Uwarzałem że

Okładka książki Uwarzałem że
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów reportaż
600 str. 10 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2013-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-20
Liczba stron:
600
Czas czytania
10 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375748239
Tagi:
publicystyka rafał ziemkiewicz uważam rze lisicki rzeczpospolita niezależna.pl polityka rp.pl
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
132 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
48
20

Na półkach:

Uważam rze nie.

Pisząc moją recenzję poprzedniej książki Ziemkiewicza "Myśli nowoczesnego endeka", wyraziłem na końcu chęć sięgnięcia po inne jego publikacje. Po przeczytaniu "Uwarzałem że" muszę się jednak od tego odżegnać (sarkazm zamierzony).

We wstępie autor pisze, że zbiór felietonów jest starannie wyselekcjonowany i nigdy treści te nie były zamieszczone w jego poprzednich książkach. Zapomniał jednak wspomnieć, że kilka z nich zostało już, słowo w słowo, wplecionych do "Myśli nowoczesnego endeka". Nawet jednak gdyby tak nie było, to i tak czytelnik odniósłby wrażenie, że już to gdzieś widział. Na tym właśnie polega problem - Ziemkiewicz pisze w kółko, wtem i nazad to samo. Jego zapiekłość i niezdrowa fascynacja Michnikiem niczym nie różni się od ataków Leppera na Balcerowicza, a wręcz byłyby dobrą podstawą do analizy psychologicznej (czy nawet psychopatologicznej). Nie ma chyba jednej strony w "Uwarzam..." na której Michnik, michnikowszczyzna czy Gazeta Wyborcza nie byłaby wymieniona i odmieniona przez kilka przypadków.

Faktycznie jednak w tej książce wyłania się też bardziej osobisty obraz Ziemkiewicza. Ale nie jest to obraz ani ciekawy ani przyjemny. Charakterystyczny cięty język, który zupełnie wypacza czasem nawet interesujące spostrzeżenia coraz bardziej plasuje go na półce prawicowych figur pokroju Cejrowskiego czy Korwina-Mikke. I tak jak radykalizm tego pierwszego był na początku lat 90-tych potrzebny, żeby ludzie nie zapominali, że Kwaśniewski to najzwyklejszy w świecie komunista i pijak, tak teraz wykrzykiwanie tych samych haseł (które wciąż są prawdą - tego nie podważam) wywołuje już tylko uśmieszek na twarzy. I tak niestety prorokuję przyszłość Ziemkiewicza - w oparach absurdu, popijając yerba mate i dyskutując o tym, że w wolnej Polsce każdy ma prawo dać się przejechać przez czołg.

Rozumiem, że Ziemkiewiczowi nie musi się podobać twórczość Głowackiego (inna liga). Generalnie jeśli coś nie wpisuje się w nurt polskiej fantastyki z Fabryki Słów to dla niego, może czasem ciekawie skonstruowane stylistycznie, ale puste słowa, a niekiedy grafomaństwo. Faktycznie, fantastyka bardzo wzbogaca duchowo - zwłaszcza absolutnie fatalny cykl o Jakubie Wędrowyczu. Przyznam, że z prozy Ziemkiewicza próbowałem przeczytać "Żywinę" i "Ciało obce" ale przy obu poległem na drugim rozdziale - dla mnie jest to napisane zbyt topornie, bardziej jak wypracowanie w szkole niż poważna literatura. To tak trochę w obronie polskich pisarzy, których sam też nie jestem wielkim koneserem ale jednak jakieś słowo sprzeciwu się należy. Każdy ma prawo kontestować wszystko co mu się jawnie podoba, tylko że w tej kontestacji to już się autorowi czasem wszystko miesza. Wrzucanie do jednego wora Lisa i Masłowskiej jest zwyczajnie głupie, a zarzuty pod adresem Smarzowskiego jakoby tworzył antypolskie filmy są wręcz idiotyczne - "Róża" jest jednym z najbardziej patriotycznych obrazów w historii polskiego kina.

Podsumowując: wbrew temu co napisałem w recenzji poprzedniej książki Ziemkiewicza, jest to ostatnia pozycja jego autorstwa po którą sięgam. To nie jest żadna umiarkowana prawica tylko to samo wariactwo, przed którym Polacy uciekają, głosując czasem wbrew sobie, na Tuska i jego popleczników.

Uważam rze nie.

Pisząc moją recenzję poprzedniej książki Ziemkiewicza "Myśli nowoczesnego endeka", wyraziłem na końcu chęć sięgnięcia po inne jego publikacje. Po przeczytaniu "Uwarzałem że" muszę się jednak od tego odżegnać (sarkazm zamierzony).

We wstępie autor pisze, że zbiór felietonów jest starannie wyselekcjonowany i nigdy treści te nie były zamieszczone w jego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    178
  • Chcę przeczytać
    117
  • Posiadam
    77
  • Teraz czytam
    13
  • Publicystyka
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    2
  • E-booki
    2
  • Ebook kupiony
    1
  • Filozofia/polityka/społeczeństwo
    1

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Uwarzałem że Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także