Dusza lwa. Dietrich von Hildebrand

Wydawnictwo: Fronda
The soul of a lion: Dietrich von Hildebrand
hildebrand
Karola

Dietrich von Hildebrand - katolicki filozof i teolog, uczeń Edmunda Husserla, Maxa Schelera i Adolfa Reinacha, założyciel i redaktor antynazistowskiego pisma "Christliche Standestaat", wykładowca na uniwersytetach w Monachium, Wiedniu, Tuluzie i Fordham w USA. Jako 25-latek nawrócił się na katolicyzm. Zdecydowany przeciwnik narodowego socjalizmu, czterokrotnie musiał uciekać przed nazistami. Ceniony zwłaszcza za prace z dziedziny metafizyki, estetyki i fenomenologii.

Do najbardziej znanych jego książek należą m.in.: Małżeństwo (1929), Przemienienie w Chrystusie (1940), Etyka chrześcijańska (1959), Serce (1965), Koń trojański w Mieście Boga (1968), Istota miłości (1971), Spustoszona winnica (1973), Kult idoli i kult Boga (1974). "Dusza lwa" to pasjonująca biografia myśliciela, napisana przez żonę Alice i obejmująca lata 1889-1940. To ciekawy opis intelektualnej drogi filozofa, jego poszukiwań duchowych i starcia z totalitaryzmem.

źródło opisu: http://www.tolle.pl/pozycja/dusza-lwa

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/dusza-lwa-dietrich...»

książek_nigdy_dość | 2018-03-10
Przeczytana: 05 lutego 2018

Biografię Dietricha von Hildebranda napisaną przez jego żonę musiałam przeczytać na egzamin. Kiedy sięgamy po jakąś książkę, bo musimy, to automatycznie tracimy część zapału. Przynajmniej tak dzieje się w moim przypadku. Muszę jednak przyznać, że "Dusza Lwa" bardzo przyjemnie mnie zaskoczyła.

Jest to książka napisana bardzo ciekawie, prostym aczkolwiek pięknym językiem. Można w niej znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących Hildebranda, ale i innych słynnych osób z którymi się przyjaźnił i pracował.

Myślę, że naprawdę warto poznać historię człowieka, który narażając własne życie powiedział Hitlerowi "nie" w czasach, gdy większość mówiła mu "tak".

Myosotis | 2015-06-22

"Dusza lwa" to piękna biografia napisana z całym sercem przez ukochaną drugą małżonkę Dietricha, Alice. Ukazała w niej życiorys męża od wczesnego dzieciństwa aż po walkę z samym niemieckim nacjonalizmem.
Dzięki temu, możemy bliżej przyjrzeć się formowaniu niezwykle prawdziwej, szlachetnej osobowości Hildebranda na którego wpływ miało wiele osób oraz wydarzeń opisanych w tymże dziele.
Dla zachęty umieszczam cytat świadczący o pełnym oddaniu Dietricha Kościołowi:
"Jeśli po mojej śmierci znajdziesz jakiś mój rękopis, albo nawet pojedynczy akapit, który nie jest całkowicie zgodny z nauczaniem Kościoła, nie wahaj się tego spalić."

Sirannon | 2013-07-21

Piękna biografia wybitnego niemieckiego filozofa i teologa Dietricha von Hildebranda nakreślona piórem jego drugiej żony Alice. Książka jest przepełniona miłością i każda kolejna strona oplata czytelnika aurą bliskości, zrozumienia, czułości. Alice von Hildebrand - również filozof i teolog - pisze pięknym, jasnym językiem, nie stroni od osobistych wynurzeń i czułych określeń, nie zakrywa swojej miłości i głębokiego szacunku do człowieka, który zmienił jej życie.

,,Dusza lwa" przybliża postać niezwykłego filozofa, który odnalazł w swoim życiu Chrystusa, a porzuciwszy protestantyzm, przyjął - z niesłabnącym przez resztę życia entuzjazmem - katolicyzm. Polecam!