Jeśli miecz twój krótki

Ef sverd thitt er stutt
Islandia
literatura piękna
WDB

Wielowarstwowa powieść psychologiczna, powszechnie uznawana za najlepszą spośród książek tego autora, przedstawia złożony obraz społeczeństwa islandzkiego, a zwłaszcza środowiska islandzkiej finansjery lat pięćdziesiątych naszego stulecia. Powieść stanowi przy tym interesujące studium psychoanalityczne głównego bohatera.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1978

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Tartaruga | 2019-05-03

Oto ojciec bohatera popełnia samobójstwo, zgnębiony przez potężnego przeciwnika trzęsącego całą Islandią. Teraz młodzieniec wkracza na drogę vendetty, hodując w sobie ambitne plany zniszczenia niecnego wroga. Niestety, jest on strasznym nieudacznikiem i niewiele z tych jego ambitnych planów wynika. Snuje się to tu to tam, wpada w bezsensowne kłopoty i obmyśla spiski, kompletnie oderwany od rzeczywistości, głuchy i ślepy na swe ograniczenia i mizerne możliwości wpłynięcia na cokolwiek. Z czasem zaś już chyba do reszty mu odbija. Jako że tego nieszczęsnego wykolejeńca śledzimy w narracji pierwszoosobowej, męczymy się z nim srodze. W tym przypadku mam wrażenie, że dużo lepiej by było jakbyśmy mieli do czynienia z wszechwiedzącym narratorem, który by z zewnątrz opisywał urojenia bohatera i jego krucjaty, mogło by wówczas z tego wyjść nawet interesujące stadium psychiki człowieka nie potrafiącego mierzyć sił na zamiary na tle środowiska islandzkiej finansjery, miast tego jednak siedzimy...

Awerroes | 2013-07-18
Przeczytana: 10 lipca 2013

Płaskie postacie. Prymitywne motywy postępowania i dziecinna psychika głównego bohatera. Zakończenie niezrozumiałe i chyba mające pretensje - ale bardzo nieudolne - do symboliki a'la Kafka. Dramat... Szkoda czasu. Jedyny plus to nieco egzotycznego kolorytu islandzkiego, ale naprawdę niewiele.