Życie na później

Tłumaczenie: Małgorzata Klimek (2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
La vida después
przyjaźń, pogrzeb, śmierć
literatura piękna
Ag2S

Przyjaźń kobiety na zakręcie i mężczyzny z przeszłością, z historią romansu Grety Garbo w tle. Victoria Solano pozornie ma wszystko: urodę, luksusowy apartament na Manhattanie, karierę uniwersyteckiego wykładowcy i męża kandydującego na stanowisko senatora. Idealne życie jest jednak fasadą, za którą kryją się samotność i pozbawione miłości małżeństwo. Wiadomość o śmierci przyjaciela ze...

Wiadomość o śmierci przyjaciela ze studiów jest dla Victorii ciosem. On, czarujący kobieciarz, dusza towarzystwa i ona, niepozorna szara myszka, mimo dzielących ich różnic od lat wspierali się na życiowych zakrętach. Po przyjeździe na pogrzeb Victoria poznaje kobiety życia Jana – silne i pewne siebie, ale też nieufne. Pożegnalny list od przyjaciela zmusza ją do pozostania w Madrycie i rozwikłania zagadki nie tylko skomplikowanych relacji Jana z bliskimi, lecz także starej taśmy z nieznanym dotąd nagraniem Grety Garbo. Taśma może położyć kres kłopotom finansowym rodziny. Czy odmieni też życie Victorii?

Barwne perypetie szwedzkiej gwiazdy kina na tle Sztokholmu i Berlina pierwszej połowy dwudziestego wieku idealnie dopełniają historię przyjaźni Victorii i Jana. Oryginalna fabuła, wyraziste postacie, potężna dawka humoru i wzruszeń czynią z powieści Marty Rivery de la Cruz prawdziwą perełkę hiszpańskiej literatury kobiecej.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zycie_na_pozniej-p-31983-1-30-.html

Maggie | 2015-12-27
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Pierwsza połowa dość zwyczajna - bez polotu. Natomiast druga część już znacznie lepsza.

Justyna | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Książka zaskoczyła mnie, aczkolwiek bardzo pozytywnie. Spodziewałam się albo jakiejś romantycznej historii albo nudnej obyczajowej opowiastki, a tutaj...
Piękna opowieść o niezniszczalnej, ponadczasowej przyjaźni między kobietą a mężczyzną, która nie mieści się w żadnych ramach. Książka jest pełna poczucia humoru, ale także pewnego rodzaju nostalgii, która bynajmniej nie nastraja czytelnika pesymistycznie, raczej skłania do refleksji. A wszystko to z historią Grety Garbo w tle - jej wczesnej młodości, rozpoczęcia kariery i dalszych sukcesów.

bernadeta1233 | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

"Prawdziwa perełka hiszpańskiej literatury kobiecej"...szumna przynęta z okładki, w rzeczywistości mdłe, nudnawe czytadełko. Chyba, że odbiorcą ma być gospodyni domowa zmuszona mieszać drewnianą łygą powidła, czas dłuższy. Chcąca łyknąć przy okazji "świeżej, hiszpańskiej, kobiecej literatury", bo np prądu nie ma.... i trochę na jednej stronie, trochę na innej podczytuje sobie. Chyba tylko taki klucz dla tej książki znajduję. Ja, czytelniczo, pogubiłam się dość szybko... w licznych retardacjach, analizach co parę kartek, z uporem maniaka powtarzanych/wałkowanych i...poddałam się.

Alicja | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Według mnie jest to opowieść o miłości, nieważne, jak byśmy ją nazywali... Przyjaźnią, partnerstwem, poddaństwem czy jakoś inaczej. Wszyscy kochali Jana i Jan kochał wszystkich. A książka przechodzi od jednej ciekawej do drugiej, jeszcze ciekawszej historii.

