Czas nadziei: rozmowy z roku 1980

L'espoir maintenant: les entretiens de 1980
Filozofia, Sartre
filozofia, etyka
Sylwia

Zapis rozmów, jakie z ciężko juz chorym Sartrem przeprowadził dziennikarz i filozof B. Levy. Ten " filozoficzny testament ", który ukazał się w druku tuż przed śmiercią Sartre'a, wywołał wielkie poruszenie i bardzo przeciwstawne reakcje ....

źródło opisu: Wydawnictwo. Spacja 1996

źródło okładki: Wydawnictwo. Spacja 1996

Adrian Tync | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

"Czas nadziei" to zaledwie kilka krótkich rozmów, które według mnie nie zasługują na nazywanie ich testamentem Sartre'a. Poruszana problematyka oczywiście jest bardzo "poważna", jednak sam Sartre nie ma moim zdaniem zbyt wiele do powiedzenia: wałkowane są pojęcia braterstwa i rewolucji, które jednak w ujęciu francuskiego filozofa zdają się być absolutną mrzonką.
Tak więc otrzymujemy kilka całkiem zajmujących myśli, jak choćby ideę wspólnego celu wszystkich ludzi, jakim jest człowiek i życie moralne, ale niewiele więcej ponadto, niestety.