Paranoja Polityczna. Psychologia nienawiści.

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Political Paranoia. The Psychopolitics of Hatred
830513055X
romek

źródło okładki: merlin.pl

żabot | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Na początek moje małe czapialstwo, bo bez tego się nie da ;-) Niezależnie od jakości książki, trudno przejść obojętnie obok niechlujstwa wydawniczego. Tytuł oryginalny jak zwykle mówi więcej i dokładniej o teści książki niźli próby tłumaczenia na polski: Political Paranoia. The Psychopolitics of Hatred. Psychopolityka nienawiści to jednak coś innego niż psychologia nienawiści, jak zostało podane w polskim podtytule. Do tego mamy inny podtytuł na okładce a inny… na stronie tytułowej, gdzie widnieje: „psychopatologia nienawiści” co jeszcze bardziej odbiega od oryginalnego podtytułu. Kto u licha wymyśla polskie tytuły? Ktoś chyba bierze za to dodatkową kasę, bo na takie kwiatki natykam się co chwila. W efekcie polski podtytuł kładzie nacisk na psychologię (i głównie tego spodziewałem się w książce) a oryginał kładzie nacisk na zjawiska polityczne. I to właściwie jest jedyny zarzut do książki, bo na pojedyncze literówki nie ma co zwracać uwagi, to już standard w nawet najbardziej...

MilesTeg | 2016-09-20
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Przeraża ta książka, gdy spojrzy się na co dzieje się w polityce naszego kraju. Pierwsze rozdziały to ciąg skojarzeń i analogii z postaciami które od niedawna zaludniają nasze media i rządzą naszym krajem. A w dalszych rozdziałach mamy krótki kurs jak paranoicy starują masami ludzkimi, wykorzystują je i co z tego wynika.
Jest jeden minus, ta książka za szybko się kończy, pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Ciekawie byłoby poczytać o tym co dalej,o naszym XXI wieku i co on przyniósł w zakresie paranoi politycznej. Czy pojawiły się nowe elementy? Czy cały czas historia się powtarza, a ludzi niczego się nie uczą.
A jakże ciekawy byłby rozdział o Polsce, o naszych paranojach, populistach czy fundamentalistach religijnych grających emocjami naszego narodu. I dokąd nas to doprowadzi? I jak nazwać to, co się dzieje od kwietnia 2010?

niemampomysłunanick | 2016-07-06

Świetna książka nie tyle psychologiczna co o zabarwieniu historycznym. Wiele ciekawych faktów.

romek | 2013-01-19
Przeczytana: 15 maja 2012

Madra wnikliwa ksiazka,ktora ukazuje,jak nienawisc moze obezwladnic przywodcow tego swiata.Hitler,Stalin i Pol Pot to tylko kilka odstreczajacych postaci,ktore Robin i Post poddaja chlodnej,obiektywnej analizie.Autorzy penetruja obszar,ktory do tej pory nikt nie zbadal tak wnikliwie.Paranoiczny sposob myslaenia i plynaca z niego agresja jest wyzwaniem dla porzadku spolecznego i podstaw dekokracji,kazdego panstaw na swiecie nawet jak najbardziej demokratycznego.