Odjazd do Bizancjum. Wieża

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2004

źródło okładki: http://2.bp.blogspot.com/-Oag1xrNhP8M/Tw2eBIcBJZI/...»

Adrian Tync | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Dwa słynne poematy Yeatsa w tłumaczeniu Czesława Miłosza, poprzedzone wstępem jego autorstwa nie trafiły do mnie zupełnie. Nie lubię niepotrzebnego patosu i odnoszenia się do sztuki, a w szczególności poezji, niemal po kapłańsku. A taki wydźwięk mają dla mnie słowa: "O, mędrcy (...) zabierzcie mnie z wami / w wieczność" (s. 23), czy "intelekt i trwałe jego monumenty" (s. 21). Uderzanie w narodowy ton w słowach: "zostawiam wiarę i dumę / szczerym i dzielnym młodzieńcom" (s. 45) również mnie nie wzięło.
Poezja Yeatsa pomieszczona w tej książeczce to dla mnie przykład operowania wielkimi słowami wzniosłym tonem, który nie jest, moim zdaniem, konieczny, a jedynie irytujący. Jeżeli ktoś przepada za "wielkimi słowami", te dzieła znajdą jego uznanie, ja wolę inny przekaz.