DUSIA | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

"Przyjaźń kobiety na zakręcie i mężczyzny z przeszłością z historią romansu Grety Garbo w tle" - przeczytane na okładce. .....???!!! Ci, którzy liczą na historię romansu GG mogą poczuć się co najmniej zaskoczeni - nie ma tam takiej historii. Jest za to piękna przyjaźń i są kobiety "na zakręcie". Dokładnie trzy ... Victoria, Marga i Solange. Dzieli ich wszystko - wiek, pozycja społeczna, status majątkowy i łączy jedno - Jan. Cała historia rozpoczyna się z chwilą śmierci Jana, który był przyjacielem, mężem i ojcem oraz spoiwem łączącym trzy kobiety. Co się z nimi dzieje po jego odejściu? Ba, to proste powiecie ... kłótnie, zadawanie sobie ran, nieoczekiwane koalicje, spojrzenie na sprawy "oczami rywalki" i ... zrozumienie, wsparcie, przyjaźń. Przewidywalny schemat to prawda, ale bardzo dobrze napisany, ciekawie nakreślone postacie, ciut historii a także ... a z resztą, przeczytajcie sami. Taka tam HISZPAŃSKA LITERATURA KOBIECA. Polecam!

joaśka | 2014-04-05
Przeczytana: 2014 rok

Na okładce książki jest napisane: "Oryginalna fabuła, wyraziste postacie, potężna dawka humoru i wzruszeń". Po przeczytaniu mogłabym napisać: "Nudna fabuła, mdłe postacie, zero humoru i zero wzruszeń". Historia w ogóle mnie nie wciągnęła. W niektórych momentach miałam wrażenie, że czytam trochę lepszego harlequina :(

Camomile | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Różne

Pierwsza połowa była dla mnie strasznie nudna, można powiedzieć, że "męczyłam" tą książkę, ale warto było przebrnąć przez pierwszą część, ponieważ później zrobiło się o wiele ciekawiej. :)

Muminka | 2013-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Bardzo nietuzinkowa powieść, zwłaszcza że nostalgicznie przywołuje przeszłość bohaterki, skupia się na opisywaniu wspomnień o Janie, nieżyjącym przyjacielu i to on de facto jest głównym bohaterem książki. Pozostawia po sobie wiele związanych z nim kobiet, jest i ukochana córka Chloe, i jej chimeryczna kapryśna i przebojowa matka, do tej pory uchylająca się od matczynych obowiązków, druga żona Margo, która ślepo i bałwochwalczo wręcz uwielbiała męża i przyszywaną córeczkę, oraz najwierniejsza przyjaciółka Victoria, czterdziestoparolatka, od niedawna zamężna a nawet matkę Jana, Shirley.
Wszystkie te kobiety prezentują odmienne typy żeńskie, są znakomicie skontrastowane i zindywidualizowane. Sceny, w których są wszystkie obecne świadczą o sprawnych warsztacie pisarskim gdyż trudno jest oddać dynamizm, przekonująco opisać zupełnie różne jednostki.
W rzeczach zmarłego Victoria odkrywa puszkę z fragmentem nieznanego filmu Grety Garbo, jest to wczesny niemy obraz ale o ogromnej wartości...

Dana | 2013-10-18
Przeczytana: październik 2013

Viktoria i Jan,przyjażń czy miłośc.Co tak naprawdę ich łączyło.Opieka nad rodziną zmarłego Jana,pozwala zrozumiec Viktorii życie bliskich Jana.

Joanna | 2013-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Powieść o ponad dwudziestoletniej przyjaźni Victorii i Jana , dwóch osób o zupełnie odmiennym charakterze a jednak wzajemnie doskonale rozumiejących się i uzupełniających. Ona – tzw. szara myszka , nie zwracająca na siebie uwagi i Javier – czarujący przystojniak skupiający na sobie uwagę wszystkich wokół. Człowiek niezależny, niepotrafiący pracować w zespole, niezależny reporter i dziennikarz . Tych dwoje ludzi potrafiło stworzyć między sobą relacje idealne, zawsze mogąc liczyć na wzajemne zrozumienie, pomoc a jednak nie potrafiących przekroczyć granic miłości fizycznej.
Victorię poznajemy, kiedy na wieść o nagłej śmierci przyjaciela przyjeżdża z Nowego Jorku z mężem, przyszłym senatorem do Madrytu na pogrzeb. Zmarły pozostawił żonę Margę i nastoletnią córkę Solange ze związku z paryską modelką Chloe.
Z chwilą otwarcia testamentu okazuje się, że rodzina zmarłego pozostaje bez środek do życia. Tymczasem kurier dostarcza tajemniczą przesyłkę. Jest to zamówiona jeszcze przez...