Lata nadziei. 17 września 1939 - 5 lipca 1945

Okładka książki Lata nadziei. 17 września 1939 - 5 lipca 1945
Stanisław Cat-Mackiewicz Wydawnictwo: Universitas Seria: Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza historia
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Pisma wybrane Stanisława Cata-Mackiewicza
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324217229
Tagi:
historia Polski II wojna światowa publicystyka
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
127 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
526
34

Na półkach: ,

Niezbyt uzasadniony wydaje się tytuł książki, jako że posunięcia rządów emigracyjnych wcale nie zwiastowały pomyślnego rozwiązania sprawy polskiej. Z tego względu nazwanie II wojny światowej „latami nadziei” można wytłumaczyć tylko poprzez fakt, iż owe „nadzieje” polscy politycy na uchodźstwie żywili wskutek „fałszywych doktryn”, na jakich się opierali, lekceważąc zagrożenia wypływające z myślenia życzeniowego.

Czy jednak uprawnione jest określenie mianem „polskiego” rządu, który dobrowolnie zrzeka się połowy własnego terytorium, zataja przed społeczeństwem postanowienia umów międzynarodowych, dotyczące jego żywotnych interesów, a w braku gwarancji przedwojennych granic nie dostrzega istniejących dla niepodległości zagrożeń?

Dla Cata odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista. W swojej jak najdalej posuniętej krytyce władz na uchodźstwie nie cofa się przed najcięższymi oskarżeniami, jednak w toku jego narracji próżno szukać konkurencyjnych rozwiązań dla polskiej polityki w czasie wojny, które mogłyby poprawić położenie Rzeczypospolitej lub przyczynić się do zachowania choćby części suwerenności. Dlatego też nie należy bezkrytycznie podchodzić do wszystkich ustaleń autora, choć niejednokrotnie trzeba mu przyznać rację.

Opinie Mackiewicza zrodziły się w dużej mierze z poczucia klęski, za jaką uważał nie tylko oddanie Polski w strefę wpływów sowieckich, lecz także z niedopuszczalnej w jego mniemaniu gotowości niektórych emigracyjnych stronnictw zrzeknięcia się Wileńszczyzny w zamian za „zbawienie” stolicy. „Lata nadziei”, nad którymi Cat rozpoczął pracę jesienią 1945 r., należy traktować co najwyżej jako szkic publicystyczny. Dzieło zawiera bowiem wiele błędnych informacji, wynikających albo z niedostępności dokumentów, które byłyby w stanie je poświadczyć, albo z nie zawsze trafnych domysłów autora, inspirowanych jego poglądami. Nie zmienia to faktu, że warto się z nimi zapoznać, choćby w ramach szerszego zgłębienia twórczości Mackiewicza, który wprawdzie nieraz nagina rzeczywistość do własnych celów, ale czyni to w sposób tak zgrabny, że aż trudno odmówić sobie sięgnięcia po jego kolejną książkę.

Niezbyt uzasadniony wydaje się tytuł książki, jako że posunięcia rządów emigracyjnych wcale nie zwiastowały pomyślnego rozwiązania sprawy polskiej. Z tego względu nazwanie II wojny światowej „latami nadziei” można wytłumaczyć tylko poprzez fakt, iż owe „nadzieje” polscy politycy na uchodźstwie żywili wskutek „fałszywych doktryn”, na jakich się opierali, lekceważąc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    180
  • Przeczytane
    167
  • Posiadam
    77
  • Historia
    19
  • Ulubione
    7
  • II wojna światowa
    4
  • E-book
    3
  • historia
    3
  • Do kupienia
    2
  • Polityka
    2

Cytaty

Więcej
Stanisław Cat-Mackiewicz Lata nadziei. 17 września 1939 - 5 lipca 1945 Zobacz więcej
Stanisław Cat-Mackiewicz Lata nadziei. 17 września 1939 - 5 lipca 1945 Zobacz więcej
Stanisław Cat-Mackiewicz Lata nadziei. 17 września 1939 - 5 lipca 1945 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne