Ostatni rok Luftwaffe maj 1944-maj 1945

Wydawnictwo: Wydawnictwo Arkadiusz Wingert
The Last Year of Luftwaffe
historia
Getos

Ostatni rok Luftwaffe to wszechstronna analiza sił powietrznych Hitlera, rzeczowe i pouczające spojrzenie na kluczowy rok zmagań w powietrzu oraz nowatorska analiza wyzwań, wobec których stanęli niemieccy lotnicy. Autor bada stan niemieckiego lotnictwa wojskowego od maja 1944 r. do maja 1945 r. analizuje siły jakimi dysponowała Luftwaffe, a także prawdopodobny potencjał i znaczenie nowych samolotów oraz systemów uzbrojenia, ocenia również działania Naczelnego Dowództwa Luftwaffe oraz wpływ operacji Aliantów. W swojej pracy rozprawia się z wieloma rozpowszechnionymi mitami, precyzuje wpływ myśliwców turboodrzutowych i rakietowych oraz jednoznacznie wykazuje, że Luftwaffe działała najlepiej jak było można w trudnych warunkach przegranej wojny.

Tak wiele napisano o Luftwaffe, ale wszystkie wcześniejsze opracowania, kreślące jej wojenną drogę, wydają się tracić zapał wkraczając w ostatni rok konfliktu. Tak jakby tamci autorzy, najpierw z zachwytem opisujący jej rozbudowę i liczne triumfy, nagle tracili serce, kiedy jej strzelisty gmach zaczyna się walić. Ta książka jest próbą wypełnienia tej luki i adresuję ją przede wszystkim do tych, którzy mają już ogólną wiedzę o historii Luftwaffe, ale chcą się dowiedzieć więcej o jej upadku.

W maju 1944 r. w Naczelnym Dowództwie Luftwaffe panował optymistyczny pogląd, że wraz z wprowadzeniem do służby na szeroką skalę nowoczesnych typów samolotów i uzbrojenia szala wojny powietrznej może się przechylić na korzyść Niemiec. A gdyby to się nie udało, wydawało się, że przynajmniej będzie możliwe zorganizowanie na tyle skutecznej obrony powietrznej, żeby zmusić amerykańskie ciężkie bombowce do zaprzestania niszczycielskich dziennych nalotów na niemieckie ośrodki przemysłowe.

Jak mogliśmy się przekonać (...) nowe rodzaje broni, wprowadzone pod koniec wojny, nie wywarły istotnego wpływu na jej przebieg. Nasuwają się więc pytania: Dlaczego te nowe bronie nie przyniosły oczekiwanych skutków? Czy wystąpiły istotne słabości, ograniczające ich skuteczność? Czy OKL nie zdołało prawidłowo wykorzystać nowego sprzętu? Czy po prostu zbyt wiele sobie po nich obiecywano?

źródło opisu: http://tropy-historii.pl/

źródło okładki: http://tropy-historii.pl/

CallStorm | 2014-02-02
Przeczytana: styczeń 2014

Książek traktujących o historii Luftwaffe powstało setki. Wojenną ścieżkę nad frontami II wojny światowej opisywali dla nas pasjonaci, weterani walk, a także profesorowie akademiccy - jednakże ich opracowania zdają się tracić zapał wkraczając w ostatni rok konfliktu. Tak jakby ci wszyscy autorzy, najpierw z zachwytem opisujący rozbudowę, postęp technologiczny i liczne triumfy Luftwaffe, nagle tracili serce, kiedy jej strzelisty gmach zaczynał się walić pod naporem wroga. Ta książka jest doskonałym wypełnieniem tej luki. Szczególnie polecam ją tym, którzy mają już ogólną wiedzę o historii Luftwaffe.

Getos | 2013-02-08
Przeczytana: 09 lutego 2013

Maj 1944 - maj 1945 to ostatni rok funkcjonowania niemieckiego lotnictwa w II wojnie światowej. To rok w którym produkcja samolotów wbrew pozorom pobija kolejne rekordy, ale coraz większe braki w wyszkoleniu pilotów, braki paliwowe i ogromna przewaga powietrzna Aliantów niweczą wszelkie próby podniesienia się z kolan przez Niemców. To też rok kiedy Niemcy dopracowywują swoje nowatorskie konstrukcje odrzutowe takie jak Arado Ar234, Messerschmitt Me262, czy też Messerschmitt Me163. Powstają takie konstrukcje jak Ta152H czy Dornier Do335. To też czas wprowadzania latajczch bomb V-1, czy też rakiet V-2 których celem ma być Londyn. Te wszystkie bronie dają nadzieję Niemcom na odwrócenie losów wojny i oni na prawdę w to głęboko wierzą. Czekają na cud walcząc do ostatnich dni. W obliczu zbliżającej się klęski ludzie tacy jak Hajo Herrmann proponują wprowadzenie taranowania jako sposobu przerwania intensywnych bombardowań III Rzeszy. To wszystko jest właśnie tematem tej książki. Super...

Kamil Chabros | 2014-01-20
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobrze wydana książka. Dużo zdjęć i tabelek. Poleca poszukać w internecie, bo cena jest bardzo przystępna.

Paweł Koczan | 2017-10-05
Przeczytana: wrzesień 2017