Mity i legendy Indian Ameryki Północnej. Część I

Tłumaczenie: Agata Świerzowska
Wydawnictwo: Alter
American Indian Myths and Legends
popularnonaukowa

„Mity i legendy Indian Ameryki Północnej” to tłumaczenie wyboru opowieści Indian Ameryki Północnej z jednego z największych i najlepiej opracowanych przez naukowców zbiorów. Znajdują się tutaj mity i legendy plemion zamieszkujących różne tereny Ameryki Północnej, od Alaski i północnej Kanady, Wielkie Równiny aż po Południowy Wschód i Południowy Zachód. Dzieło to zostało dokonane przez uznanych badaczy kultur indiańskich, profesora antropologii Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Nowego Meksyku, Alfonso Ortiza (z pochodzenia Indianin San Juan Pueblo, Nowy Meksyk) oraz Richarda Erdoesa, Europejczyka, jednak przez większość życia mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, cenionego artystę i pisarza dokumentującego kultury tubylczych plemion Indian Ameryki Północnej.
Książka po raz pierwszy została wydana w 1984 roku w USA i ciągle jest wznawiana stanowiąc klasykę antropologii i mitologii plemion indiańskich Ameryki Północnej. Przekładu na język polski dokonała dr Agata Świerzowska, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, redakcja naukowa i wstęp dokonane przez pracowników naukowych Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ, dr Radosława Palonkę i dr Michała Wasilewskiego oraz przez antropologa, dr Bartosza Hlebowicza.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalter.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalter.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Skarby z Ameryki Północnej

Bohaterowie są jednocześnie ludźmi i zwierzętami, na początku świata była tylko woda, małżeństwo pomiędzy człowiekiem, a ssakiem stanowi naturalną próbę połączenia się obu światów. Każdy posiada cztery dusze oraz jest bratem wszelkich stworzeń i roślin na ziemi, dlatego należy się do nich odnosić z szacunkiem.

Mitologia Ameryki Północnej stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy o wszystkich plemionach jakie niegdyś licznie zamieszkiwały te tereny. I chociaż momentami wydaje nam się dość osobliwa, to jednak wielbiciele nietuzinkowych opowieści o niezwykłym narodzeniu świata czy półzwierzęcymi herosami, powinni po nią sięgnąć.

Młode wydawnictwo Alter, zmierzyło się z tłumaczeniem oraz wyborem ze zbioru „Mitów i legend Indian Ameryki Północnej cześć I”, autorstwa duetu Richarda Erdosa (pisarza i popularyzatora plemion indiańskich) i Alfonso Ortiza (antropologa pochodzenia indiańskiego). Książka była już kilkakrotnie wznawiana za granią co mnie zupełnie nie dziwi, gdyż stanowi perłę antropologii i mitologii plemion indiańskich. Za przybliżenie czytelnikowi tych barwnych i ciekawych historii, należą się wydawnictwu szczególne brawa.

Każdy z dziesięciu rozdziałów jest poprzedzony długim wstępem historycznym, a na końcu niemal wszystkich opowieści są dodane przypisy. Wszystko to, aby lepiej pojąć dość skomplikowaną mitologię Indian. Jej czasami nielogiczna konstrukcja czy narracja nie jest oczywiście winą autorów czy tłumaczy. Bowiem legendy były literatom przekazywane ustnie, często podczas jazdy samochodem, nagrywane bądź spisywane, a potem przetłumaczone i odpowiednio edytowane. Wiadomo przecież, że nie każdą ustną opowieść można bez problemu przenieść na kartki książki, tak by jednocześnie były zrozumiałe i nie straciły swojego pierwotnego znaczenia. Zarówno autorom, jak i tłumaczom udało się to całkiem nieźle.

Piękna okładka, fajne ilustracje, przedstawiające indiańskie malunki, świetny wybór tekstów, zarówno tych popularniejszych (jak o kojocie tricksterze) jak i tych zupełnie nieznanych (O przygodach wielkiego królika, duchu łosiu czy mężczyźnie, który poślubił księżyc).

Polecam wszystkim fanom mitologii, z niecierpliwością czekając na kolejną część.

Katarzyna Barańska

RoodyTheBill | 2019-07-17
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Mitom Indian Ameryki Północnej moim zdaniem dużo brakuje do mitologii Skandynawskiej, czy Greckiej, ale jak ktoś ma takie zainteresowania to może przeczytać.
Nadaje się trochę na historie dla dzieci (pod warunkiem że rodzice nie ukrywają przed swoim 11 letnim bobaskiem istnienia stosunku płciowego i nie wciskają mu że znaleźli go na polu kapusty, a to co ogląda z kolegami w pornosach to nie prawda), ale nie wiem czy by wygrało z dzisiejszymi pełnymi agresji i wulgarności bajkami, te tutaj mimo wszystko są stosunkowo spokojne, ale nie brak im cech odróżniających mity od bajek dla dzieci- seks, przemoc itd. ale moim zdaniem i tak łagodniejsza niż w wielu bajkach dla dzieci.
Historie są ładnie uporządkowane i dobrze napisane, zazwyczaj jest adnotacja do jakiego plemienia należą. Najpierw mamy tradycyjnie historie o stworzeniu- ludzi, świata, ciała niebieskie itp., potem wojny, miłość, trickster (odpowiednik Lokiego, tutaj głównie Kojot), opowieści o zwierzętach, duchach i ich...

litk | 2019-04-30

Jako zwykły człowiek nic na tych mitach i legendach indiańskich nie skorzystałem w tym sensie że nic wartościowego nie zyskałem. Mity i legendy z dużym poziomem abstrakcji. Część z nich pokrywa się z mitami greckimi i legendami z biblii. Po drugi tom raczej nie sięgnę, podobnie chyba jak większość sądząc po ilościach opinii i dostępności na pęczki drugiego tomu w przeciwieństwie do pierwszego którego praktycznie nie ma. Być może dla badaczy, antropologów pozycja wyjątkowa ale nie dla przeciętnego odbiorcy, pomimo że fascynuje mnie kultura Indian.

Wkp | 2015-10-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

INDIAŃSKIE DZIEDZICTWO

Rdzenni Amerykanie i ich wierzenia to temat fascynujący i niezwykle obszerny. Temat rzeka, można by rzec. Prawdziwy ocean przekonań i wizji. Zmierzyć się z nim postanowili dwaj mężczyźni – pisarz zajmujący się tym tematem i antropolog, który sam wywodzi się z indiańskich korzeni. I z tego zdawałoby się niemożliwego zadania wyszli obronną ręką.

Co znajduje się na stronach książki, streszczać nie ma sensu. Już same legendy i mity to opowieści na tyle krótkie, nierozbudowane, że mówienie czegokolwiek o ich brzmieniu mija się z celem. To, co jednak zebrano w tej książce, a właściwie pierwszym tomie kompilacji tych opowieści, to przekrój przez najważniejsze z wierzeń rdzennych mieszkańców amerykańskiej ziemi. Jak powstał człowiek, jak powstał świat, skąd wzięły się niektóre rytuały, jaki jest świat duchów i jaki będzie koniec. Krok po kroku, legenda po legendzie, wędrujemy coraz dalej w niezwykły świat Indian. Ich codzienności, religii, niepowtarzalnych...