Zgłosuj na książki roku 2017

Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1977

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1977
978-83-89607-73-7
historia
magdad

Kolejny (jedenasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 352 dokumenty ilustrujące politykę zagraniczną PRL w 1977 roku. W roku tym coraz istotniejszym elementem polityki zagranicznej stawała się kwestia praw człowieka. Wydarzenia czerwcowe z 1976 i będące ich konsekwencją tworzenie się opozycji politycznej w Polsce nie pozostawały bez wpływu na działania polskich...

W roku tym coraz istotniejszym elementem polityki zagranicznej stawała się kwestia praw człowieka. Wydarzenia czerwcowe z 1976 i będące ich konsekwencją tworzenie się opozycji politycznej w Polsce nie pozostawały bez wpływu na działania polskich dyplomatów. Także w czasie zorganizowanego w Belgradzie spotkania przeglądowego KBWE jednym z głównych tematów obrad stało się łamanie przez państwa „demokracji ludowej” zobowiązań z tzw. trzeciego koszyka Aktu końcowego z Helsinek.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń w relacjach bilateralnych (także związanych z prawami człowieka) uznać należy grudniową wizytę prezydenta USA w Polsce i jej wpływ na stosunki polsko-radzieckie.

Istotne znacznie miały również wizyty Edwarda Gierka we Francji i Włoszech oraz jego audiencja u papieża Pawła VI. W stosunkach z RFN uwagę zwraca wizyta kanclerza Helmuta Schmidta w Polsce.

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komitetu Centralnego PZPR, a ciekawym uzupełnieniem są dokumenty wytworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zdecydowana większość dokumentów umieszczonych w tomie to materiały tajne, dotychczas niepublikowane. Tom zawiera również indeks osobowy i rozbudowany indeks rzeczowy, a informacje o strukturze i funkcjonowaniu MSZ zawarto we wstępie i aneksach.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.facebook.com/Wydawnictwo.PISM