Midori88

Urozmaicenie tekstu poprzez włączanie dygresji napisanych lżejszym tonem, subtelne i wyważone poczucie humoru w dobieranych przykładach, gdzieniegdzie ciekawostka niezakorzeniona trwale w wiedzy potocznej - wszystko to sprawia, że czytelnik zostaje mile zaskoczony, bo oto okazuje się, że merytoryczne pożytki z lektury książki wiążą się z przyjemnością.

źródło opisu: GWP, 2006

źródło okładki: gwp.pl

AnnaSikorska | 2017-12-18

Marek Tokarz pisze: Komunikowanie się jest koniecznością[1]. Był to istotny czynnik, który umożliwił ludziom przetrwać. Nie da się bowiem przetrwać bez współdziałania, a nie można współdziałać bez porozumiewania się[2].
Mimo, że komunikacja dotyczy wszystkich, nawet najprostszych organizmów, i jest procesem bardzo starym, to ciągle wiemy bardzo mało o jej mechanizmach, aspektach na nie wpływających.
Czym zatem jest komunikacja? Marek Tokarz stwierdza, że jest to wymiana komunikatów (informacji). Komunikaty produkujemy więc po to, żeby komuś przekazać jakąś myśl[3]. Aby się porozumiewać ludzie muszą ubierać swoje myśli w słowa, będące w ten sposób materialną namiastką myśli. Przekaz jest możliwy dlatego, że słowa są znakami, czyli oznaczają coś różnego od nich samych[4]. Dalej czytamy: Znak to abstrakcja, powiązana realnym światem konwencjonalną relacją oznaczenia[5].
Komunikaty zatem są układami znaków (słów, gestów, sygnałów świetlnych, elektrycznych, dźwiękowych itd.). Do...

Reminiscencja | 2012-01-22
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Musiałam wzbudzać podejrzenia siedząc w bibliotece uniwersyteckiej i z tą książką na kolanach, ale nie umiałam się przy niej nie uśmiechnąć, czy wręcz - parsknąć śmiechem.
Świetnie napisana książka, a lekki ton i konkretne informacje to chyba najlepszy sposób na przyswajanie informacji.

Marcin | 2012-10-13

Bardzo dobra książka. Konkretnie i ciekawie napisana, chociaż momentami autor popada w akademicki ton. Na szczęście takie "wpadnięcia" nie są zbyt długie. Książka dodatkowo jest napisana z specyficznym poczuciem humoru, które rekompensuje sporadyczne zbyt długie akapity. Tak jest na szczęście jedynie do połowy książki. Mniej więcej od drugiej połowy kończą się argumentacje logiczne, rozbiory zdań na części składowe i tym podobne. W części poświęconej Perswazji i Manipulacji znajdziemy obszerne omówienie najczęściej wykorzystywanych technik od Cialdiniego po Dolińskiego i wielu innych. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, iż druga część jest eleganckim zbiorem wiedzy rozsianej po różnych książkach z zakresu psychologii ogólnej, społecznej, komunikacji i innych.

Zdecydowanie polecam.

Palixon9 | 2016-01-12
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Bardzo dobra książka. Bazując na niej prowadziłem zajęcia w ramach zaliczenia. Przejrzysta, poświęcona czytelnikowi, który nie jest zagłębiony w temacie. Każdy używany trudniejszy termin jest uprzednio wytłumaczony. Miejscami jest zabawnie, co tym bardziej sprawia, że łatwiej odnaleźć się w tej tematyce.
Myślę, że to książka zarówno pomocna na studiach, jak i po prostu ciekawa rzecz do przejrzenia dla zwykłego czytelnika.

Joanna Ignaciuk | 2015-03-12

Jeden z najlepszych podręczników akademickich, jaki był brany pod uwagę na mojej uczelni :)

ad44 | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018