Życie codzienne w Turcji osmańskiej

Okładka książki Życie codzienne w Turcji osmańskiej Raphaela Lewis
Okładka książki Życie codzienne w Turcji osmańskiej
Raphaela Lewis Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
historia
Życie codzienne
Everyday Life in Ottoman Turkey
Państwowy Instytut Wydawniczy
1984-01-01
1984-01-01
Witold Radwański
islam Turcja Imperium Otomańskie społeczeństwo tureckie Stambuł historia Turcji turkologia

Całkiem niezłe, gdyby nie było takie bezkrytyczne wobec Turcji. Autorka nie potrafiła zapanować nad fascynacją tą kulturą, przez to niektóre tezy budzą śmiech:
1. System niewolniczy był właściwie OK, a niewolnicy cieszyli się szacunkiem i dostatnim życiem, mieli poza tym szansę,by odzyskać wolność i zrobić karierę. <Szczególnie Ci konający na galerach i wykastrowani>
2. Turcy nie wprowadzali na siłę swojej wiary na podbitych terenach, a tam gdzie przejęli władzę ludziom żyło się znacznie lepiej. <Szczególnie tym, którzy natychmiast nie zostali zarżnięciu lub nie trafili w jasyr. A co religijnego aspektu podbojów, z tego co pamiętam, to gdy najechali Polskę, łaskawie zgodzili się opuścić tereny pod warunkiem, że król i cały naród przyjmie islam i złoży sułtanowi lenniczy hołd.>
3. Jako ojcowie byli niezwykle ciepli i rodzinni. <Dlatego brali sobie po kilka żon, którym nie pozwalali wychodzić z domu.>
Pewnie było jeszcze kilka podobnych kwiatków, ale mniejsza z tym. Ogólnie w książce jest dużo ciekawostek i daje radę nawet mimo kuriozalnych zachwytów.

2....

• Turcja
  • Nowożytność
  • Orient
  • Sprzedane
  • Nieprzeczytane
  • Historia, sztuka, kultura (naukowo)

Dodaj cytat z książki Życie codzienne w Turcji osmańskiej