Kronika Akashy

ezoteryka, senniki, horoskopy
Babilon 2
1995-01-01
1995-01-01
kosmologia okultyzm mistyka teozofia antropozofia zjawiska paranormalne

Rudolf Steiner, urodzony w 1861 roku, wszechstronnie wykształcony geniusz, filozof, matematyk, architekt, reformator społeczny, pedagog, przyrodnik, gnostyk i twórca antropozofii. Autor wielu książek, z których „Kronika Akasza” jest pierwszą, która trafiła w moje ręce. Rudolf Steiner wnika w niej w świat ponadzmysłowy, który nas otacza, a pozwala mu na to jego dar jasnowidzenia. Przedstawia antropozoficzną wersję powstania naszej planety i życia na niej. „Kronika Akasza” to 160 stron fascynującej wędrówki, sięgającej czasów jeszcze sprzed powstania naszej matki Ziemi.

Trudno mi to ocenić. Z pewnością tego autora mogą sobie odpuścić wszelkiej maści materialiści i racjonaliści (tytuł ten nie wywoła u nich nic, poza znużeniem lub śmiechem) - choć i inni będą mieli wiele trudności. Niektórzy mistycy zapominają, że wiedza którą uzyskują, jest dostosowana do nich i nie powinno się jej traktować jako obiektywnej i ostatecznej prawdy. Powtarzając za Karolem Libeltem, najlepszą wiedzę uzyskujemy wtedy, gdy Jaźń, Duch i Dusza (Wyobraźnia, Rozum i Serce) ze sobą współpracują. Zawierzanie bezpośredniemu obrazowi uzyskanemu z samej Jaźni może skończyć się obłąkaniem. Wydaje mi się, że Steiner jest na granicy trzeźwego osądu i obłąkania - proszę nie traktować tego jako obelgi, raczej jako ostrzeżenie.

Co ciekawe u Steinera, to kierunek rozwoju człowieka. Znajdujemy się w czwartej epoce (z siedmiu). Ciało fizyczne kształtuje się najdłużej (od początku),dlatego jest najdoskonalsze ze wszystkich pozostałych ciał. Ciało eteryczne kształtuję się od trzech epok, astralne od dwóch, a Jaźń otrzymaliśmy dopiero w tej epoce - dlatego jest najsłabiej wykształcona. W całym procesie chodzi o to, by nieświadome procesy przekazywać od ciał wyższych do niższych, z jednej strony uświadamiając je sobie, a z drugiej zyskiwać nad nimi kontrolę (a z trzeciej udoskonalając każde z ciał).

Pozycja ta najbardziej zawodzi w polu oczekiwań czytelnika. Spodziewałem się garści informacji na temat samej Kroniki Akasza, jako spisanego dokumentu - tymczasem autor Kroniką nazywa odszyfrowaną przy pomocy mistyki treść, opisującą powstawanie i rozwój świata i ludzi. Przed sięgnięciem po ten tytuł, chyba nikt nie spodziewał się Ziemi rodzącej Słońce i Księżyc, świadomości zarządzającej mrowiskiem czy Hermafrodyt. Z listkiem figowym chyba przesadził - wg Steinera nawiązuje on do czasów, gdy ludzie nie mieli narządów płciowych, a rozmnażali się jak rośliny. Gdyby nie wysoki poziom jaki prezentuje, umieściłbym go obok pana Waldemara Borowskiego (i jego "GrzyBoga").

Jako otwarty umysł, ciekaw jestem innych pozycji Steinera, ale jego nużący styl pisania tę ciekawość zręcznie oplótł i zawiesił gdzieś pod sufitem.

W sumie najprzyjemniej czas spędziłem ze wstępem i z podsumowaniem. W pełni zgadzam się z jego podejściem do "współczesnej nauki".

Pozycja skierowana do bardzo wąskiego grona specyficznych czytelników i wychodzi na to, że po części się do takich zaliczam.

Nie trzeba znać filozofii Wschodu, podstaw teologii, być wierzącym czy ateistą, aby sięgnąć po tą publikację. Steiner pokazuje jedną z wielu opcji powstawania świata. Czy możliwą? Póki nie mamy konkretnych dowodów, żadna teoria powstania życia na Ziemi czy we Wszechświecie jest tak samo prawdopodobna. Uważam, że lektura tego tytułu może poszerzyć światopogląd i skłonić do refleksji, przez co już staje się wartościowa. Nie jest to łatwa pozycja, więc sugeruję czytanie w ciszy i skupieniu.

Moim zdaniem tej książki nie powinny czytać osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z ezoteryką, ani też zagorzali sceptycy oraz racjonaliści. Przyznam, że mnie osobiście było czasami trudno zrozumieć, co autor miał na myśli. Z drugiej zaś strony poznałem twierdzenia oraz teorie wykraczające daleko poza akademicki paradygmat, który kurczowo trzyma się teorii Darwina oraz Wielkiego Wybuchu.

stek bzdur, w dodatku surowy!

stek bzdur, w dodatku surowy!

Steiner geniuszem był i basta ;)

Steiner geniuszem był i basta ;)

• Antropozofia
  • Wiedza niepowszechna