Odrobina prewencji. Dorobek dyplomacji prewencyjnej ONZ w Macedonii

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
978-83-89607-02-7
literatura faktu
magdad

Relacja byłego zastępcy sekretarza generalnego ONZ kierującego siłami prewencyjnymi Narodów Zjednoczonych w Macedonii z misji UNPREDEP. Znawca problematyki utrzymywania międzynarodowego pokoju i dyplomacji prewencyjnej. Przez ponad 25 lat pracował w polskiej służbie zagranicznej, a kilkanaście lat w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie piastował m.in. stanowisko II zastępcy...

Znawca problematyki utrzymywania międzynarodowego pokoju i dyplomacji prewencyjnej. Przez ponad 25 lat pracował w polskiej służbie zagranicznej, a kilkanaście lat w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie piastował m.in. stanowisko II zastępcy sekretarza generalnego. W latach 1995-1998, jako specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego, kierował prewencyjnymi siłami ONZ w Macedonii (UNPREDEP). Wcześniej zajmował się koordynacją oenzetowskiego programu ds. rozwoju społecznego. Zanim rozpoczął pracę w ONZ, był m.in. wicedyrektorem Departamentu Organizacji Międzynarodowych w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i zastępcą stałego przedstawiciela Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest autorem wielu artykułów na temat prewencji i utrzymywania pokoju, w tym: Preventive Action: The Need for a Comprehensive Approach Preventive Action in Theory and Practice (Działania prewencyjne: potrzeba całościowego podejścia) zamieszczonego w publikacji wydanej w 1999 r. przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i stypendysta Darthmouth College w stanie New Hampshire, USA.

Książka Henryka Sokalskiego Odrobina prewencji stanowi pouczającą lekcję najwłaściwszych sposobów sterowania działaniami na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w regionach napięć. Jako doskonale zorientowany i bardzo ważny uczestnik pierwszej prewencyjnej dyslokacji wojsk ONZ Henryk Sokalski z dużym powodzeniem przekłada na język teorii praktykę zapobiegania masowemu użyciu siły i wojnie. Jestem przekonany, że jego przemyślenia mogą być niezwykle pomocne w planowaniu przyszłych operacji prewencyjnego użycia sił zbrojnych. Odrobina prewencji: dorobek dyplomacji prewencyjnej ONZ w Macedonii

były prezydent Macedonii
Kiro Gligorow