność, ale postanowiłam dokończyć tą serię mimo wszystko). Im dalej tym bardziej na siłę (co chyba właściwie dziwić nie powinno przy tomie XI). Dziewczyny nie uczą się na błędach, autorka wymyśla coraz bardziej zawiłe - ale i nieprawdopodobne - intrygi, akcję napędzają tylko kolejne trupy. Wszechobecne cienie i chichoty doprowadzają do szału. I mimo tych wszystkich irytujących elementów czytam dalej:)

młoda_pisarka | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PEWNYCH GRZECHÓW SIĘ NIE WYBACZA...

XI tom najmodniejszej serii przyprawi was o dreszcze i gęsią skórkę!

Wszystko zaczyna się psuć. Tym razem Aria, Spencer, Emily i Hanna będą musiały zmierzyć się z całkiem nową taktyką A., tym bardziej mogą zacząć się gubić, gdy w mieście pojawi się tajemnicza kobieta - Gayle, którą wiele łączy z Kłamczuchami. Ale po kolei...

Zacznijmy od Arii. Jej mały raj, w którym trwa razem z Noelem zaczyna sie walić jak domek z kart, kiedy A. zmusza ją do okłamywania Noela pod pretekstem chronienia go. Ale czy kłmastwo może uchronić kogokolwiek. Na pewno nie nasze Kłamczuchy. I ma zdecydowanie bardzo krótkie nogi.

Spencer z nadzieją wita społeczność uniwersytetu Princerton, lecz jak się okazuje ludzie, których tam spotka przerosną jej najśmielsze oczekiwania. I to wcale nie na dobre. Spencer znów może wpakować się w spore kłopoty... oczywiście ktoś pomoże jej w nie wpaść.

Co do Hanny... To słynna Podglądaczka! Do czego jest w stanie posunąć się...

ZaczytanaMajka | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Wiecie co jest dobrego w książkowej serii „Pretty Little Liars”? To, że nie jest serialem. Może i powstał serial na podstawie, ale książki to mimo wszystko inna galaktyka, lepszy świat, barwniejsi bohaterowie. Oglądałam serial, lubiłam go nawet, ale po ostatnich wydarzeniach straciłam jakąkolwiek nadzieję i wiarę w to, że ta historia ma jakieś ręce i nogi. Cokolwiek. Rozumiem stwierdzenie: „Bo w Rosewood wszystko jest możliwe, w końcu to Rosewood”. Wybaczcie, ale w serialu absurd zaczął gonić absurd i to jest w tym wszystkim najgorsze. Natomiast seria książek, jest przyjemna. Oczywiście jak każda wielotomowa seria, a ta liczy sobie XVI tomów, ma swoje lepsze i gorsze części. Nie tracę jednak zapału i chcę dokończyć tę serię. Dowiedzieć się kto za tym wszystkim stoi i czy Piękne Kłamczuchy w końcu nauczą się, że kłamstwo to nie jest dobre wyjście z sytuacji, że ono nie pomaga - myślę, że powoli...

Domi | 2015-05-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Około roku temu, po przeczytaniu 10 tomu Pretty Little Liars postanowiłam, że zrobię sobie przerwę z tą serią. Myślę, że to jest już naciągane i autorka pisze to tylko na siłę, żeby było dużo tomów. Więc po długiej przerwie z PLL pomyślałam, że warto wrócić do tej serii i w końcu ją skończyć. I aż sama się zdziwiłam, bo książka mnie wciągnęła i bardzo mi się podobała. Co prawda wymyślenie trzeciego A. jest mało pomysłowe, ale jednak "coś" w tym 11 tomie było, przez co nie mogłam się oderwać od książki. A może ten tom podobał mi się, dlatego że przeczytałam go po długiej przerwie? Wcześniej czytałam te 10 tomów pod rząd i ta historia znudziła mi się po jakimś czasie.
Polecam serię Pretty Little Liars, ale lepiej nie czytać tych książek po kolei.

Zapatrzona_W_Książki | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Kolejne tajemnice…

„Każdy coś ukrywa…
A.”*

Przeszłość powraca do człowieka prędzej czy później, nieważne jak bardzo będzie starał się od niej uciec i zapomnieć. W pewnym, najmniej oczekiwanym, momencie da o sobie znać i zażąda zadośćuczynienia za popełnione czyny. Bywają bowiem takie za które trzeba ponieść konsekwencje, nawet gdy może zniszczeć to ułożone na nowo życie.

Cztery przyjaciółki: Aria, Emily, Hanna i Spencer, ciągle nie wiedzą kim jest A., która/y nieustannie nimi manipuluje. Co prawda mają swoje typy, ale nie są w stanie udowodnić, że to akurat ta osoba. Dlatego też gdy tylko trochę zaczyna się im układać i wieść w miarę normalne życie wkracza ta tajemnicza osoba i zmusza przyjaciółki do działań, które muszą podjąć wbrew samym sobie. Jeśli nie chcą aby ich tajemnice i grzeszki wyszły na jaw muszą robić co każe A., przez co czasem ranią siebie i bliskich, choć uważają, że jest inaczej. Czy tym dziewczynom będzie dane jeszcze zaznać spokoju? Czy naprawdę to one...

szczescie | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

To już 11 tom o Emily, Ari, Spancer i Hannie. Tym razem akcja toczy się głównie na Emily, która chcę oddać swoje dziecko do Adopcji i podejmuje złą decyzję, z której się wyplątała. Lecz przez to Gayle chce zniszczyć jej życie, a że jest wpływową milionerką - może się jej to udać.
Dziewczyny nadal nie wiedzą kim jest A. I chcą dowiedzieć się tego za wszelką cenę.

Uważam, że ta historia powinna zakończyć się dłużo wcześniej... ponieważ historie są już coraz słabsze. Wszystko staje się przewidywalne i niektóre wątki nie były wogóle ciekawe.

Recenzjum | 2013-03-25
Przeczytana: 23 marca 2013

„Pretty Little Liars. Olśniewające” to jedenasty tom najpopularniejszej młodzieżowej serii, opowiadającej o losach czterech przyjaciółek z Rosewood. Życie Arii, Emily, Hanny i Spencer całkowicie się zmieniło od kiedy poznały Alison Dilarentis. Jak się później okazało - miało to o wiele więcej złych, niż dobrych stron. Po odnalezieniu ciała tajemniczo zaginionej przyjaciółki, dziewczyny zaczęły dostawać wiadomości zawierające fakty, o których widziała tylko nieżyjąca Alison, co gorsza - zawsze nosiły one podpis - „A”.

Przez dziesięć tomów dziewczyny cały czas były nękane przez tajemniczego prześladowcę. Niejednokrotnie były pewne kim jest owa osoba, jednak zawsze się okazywało, iż były w błędzie. Przez nikczemne zagrywki „A” dziewczyny ciągle wpadały w tarapaty, które z czasem robiły się coraz to poważniejsze. Prześladowca stawał się coraz śmielszy i zabawiał się losem dziewczyn bez skrupułów. Na jaw wyszło sporo szokujących faktów o wszystkich dziewczynach, jak i o samej...