Życie codzienne w Turcji osmańskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Everyday Life in Ottoman Turkey
historyczna
Kicia

Chociaż imperium osmańskie trwało przez ponad sześć wieków od r. 1281 do 1924, życie codzienne ulegało tam niewielkim przemianom na przestrzeni czasu, dzięki dużej stabilności organizacji społeczeństwa. Autorka opierając się na rzadko wykorzystywanych źródłach tureckich i badaniach historycznych z powodzeniem odtwarza i opisuje to życie mieszkańców Turcji. Szkicuje ona historię dynastii...

Szkicuje ona historię dynastii osmańskiej i ukazuje dzieje podboju Bizancjum; opisuje strukturę administracyjną imperium tureckiego; przedstawia główne zasady islamu i obowiązki oraz praktyki religijne jego wyznawców; ukazuje również życie codzienne chrześcijan stanowiących liczącą się grupę poddanych. Odmalowuje codzienne życie stolicy - Stambułu; bazary i targi, pałace, meczety, publiczne łaźnie i prywatne domy ukazuje życie w czasie ramadanu, codzienne zajęcia ludności, ceremonie zaślubin i uroczystości z okazji narodzin dziecka. Chociaż Stambuł jest głównym tłem książki, autorka nie pomija życia w Anatolii i nietureckich prowincjach.

źródło opisu: Od Wydawcy

stilben | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Całkiem niezłe, gdyby nie było takie bezkrytyczne wobec Turcji. Autorka nie potrafiła zapanować nad fascynacją tą kulturą, przez to niektóre tezy budzą śmiech:
1. System niewolniczy był właściwie OK, a niewolnicy cieszyli się szacunkiem i dostatnim życiem, mieli poza tym szansę,by odzyskać wolność i zrobić karierę. <Szczególnie Ci konający na galerach i wykastrowani>
2. Turcy nie wprowadzali na siłę swojej wiary na podbitych terenach, a tam gdzie przejęli władzę ludziom żyło się znacznie lepiej. <Szczególnie tym, którzy natychmiast nie zostali zarżnięciu lub nie trafili w jasyr. A co religijnego aspektu podbojów, z tego co pamiętam, to gdy najechali Polskę, łaskawie zgodzili się opuścić tereny pod warunkiem, że król i cały naród przyjmie islam i złoży sułtanowi lenniczy hołd.>
3. Jako ojcowie byli niezwykle ciepli i rodzinni. <Dlatego brali sobie po kilka żon, którym nie pozwalali wychodzić z domu.>
Pewnie było jeszcze kilka podobnych kwiatków, ale mniejsza z tym. Ogólnie w książce...

Mastani | 2017-07-13
Aztek_Anonim | 2017-05-12