Emocje moralne, sprawiedliwość i motywacje społeczne. Psychologiczna teoria atrybucji

Tłumaczenie: Zofia Mijakowska
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Social Motivation, Justice, And The Moral Emotions. An Attributional Approach
psychologia społeczna
jagarkar

Mistrzowska koncepcja motywów ludzkiego działania Jakie sytuacje mogą wyzwolić sprzeczne przekonania odnoszące się do przyczyn i skutków? Jeżeli Twoja sympatia nie przyjdzie na umówione spotkanie, to będziesz czuł i myślał zupełnie co innego wtedy, gdy później zobaczysz ją w kinie z kimś innym, niż wówczas, gdybyś został wezwany do szpitala, żeby ją odwiedzić. To, jakie będą emocjonalne i...

Mistrzowska koncepcja motywów ludzkiego działania

To, jakie będą emocjonalne i behawioralne reakcje rodziców na niepowodzenia szkolne dziecka, zależy od tego, czy uznają oni, że dziecko się nie starało, czy też że jest mało zdolne.

Przedstawiona w książce teoria rzuca światło na różnice indywidualne, takie jak ideologia polityczna, zachowania par (na przykład w małżeństwie), dynamika życia rodzinnego (na przykład relacje między osobami chorymi fizycznie lub psychicznie a ich bliskimi), zachowania w kontekście organizacyjnym (na przykład, gdy przedsiębiorcy tłumaczą się z wykroczeń) i różnice kulturowe.

Prezentowana teoria znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach: w szkołach i na uniwersytetach, w poradnictwie małżeńskim oraz w poradnictwie dla ludzi mających w rodzinie osobę chorą psychicznie, przy tworzeniu metod pracy z agresywnymi rodzicami i rówieśnikami, a także w organizacjach.

„Książka autorstwa legendy teorii atrybucji, wybitnego profesora psychologii Bernarda Weinera, Emocje moralne, sprawiedliwość i motywacje społeczne. Podejście atrybucyjne, to dzieło niezwykłe. Na rynku książek psychologicznych wydawanych w Polsce nie znajdziemy drugiej tak wnikliwej i logicznej rozprawy o roli motywacji w życiu człowieka. Motywacji osadzonej w sądach o moralności”.

Z recenzji wydawniczej prof. Hanny Brycz

„Autor napisał książkę niezwykłą, ponieważ świadomie starał się pogodzić na pozór sprzeczne ze sobą wymagania: orientację na rozwijanie teorii z jednoczesnym szacunkiem dla danych empirycznych”.

Z recenzji wydawniczej prof. Tomasza Maruszewskiego

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2012